Connect with us

Aile Sağlığı

Yüz siperlikleri ne kadar koruyucu?

Tarih:

on

Yeni normal hayatımızın bir parçası olan yüz siperlikleri tek başına yüzde yüz koruma sağlamıyor ancak hem dışarıdan gelecek hem de kişinin yayabileceği virüslü damlacıkları engellemesi olası.

Bugün yaşadığımız normal günümüzde, maske takmak, sık sık ellerimizi dezenfekte etmek, insanlarla tokalaşmamak gayet sıradan bir hal aldı. Coronavirüsün neden olduğu yeni normal hayata, genel olarak çabuk adapte olundu diyebilirim.

Büyük çoğunluk, gerekli önlemleri alıyor, kendini ve çevresindekileri korumak için işi şansa bırakmıyor. Hatta bazıları, uzmanların gerekli gördüğünden bile fazla önlem alıyor. Mesela uzmanlar, korumak ve korunmak için maske kullanmayı öneriyor, hatta otoritelerce kullanımı zorunlu tutuluyor. Ancak koruyuculuğu hakkında henüz yeterli bilgi edinilmemiş bir yöntem maske kadar aranır oldu: Yüz siperliği…

Bulaş riskini azaltabilir

Baş çevresine sabitlenebilen ve yüzü tamamıyla kapatan bu plastik kalkanları salgın öncesinde sokaklarda görsek kullananlar hakkında kim bilir neler düşünürdük. Bugün ise yeni normal hayatımızın bir parçası oldular. Yüz siperliklerinin hem dışarıdan gelecek hem de kişinin yayabileceği virüslü damlacıkları engellemesi olası.

Bazı bilim insanlarına göre, en az sosyal mesafe ve el hijyeni kadar vaka sayısını azaltmaya yardımcı olacak yüz siperliği, coronavirüsten korunmak için olmazsa olmazların arasına girmeli. Dünya Sağlık Örgütü şuan için sadece bez maskelerin kullanılmasını öneriyor. Yüz siperliği kullanılmasını da gerekli görürler mi, bunu zaman gösterecek. Ancak kullanmak isteyenler için, bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

Yüze dokunma olasılığını düşürüyor

Yüz siperlikleri son zamanlarda hastanelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. COVID-19 ile enfekte olmuş bir hastanın gerekli bakımını yapan sağlık çalışanları, maskelerinin üzerine siperlik takarak kendilerini koruyorlar.

Elbette bu ekipmanın yüzde yüz virüs geçirmez olduğunu söyleyemeyiz. Öksürük simülatörü kullanılarak yapılan bir çalışmada, virüslü damlacıkların yüzde 4’ünün siperliğin altına girebildiği ve solunabildiği bulundu. Öte yandan ‘hiç koruma sağlamıyor’ da diyemeyiz. Zira araştırmada yüz siperliğinin virüslü damlacıkları taşıyan havanın solunma riskini yüzde 23 oranında azalttığı da görüldü. Bazı uzmanlara göre siperliklerin diğer maskelerden daha etkili olma potansiyeli var. Kullanıldığında yüze dokunma olasılığını düşürüyor ve temizlenebiliyor.

Siperlikler ile ilgili olarak daha önce yapılmış araştırılmalardan elde edilen verilere göre ise, yüz siperlikleri tek başına koruyucu değil, diğer koruyucu önlemler de alınmalı.

Uzmanlar siperlik kullanımının önerilmesi konusunda bölünmüş durumdalar. Bazıları kullanımının getirdiği zorluklar nedeniyle insanların siperliklerden uzak duracağını, bazıları da potansiyel koruyuculuğu nedeniyle tercih edilebilir olacağını düşünüyor.

Ortak noktada buluşulan konu ise; cerrahi maske, ev yapımı maske ya da yüz siperliği kullanılsın fark etmez, ağız ve burun bir şekilde mutlaka kapatılsın.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım