Toplardamar genişlemesi ve büyümesi sonucu ortaya çıkan varis hastalığının farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında yer alan skleroterapi, damar içine uygulanarak varisler yok edilebilmektedir. Yöntem, bacaklarda ve diğer bölgelerde ortaya çıkan varisli damarları iyileştirerek damar bozukluklarının önlenmesini mümkün hale getirmektedir. Tedavi yönteminin uygulanması ise ameliyatsız bir şekilde iğneyle gerçekleştirilmelidir. Skleroterapi, ameliyatsız bir tedavi süreci içermesi nedeniyle birçok kişinin varis hastalığını engellenmesini sağlanmaktadır.

Oldukça yaygın bir tedavi yöntemi olan skleroterapi, iğne ile varis tedavisi olarak da bilinmektedir. Varisli damara enjekte edilen sklerozan isimli çözelti ile tedavi uygulanmaktadır. Sklerozan uygulanan hastalıklı bölgelerde bulunan damarlar şişer ve kan akışının azalmasını sağlar. Bölgesel olarak uygulanan bu ilaç, teknolojinin gelişmesiyle daha az yan etki yaratan oldukça etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Skleroterapi tedavi yöntemi en çok varis hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak başka rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir. Toplardamarların şişmesi sonucu ortaya çıkan varis hastalığı, damarların zayıflamasına neden olmaktadır. Zayıflayan damar yapıları ise vücutta daha görünür hale gelmektedir. Şişen damarlar vücutta ağrılara ve ciltte bozulmalara yol açmaktadır. Tedavi yönteminin uygulandığı bölgelerde ise zaman içerisinde damarların şişme durumu ortadan kalkmaktadır.

Bu yöntem varis tedavisi dışında lenf damarları ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır. Ayrıca orta ve ileri derece hemoroit hastalığının tedavisinde yüksek verim elde edilmektedir. Hemoroitin bulunduğu bölgeye iğne ile uygulanan yöntem, hastaların daha kısa sürede normal yaşantılarına dönmesini sağlamaktadır. Öte yandan “hidrosel” denilen ve boşluk bölgelerinde sıvı birikmesi olarak da bilinen hastalığın tedavisinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Skleroterapi’nin Avantajları Nelerdir?

Skleroterapi, hızlı ve verimli bir tedavi süreci sağlamaktadır. İğne ile yapılan bir tedavi yöntemi olduğu için hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha az ağrı ve zorluk yaşatmaktadır. Anestezi gibi uygulamalara gerek duyulmadan yapıldığı için ise yüksek güvenlikli bir yöntem olduğu söylenebilir. Tedavi süreci içerisinde yaşanabilecek morluk, kızarma ve şişme gibi yan etkiler ise kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56