Ağız gargarasının coronavirüslere karşı ek bir koruma sağlayabileceğini öne süren yeni bir çalışma hakkında bilgiler dolaşıyor. Peki, gargara aynı anda hem diş eti iltihabı hem de Covid-19 ile savaşabilir mi?

Coronavirüsle savaşmak için güçlü bir bağışıklık sistemi önemli. İşi şansa bırakmak istemeyenler bağışıklık sistemlerini desteklemenin yanında ağız içi ve burunda kullanılabilen çeşitli ürünlerle de virüsü vücuda yayılmadan yok etmeyi amaçlıyor.

Bu yönde yapılan araştırmalar da özellikle ağız çalkalama suyu olarak üretilen ürünlerin coronavirüse karşı etkili olabileceğini öne sürüyor, ancak bazı uyarılar var.

Gargara virüslere karşı etkili bulundu

Ağız gargarasının coronavirüslere karşı ek bir koruma sağlayabileceğini öne süren yeni bir çalışma hakkında bilgiler dolaşıyor. Peki, aynı anda hem diş eti iltihabı hem de Covid-19 ile savaşmak ne kadar mümkün?

Journal of Medical Virology’de yayınlanan araştırmada, reçetesiz satılan burun spreyleri ve gargaralar, solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuğa neden olabilen geniş bir virüs ailesi olan insan coronavirüslerini inaktive etme yetenekleri açısından test edildi.

Çalışma için, araştırmacılar bir bebek şampuanı ve çok sayıda popüler gargara markası dahil olmak üzere 30 saniye, bir dakika ve iki dakikalık temas sürelerine sahip çeşitli ürünler kullandılar. Ürünlerin çoğunun, en kısa zaman diliminde bile bulaşıcı virüs örneklerini etkisiz hale getirmede oldukça etkili olduğu bulundu.

Covid-19’a karşı gargara kesin çözüm değil

Ancak, test edilen coronavirüsler arasında SARS-CoV-2, yani Covid-19’a neden olan yeni coronavirüs yer almadı. Ayrıca çalışma laboratuvar ortamında yapıldı. Uzmanlara göre enfekte olmamış bir kişi sabah gargara yaparsa, ağzının belirli bir süre belirli coronavirüslerden arınmış olması beklenebilir, bu süre de yaklaşık 10 dakikayla sınırlı.

Kullanılan ağız bakım ürünlerinde hidrojen peroksit ve etanol gibi maddeler bulunur. Bu maddeler ağızda kalmaz, buharlaşır. Yani virüsten korunmak için pratik bir yöntem sayılmaz. Etkisini görmek için her 15 dakikada bir gargara yapmanız gerekir. Bu da pek mümkün değil. Covid-19’da korunmak için çok daha pratik bir çözüm var; halka açık alanlarda maske takın, sosyal mesafeye dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın.

Evde Covid-19 testi yapabileceğiz

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, hızlı sonuçlar sağlayan ilk ev Covid-19 testi için acil kullanım izni yayınladı. Test, Covid-19’a neden olan yeni coronavirüs SARS-CoV-2’yi 30 dakika içinde tespit etmeyi amaçlayan tek kullanımlık bir sürüntü testi.

Yakında Amerika’da piyasaya çıkması beklenen test kiti, bir test cihazı, bir numune şişesi, bir çubuk ve yazılı talimatları içeriyor. Evde yapılabilen test için burundan sürüntü alınması gerekiyor. Test yaklaşık 30 dakika sonra sonuçları veriyor. Ancak pozitif sonuçlar daha kısa sürede ortaya çıkabiliyor.

PCR ve antijen testleri virüsü tespit etmek için hâlihazırda kullanılan testler. PCR testleri, virüsün genetik materyalin kanıtını arar. Antijen testleri, virüsün içinde veya içinde bulunan protein parçalarını tespit etmek için tasarlanmıştır.

PCR testleri tipik olarak antijen testlerinden daha doğrudur ancak işlenmesi saatler veya günler daha uzun sürer. Antijen testleri ise dakikalar içinde sonuç verebilir. Pozitif antijen testi sonuçları çok güvenilir olmasına rağmen, bu testler PCR testlerinden daha fazla vakayı gözden kaçırma eğilimindedir. Bu nedenle, negatif bir antijen testi sonucunun bir PCR testi ile doğrulanması gerekebilir.

Evde Covid-19 testinde yüzde 94 pozitif ve yüzde 98 negatif oranı gözlendi. Bu, coronavirüs enfeksiyonlarının büyük çoğunluğunu doğru bir şekilde tespit ettiği ve olumsuz vakaların büyük çoğunluğunu doğru bir şekilde dışladığı anlamına gelir. Son derece düşük virüs seviyelerine sahip numuneler hariç tutulduktan sonra, test tüm pozitif Covid-19 vakalarını doğru bir şekilde tespit etti.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.