Spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. Kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok hastalıktan korur. Ancak… Spor yapmanın Covid-19’u daha da kötüleştirebileceğine dair bazı kanıtlar ortaya çıktı.

Egzersiz yapmak bazıları için vazgeçilmez bir tutku. Kilo vermenin ötesinde sağlıklı bir yaşam için de temel taşlardan biri. Güçlü bir vücut, sağlıklı bir zihin isteyenlere de sık sık spor yapmayı öneriyoruz.

Spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. Kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok hastalıktan korur. Ancak… İçinde bulunduğumuz süreçte yani pandemi sürecinde özellikle yoğun tempolu egzersizler, yarardan çok zarara neden olabilir. Açıklamak gerekirse spor yapmanın Covid-19’u daha da kötüleştirebileceğine dair bazı kanıtlar ortaya çıktı.

Covid-19 ezberleri bozuyor

Aktif olmayı hayat tarzı haline getirenler karantina sürecinde muhtemelen en çok zorlananlar oldu. Bir de yeni coronavirüs ile enfekte olan ve buna rağmen günlük aktivitelerini devam ettirmek isteyenleri düşünün. Bunu deneyenler de olmuştur diye tahmin ediyorum.

Normal zamanlarda birçok hastalık için hastalara egzersiz yapmalarını söyleriz. Normal zamanlarda diyorum çünkü Covid-19 söz konusu olduğunda normalin ötesinde düşünmek gerekiyor, çünkü bu güne kadar ezberleri bozdu. Nitekim spor ve egzersiz konusunda da Covid-19 kendi yolunu çizdi.

Amerika’da düzenli olarak koşan bir kadın, Covid-19 ile enfekte olduktan sonra sporun tam tersi etkisi olduğunu gördü. 3 hafta boyunca karantinada kalan ve egzersizin hastalığı atlatmasına yardımcı olacağını düşünen kadın arka bahçesinde egzersize devam etmeye karar verdi. Önceleri normalden fazla yorulan kadın, buna hastalığın neden olduğunu düşündü ancak karantinadaki ikinci haftasında basit bir yürüyüşün bile öksürük, baş dönmesi ve fiziksel yorgunluk gibi semptomlarını kötüleştirdiğini fark etti. Bu noktada doktoru “Bu nezle veya grip değil” diyerek kendini zorlamamasını söyledi.

Düzenli egzersiz Covid-19’un vereceği zararı azaltıyor

Covid-19 hakkında yeni edinilen bilgiler doktorun egzersiz konusunda ihtiyatlı davranmasını destekliyor. Kanıtlar, egzersizin Covid-19’u daha da kötüleştirebileceğini söylüyor. Bu durum doktorların, hastayken egzersiz yapmanın sorun olmadığı yönündeki tavsiyelerine tamamen ters. Dediğim gibi, Covid-19 kendi yolunu çiziyor ve kuralları kendi koyuyor.

Elbette bu egzersizi hayatınızdan çıkarın demek değil. Egzersiz sağlık için hala önemli. Düzenli aktivite hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi coronavirüs riskini arttırabilecek altta yatan rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalara göre de düzenli egzersiz, Covid-19 ile enfekte olan kişilerin ortalama yüzde 10’unu etkileyen ve ölümcül olabilen akut solunum sıkıntısı sendromu riskini azaltabiliyor. Bu yüzden hareket etmeyi bırakmayın. Tabi bu söylediklerim yeni coronavirüs ile enfekte olmadıysanız geçerli.

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken nokta nasıl hissettiğiniz. Vücudunuzun gönderdiği sinyalleri görmezden gelmeyin. Mesela kalıcı bir yorgunluk hissediyorsanız bunu başka sebeplere bağlamadan önce bir kez daha düşünün.

Vücudunuza kulak verin

Spor esnasında ya da sonrasında oluşan alışılmışın dışında belirtilere özellikle dikkat edin. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı veya hızlı kalp atışı, baş dönmesi, bacaklarda şişme, kas ağrıları veya açıklanamayan yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıktıysa mutlaka doktora danışın. Her zamanki rutininize ayak uyduramamanız bile kendinizi dinlemek için bir işaret.

Spor ve egzersize bu süreçte devam edenlere, kullanmıyorlarsa eğer kalp atış hızı monitörü kullanmalarını tavsiye ederim. Böylece en yüksek kalp atış hızına egzersizin başlarında ulaşıyor ve düşürmekte zorlanıyorsanız, doktora danışmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Covid-19, tanımaya devam ettiğimiz ve sağlık üzerindeki etkisi her geçen gün gelişen bir hastalık. Enfekte olan her bir bireyde farklı etkileri ortaya çıkıyor. Hastalığı geçirmiş bazı kişilerde kalıcı problemler olabildiği için, iyileşen ve spora devam edenler ya da devam etmek isteyenler de normalden farklı belirtilere dikkat etmeli.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.