Connect with us

Aile Sağlığı

COVID-19 Hayatımızın Bir Parçası Olabilir

Tarih:

on

Bazı uzmanlarca yeni coronavirüsün de endemik olacağı ve grip gibi mevsimsel olarak ortaya çıkacağı öngörülüyor. Sonbahar ve kış aylarında influenza ile birlikte COVID-19’un da görülmesi olasılığını göz önünde bulunduruyorlar.

Yaklaşık üç aydır, daha önce hiç tecrübe etmediğimiz günler yaşıyoruz. Sevdiklerimizden uzak, çay kahve sohbetlerine hasret evlerimize kapandık. Büyüklere ziyarete gidilemeyen, torunlara harçlık verilemeyen bir bayramı geride bıraktık. Tüm bu fedakârlıklar, COVID-19’un daha da yayılmaması ve bir an önce bitip yok olması için. Görüntülü sohbetlerin odağındaki konu ‘Alıştığımız günlük rutine ne zaman döneceğiz acaba?’ sorusu…

Bir süre önce Dünya Sağlık Örgütü’nden bir yetkili bir açıklama paylaştı ve kimsenin düşünmek bile istemediği o ihtimali dile getirdi; ‘COVID-19’un olmadığı bir dünyaya tekrar dönemeyebiliriz.’ Yeni coronavirüsün asla ortadan kalkmayarak hayatımızdaki bir başka endemik virüs olarak kalması oldukça rahatsız edici. Ancak maalesef bu güne kadar COVID-19 salgınının ne zaman son bulacağı ya da virüsün yok olup olmayacağı konusunda kimse bir sonuca ulaşamadı. Yani grip ve soğuk algınlığı gibi COVID-19 da hayatımızın bir parçası haline gelebilir.

Aşı bulunana kadar tedbirler uygulanmalı

‘Endemik’ terimi, bir toplumda var olan belirli bir hastalığın miktarı ya da temel durumu olarak tanımlanabilir. Bir virüse endemik denmesi için de virüsün sürekli olarak dolaşması gerekiyor. Mesela kızamık, toplumda düzenli olarak tekrar ettiği için eskiden endemik sınıfına giren bir hastalıktı. Kızamıkta olduğu gibi endemik virüsleri etkili bir tedavi yöntemi ya da aşı durdurabiliyor. Toplumda görülmeye devam etseler de eskisi kadar korkutucu olmuyorlar.

Bazı uzmanlarca yeni coronavirüsün de endemik olacağı ve grip gibi mevsimsel olarak ortaya çıkacağı öngörülüyor. Sonbahar ve kış aylarında influenza ile birlikte COVID-19’un da görülmesi olasılığını göz önünde bulunduruyorlar. Şimdilik veriler de bu görüşü destekler nitelikte. COVID-19 kış aylarında hızla yayıldı ve tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkiledi. Havaların ısınmasıyla birlikte vaka sayılarındaki artış hızı da azalmaya başladı. Yeni coronavirüs ile ilgili yarın ne olacağını bilmiyoruz. Bu tezin doğru olup olmadığını da ancak havalar tekrar soğuduğunda öğreneceğiz.

Şimdilik, COVID-19’un yok olmayacağını ve vakaların devam edeceğini düşünerek hareket etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Etkili bir aşı bulunana kadar, gerekmedikçe dışarı çıkmamaya, maske kullanmaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Ancak hep birlikte çalışırsak virüsü kontrol altında tutabiliriz.

Maske kullanmaktan vazgeçmeyin, cildinize özen gösterin

Maske takma zorunluluğu hayatımıza girdiğinden beri, özellikle aktif çalışmaya devam eden ve gün boyu maske kullananlarda bazı cilt problemleri ortaya çıkmaya başladı; kaşıntı, döküntü, sivilce ve siyah noktalar gibi. Hem sürtünmeden hem de nemin, terin ve yağın cilt üzerinde hapsolmasından kaynaklı tahriş ve iltihaplanmalar bu problemlerin ana kaynağı. Bu dönemde elbette maske takmak önemli. Bu tür cilt problemleri yaşıyorsanız, maske kullanmaktan vazgeçmek yerine cildinize biraz özen göstererek, problemleri en aza indirebilirsiniz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım