Bizimle iletişime geçin

Varis

Varis Ameliyatı

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Varis Ameliyatı

Varis, vücutta toplardamarların bulunduğu bölgelerde görülen ve ilerlemesi durumunda cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Venöz yetmezlik olarak da bilinen varis, genellikle bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi ve büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İlerlememesi durumunda çeşitli ameliyatsız yöntemler ile tedavisi gerçekleştirilebilen bu hastalık; egzersiz, bitkisel tedavi ya da ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilemediği takdirde varis ameliyatı ile giderilmektedir.

Bacak bölgesinin haricinde vajina, anüs, meme, yumurtalık, penis, el, kol ve göz bölgelerinde de venöz yetmezlik yaşanabilmektedir. Varis hastalığının tedavisi sürecinde doktor kararı ile ameliyata karar verilebilir. Alınan ameliyat kararında hastanın durumu ve varisin ilerleme seviyesi oldukça önemlidir.

Varis Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Varis ameliyatı, venöz yetmezliğin bulunduğu damarların temizlenmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir. Ameliyat, uzman bir hekim tarafından yapılmaktadır ve anestezi içermektedir. Anestezi kullanılması ise diğer yöntemlere göre ameliyatı daha riskli hale getirmektedir. Yine diğer ameliyatlarda yaşanabilen komplikasyonlar bu ameliyatlarda da görülebilmektedir.

Doktorlar genellikle varisli bölgelerinin ileri seviyelere ulaşması ve hastaya ciddi sorunlar yaşatması durumunda ameliyat kararı vermektedir. Ağrı, şişme ve kramplar gibi rutin yaşamı zorlaştıran durumlarda yapılan ameliyatlarda, varisli damarlar çıkartılarak bölgedeki kan akışı düzeyi normal hale getirilmektedir. Diğer varis tedavilerine göre ameliyat süreci daha zor geçebilmektedir. Ancak en verimli tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında alternatif tedavi yöntemlerinde yaşanan varisin ilerleyen yıllarda tekrar etmesi durumu, ameliyat seçeneğinde de bulunmaktadır.

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Varis ameliyatı riskleri, her ameliyatta görülebilen komplikasyonları içerisinde barındırmaktadır. Bunlar arasında ağrı, alerjik sorunlar, enfeksiyon, kanama ve solunum problemleri olarak gösterilebilir. Her ameliyatta görülebilen bu tip komplikasyonların haricinde tedavi sürecinde istenilen seviyede iyileşmenin sağlanamaması da riskler arasında yer almaktadır. Ameliyat sonrasında kaslarda sertleşmeler görülebilir ve operasyon travmaları yaşanabilir.

Öte yandan varisten temizlenen bölgelerde kızarma ve morarmalar meydana gelebilir. Ayrıca damarın pıhtılaşması sonucu şişmeler oluşabilmektedir. Kan pıhtılaşması ise ameliyatlı bölgede daha farklı hastalıklara neden olabilmektedir. Risklerinin yanı sıra cerrahi bir operasyonun ardından rutin yaşama dönmek de uzun zaman almaktadır. Özellikle çabuk iyileşmek isteyen ve iş hayatına dönmesi gereken kişiler, ameliyat harici yöntemleri değerlendirerek tedavi sürecine devam etmelidir.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56

Okumaya Devam Et
1 Yorum

1 Yorum

 1. Pingback: Varis Nasıl Önlenir - Dr. Yerebakan ile Hayatın Ritmi

Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Varis

Varisten Nasıl Kurtulabiliriz

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Varisten Nasıl Kurtulabiliriz

Varis, genellikle bacaklardaki toplardamarlarda görülen bir hastalıktır. Bu rahatsızlıkta toplardamarlar şişer ve mavi bir renge bürünür. Akabinde de ağrı, gece uyutmama, kaşıntı gibi semptomlara sebep olur. Varis, ülkemizde oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda yoğun olarak görülmektedir. Bu nedenle de varis tedavisi bireyler arasında merak konusudur. Varisten nasıl kurtulabiliriz merak ediyor musunuz? Her ne kadar tek çözümün ameliyat olduğu görüşü yaygın olsa da, cerrahi her zaman bir zorunluluk değildir.

Varis tedavisinde hastanın ameliyatına karar verilebilir. Ancak bunun için öncelikli olarak hastanın durumu ve varisin ilerleme seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer varis ilerlememiş ise ameliyat yerine ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri uygulanabilir.

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Varis, belli yöntemler ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Pek çok hastalığın aksine direkt olarak ameliyat da gerektirmemektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi hastalık ilerlemeden teşhis edilebilirse, geliştirilen ameliyatsız yöntemler ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız yöntemler, varis tedavisinde oldukça sık bir şekilde kullanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise üç ayrılmaktadır. Bunlar; lazer ile tedavi, radyo-frekans ile tedavi ve köpük ile varis tedavisidir. Köpük ile varis tedavisi şu anda herhangi bir devlet hastanesinde uygulanmamaktadır. Ancak özel hastanelerin bazılarında alabileceğiniz bir tedavi metodudur.

Eğer büyük bir varis probleminiz varsa ancak ameliyat gerektirmiyorsa, bu durumda daha çok radyo-frekans yöntemine başvurulmaktadır. Bu yöntemde, bacaklarınızdaki varisli bölgeye radyo dalgaları gönderilir. Bu sayede damarların ısınması sağlanır. Belli bir ısıya ulaşan damarlar ise yavaş yavaş normal fonksiyonlarını kazanmaya başlar. Mavi renk de zamanla kaybolur. Bu yöntem, varis tedavisi için en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir.

Köpükle tedavi yöntemi, özel bir ilacın bacaklarınızdaki varisli bölgeye enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu esnada ilaç köpürdüğünden yöntemin adı köpükle tedavidir. İlaç, varisli damarı tahrip eder ve iyileşmeyi amaçlar. Lazer ile varis tedavisi de sık kullanılan yöntemlerdendir. Ancak bu yöntem, genellikle küçük varisli damarların tedavisinde tercih edilmektedir. Büyük varisli damarlarda pek olumlu sonuç vermemektedir.

Görüldüğü üzere, “varisten nasıl kurtulabiliriz” sorusunun somut ve işe yarar pek çok yöntemi vardır. Bunların haricinde ameliyat da diğer bir varisten kurtulma yöntemidir. Ancak bu yöntem, varis hastanın günlük yaşamını sürdürmesini engelleyecek kadar ilerlemiş ise tercih edilmektedir.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56

Okumaya Devam Et

Varis

Varis ve Beslenme

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Varis ve Beslenme

Bilhassa kadınların korkulu rüyalarından olan varis, tedavisi mümkün ve aynı zamanda dikkat edildiği takdirde önlenebilir bir hastalıktır. Genellikle çok fazla ayakta duran ya da oturan insanlarda görülme ihtimali çok daha yüksektir. Ancak varisin oluşmasını tetikleyen tek faktör bunlar ile sınırlı kalmamaktadır. Aşırı kilo ve yetersiz-dengesiz beslenme de varise yol açabilen etkenler arasında yer almaktadır. Dengesiz ve yetersiz beslenme nedeniyle her sene on binlerce kişi varis sebebiyle doktorların kapısını çalmaktadır. Özellikle çok yağlı, tuzlu ve şekerli beslenme varisi besleyen unsurlardandır. Yine ailesinde varis olup genetik olarak bu hastalığa yatkın olanların da beslenme konusunda dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Çünkü varis ve beslenme arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca belli bir yaşın üzerindeki bireyler ile kilo problemi yaşayanların sıkı bir diyet takip etmeleri, hastalığın ilerlemesi ve önlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Varis ve Beslenme İlişkisi

Varis, toplardamar genişlemesi hastalığıdır ve gündelik hayattaki basit önlemler ile büyük ölçüde önlenebilmektedir. Eğer genetik olarak bir yatkınlığınız yoksa varisi önlemenin ya da semptomları azaltmanın oldukça pratik ve basit yolları mevcuttur. Bunlardan ilki beslenme ile ilgilidir. Varis ve beslenme, birbirini doğrudan etkileyen iki unsurdur. Varis hastalığından mustaripseniz mutlaka tuz, şeker ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar yerine daha çok Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenebilirsiniz. Yani salata, az yağlı peynir, zeytin, zeytinyağı gibi gıda ürünleri ile beslenmek, varis hastalığının önlenmesi ve ilerlememesi için oldukça faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra varise iyi geldiği bilinen gıdalardan bazıları da şunlar olarak gösterilebilir:

 • Sarımsak, soğan
 • Zencefil
 • Kırmızı acı biber
 • Baklagiller
 • Tahıllar,
 • Meyveler ancak özellikle alıç, kiraz, yabanmersini ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler,
 • Üzüm,
 • Karabuğday,

Bütün bu gıdalar varisi önlemede ya da varisiniz varsa semptomları dindirmede size oldukça yararlı olacak besinlerdir. Ancak unutulmamalı ki bu besinler de belli bir dozda ve doktor kontrolünde (önerisiyle) tüketilmelidir. Çünkü özellikle farklı rahatsızlıklarınız varsa diyetiniz buna göre düzenlenmeli ve diyetinizi buna göre takip etmeniz gerekebilir. Yine varis ile ilgili şikâyetiniz günlük yaşamınızı etkileyecek boyutlarda ise vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56

Okumaya Devam Et

Varis

Varis Nedir

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Varis Nedir

Varis, özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerde görülen, toplardamar rahatsızlığıdır. Tedavi edilmediği sürece bireylerin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlığın ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi mümkündür. Özellikle ilerlememiş vakalarda ameliyatsız varis tedavisi uygulanması tercih edilmektedir. Ancak hastalık kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyecek bir noktaya geldiyse bu durumda cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. İşte varis nedir sorusunun cevabı…

Varis, genellikle bacaklarda meydana gelmektedir. Ancak bunun yanında; anüs, meme, vajina, el, kol, göz ve yumurtalık gibi bölgelerde de bu hastalığın görülmesi mümkündür. Hastalığın tedavi süreci ise hastanın durumu ve yine hastalığın ilerleme durumuna göre belirlenmektedir.

Varis Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda farklı görevlerde bulunan damarlar yer almaktadır. Bu damarları genel olarak kılcal damarlar, toplardamar ve atardamarlar olarak 3’e ayırmak mümkündür. Bunlardan toplardamarların işlevi oldukça büyüktür. Bu damarlarda herhangi bir problem meydana gelmesi varise sebep olmaktadır. Yani, toplardamarın olması gereken boyutunun büyüyüp genişlemesine ve kıvrımlar oluşturmasına varis adı verilmektedir. “Varis nedir” sorusuna verilebilecek en doğru ve tıbbi yanıt budur.

Varis, çoğunlukla çok üstünde durulmayan ancak ilerledikçe ciddi rahatsızlıklara sebep olabilecek bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme ihtimalinden genellikle daha fazladır. Varise yol açan en önemli faktörlerin başında ise uzun süre ayakta kalmak ve hareketsizlik gösterilebilir.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığı ile ilgili olarak bireylerin aklında oluşan ilk sorulardan bir tanesi de “varis belirtileri nelerdir” sorusudur. Yani, hangi durumlarda varisten şüphelenmeli ve doktora gitmelisiniz? Her mavi damar görünümü varisin habercisi midir? Halk arasında yaygın inancın aksine durum bundan farklıdır. Eğer bacaklarınızdaki damarlarda olağan dışı bir mavilik seziyorsanız, bu ilk belirti olabilir. Varisin belirtileri genel olarak şöyle sıralanabilmektedir:

 • Bacaklarda otururken ve özellikle yürürken büyük ağrı,
 • Bacaklarda uzun süre geçmeyen uyuşukluk,
 • Duruma göre kaşıntı,
 • Bacaklarda olağan dışı bir ağırlık hissiyatı,
 • Mavi ve mor şişlikler,
 • Bacaklarda görülen normalin üzerindeki şişlikler.

Eğer bu belirtilerin bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurmalı ve varis tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar