Bir insanı diğerinden ayıran en belirgin organı, gözlerdir. Gözlerini görmediğimiz birini tam olarak görmüş sayılmayız ve tekrar gördüğümüzde kolayca tanıyamayız. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama karşımızdakinin kaç yaşında olduğunu da aslında gözlerinden anlarız! O halde daha genç görünmek için sağlıklı ve dinç görünen gözlerimiz olmalı. Diyet listenize ekleyeceklerinizle ve küçük makyaj hileleriyle bunu başarmak mümkün!

DEMİRDEN ZENGİN BESLENİN

Demir eksikliği, göz altı torbalarına ve göz altında koyu halkalar oluşmasına sebep olur. Diyet listenize ıspanak, bitter çikolata ve fasulye ekleyerek demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN

Fazla tuz tüketmek, tüm vücutta olduğu gibi gözlerde de suyun tutulmasına sebep olarak şişlikler oluşturur ve şiş gözler, sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir. Bir gün içinde bir çay kaşığından fazla tuz almamaya dikkat edin.

SALATALIK YERİNE TATLI PATATES

Güzellik maskeleri deyince birçoğumuzun aklına ilk olarak göz kapaklarına salatalık dilimleri yerleştiren hanımlar gelir. Oysa bir dilim tatlı patates, çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar! Sabahları ince bir dilim patatesi, göz kapaklarınızda sadece 10 dakika bekletmeniz yeterli!

BRÜKSEL LAHANASI TÜKETİN

Yapılan çalışmalar, Brüksel lahanası ve zeytinyağının katarakt oluşumunu önlediğini ve görme duyusunu geliştirdiğini gösterdi. Brüksel lahanasında bulunan lütein adlı madde, aynı zamanda yaşla gelişen dejenerasyonu durdurmada da etkili.

YEŞİL ÇAY KOMPRESİ

İçtiğiniz yeşil çay poşetinizi kenara ayırıp biraz dinlendirin hatta biraz soğutun ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. İçerdiği maddeler sayesinde, göz damarlarınızı büzerek, çok kısa bir sürede şişliklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

ÇAYI İNGİLİZLER GİBİ İÇİN

Her gün bir bardak siyah çay içmelisiniz. Ülkemizde çay alışkanlığı oldukça yaygın. Bilimsel araştırmalara göre, bir İngiliz geleneği olarak bilinen siyah çayı, kalp krizi sonrası her gün bir fincan içmek yaşam oranını yüzde 28 artırıyor.

GÖZ FARINI DİREKT UYGULAMAYIN

Göz farınızı göz kapaklarınıza direkt uygularsanız, muhtemel kırışıklık ve çizgiler bu malzemeyle dolarak daha belirgin hale gelirler. Göz makyajınızdan önce mutlaka likit bir kapatıcıyla göz çevrenizi pürüzsüzleştirin! Toz renklendiricileri daha sonra kullanın.

KAPATICIYA PARA VERMEYİN

Yapılan araştırmalar, göz altı morluğunu giderdiğini iddia eden kremlerin, aslında kalıcı bir etki sağlamadığını gösterdi. Olduğunuzdan yaşlı gösteren mor halkalardan aydınlatıcı makyaj malzemeleri uygulayarak kurtulmanız hem cüzdanınızı, hem de aynadaki görüntünüzü koruyacaktır.

GÖZ ÇEVRENİZİ NEMLENDİRİN!

Cildiniz, devamlı olarak neme ihtiyaç duyar. Kuruyan bir cilt kolay kırışır ve çatlar. Göz çevrenizi nemlendirmek ve oluşan torbalardan kurtulmak istiyorsanız bitkisel serumlardan faydalanabilirsiniz. Hangi ürünü tercih ederseniz edin E vitamini içermesine özen gösterin ve güneş ışınlarından uzak durun. Hanımların birçoğu hem üst, hem de alt kirpik hatlarına koyu renk göz kalemi sürerek makyajlarını tamamlıyorlar. Oysa alt kirpik hattına üsttekinden farklı olarak açık renk kalem sürmek, çok daha aydınlık bir görünüm kazandırarak daha genç görünmenizi sağlar.

Konuyla ilgili diğer önerilerimize buraya veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.