Prof. Dr.

Halit Yerebakan

1982 tarihinde İstanbul’da doğdum. Türkiye ve Amerika’da ilk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra 2000 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başlayıp, başarı bursu ile 2006 yılında tıp eğitimimi tamamladım ve doktor oldum. Tüm eğitim hayatım boyunca klinik stajlarımı sırasıyla Şişli Florence Nightingale Hastanesi, Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi ve Belçika’da OLV Ziekenhuis Hastanesi gibi dünyanın kalp ve damar cerrahisinde önde gelen merkezlerinde yaptım. Bir taraftan kalp cerrahlığı yolunda adımlarımı atarken diğer yandan mentorum Dr. Mehmet Öz sayesinde sağlık iletişimi konusunda çalışmalarıma başladım.

Tıp Fakültesi’nin sonunda bir yol ayrımına geldim, Cenevre Üniversitesi kalp ve damar cerrahisi kliniğine asistan olarak ve Columbia Üniversitesi’ne ise kalp ve damar cerrahisi alanında kök hücre uygulamalarında araştırma görevlisi olarak kabul edildim.  Ancak, meslek hayatıma yurt dışında başlamak yerine ülkemizde, hep hizmet etmek istediğim topraklarda başlamak istedim. Sonrasında, 2007 yılında tek tercih yaparak kazandığım Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimine başladım.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde 2008 yılında başlatılan; Kalp Yetersizliği Cerrahisi Programında, bir vakıf üniversitesi hastanesinde uygulanan ilk kalp nakli ve İstanbul’da ilk kalp destek sistemleri uygulamalarında cerrahi ekip içerisinde görev yaptım.

İhtisas süresince çalıştığım tüm hocalarımın desteği ile uzmanlık eğitimim devam ederken bir yandan da 2011 yılında kabul edildiğim Columbia Universitesi College of Physicians and Surgeons Tıp Fakültesi’nde çalışmalarıma başladım. Columbia Üniversitesi’nde kalp nakli alanında yaptığım çalışmalarım neticesinde ise dünyanın en büyük kalp nakli serisi üzerine hazırlamış olduğum tez ile Mayıs 2012 yılında uzman oldum.

Uzman olarak mesleğime adımını attığım ilk gün dünyanın en iyi kalp nakli eğitim merkezi Columbia Universitesi’nde Kalp Nakli Araştırma ve Koordinasyon ekibinde doktora sonrası klinik araştırma görevlisi olarak göreve başladım. 

2013 yılında kalp cerrahisi konusunda dünyanın en önemli derneği olan American Association of Thoracic Surgeons da tüm dünyada sadece 25 kalp cerrahının aday olduğu 2013 yılı Evarts Graham ödülüne Columbia Universitesi tarafından aday gösterildim ve dönem ikincisi oldum.

2011-2014 yılları arasındaki yoğun bilimsel çalışmalarım sonucunda Tübitak’tan araştırma burs ödülü, American Heart Association araştırma ödülü, American Association of Thoracic Surgeons Öğrenci Programı ödülü ve ayrıca Columbia Üniversitesi Enstitü destekli araştırma projeleri fonu kapsamında 4 ayrı bilimsel araştırma ödülü kazandım.

2014 yılında tersine beyin göçünü desteklemek üzere çıkarılan kanun kapsamında Türkiye’ye geri döndüm ve Yeditepe Üniversitesinde yardımcı doçent kadrosunda göreve başladım. 2017 yılının Mart ayında girmiş olduğum doçentlik sınavını kazanarak doçent oldum. 2019-2022 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin Başhekimliği görevini üstlendim.  2022 yılında Akademik yükseltme jürisinin onayı ile Profesör oldum. Halen aktif olarak Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Kalp Damar cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olarak meslek hayatıma devam ediyorum. Bir çoğu uluslararası ve önemli kongrelerde sunulmuş 100’ün üzerinde literatür çalışmam, 2 ayrı patentim, 1 kitabım bulunmaktadır ve akademik h-indeksi puanım 14’tür.

Kalp cerrahisi dışında kendimi sağlık sisteminin ve toplumsal sağlığın geliştirilmesi çalışmalarına adadım, uluslararası kalite belgelendirme kuruluşlarından eğitim aldım ve medikal cihaz üreten firmalarda kalite yönetim sistemi uygulamalarında baş denetçi olarak Auditor Training Institute tarafından sertifikalandırıldım. Tıbbi cihaz üretimi konusunda teknik uzmanlık deneyimimin yanı sıra ülkemizde Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu ve Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Hayatı Kurulu ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda görevlerde bulundum.

Türkiye’de sağlık iletişime önem vererek hazırladığım 10 yıllık arşive ulaşan gazete yazıları ve 1000 bölümün üzerinde televizyon programı ile geniş kitlelere ulaşarak; insanların sağlıklı ve hastalıklardan korunmak için doğru ve güvenilir bilgilere erişmelerine olanak sağlamaya gayret ettim. Ayrıca çeşitli dijital kanallarda oluşturduğum içerikler ile ulaşabildiğim herkesin yaşamını iyileştirmek için sağlık bilgilerini ulaşılabilir, anlaşılır ve ilgi çekici bir dil ile sunmaya devam ediyorum.

 

+90 551 379 72 56

info@dryerebakan.com

Yeditepe Üniversite Hastanesi, Ataşehir, İstanbul

Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Kişileri bilgilendirmek ve site sahibi hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir.