Connect with us

Aile Sağlığı

COVID-19 en çok kimi tehdit ediyor?

Tarih:

on

Belki daha önce karşılaştık ama hiç bu kadar önemsemedik. Çünkü bu yeni ve gizemli. Yeni Coronavirüs her ne kadar ‘ölümcül’ olarak adlandırılsa da, ölüm oranları Sars ve Mers ile karşılaştırıldığında daha düşük.

Coronavirüs korkusu bir anda dünyayı sardı. Çin, Japonya, Güney Kore derken bir anda Avrupa’ya sıçradı ve İtalya’da kendini gösterdi. Diğer Avrupa ülkelerine yayılması uzun sürmedi. Derken Amerika’ya da ulaştı. Antarktika hariç tüm kıtaları etkiledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre yeni coronavirüs 8 Mart itibariyle 101 ülkede görüldü ve toplamda 105 bin 427 vaka tespit edildi. Virüse yakalanan 3 bin 583 kişi hayatını kaybetti. Ancak vermek istediğim bir veri daha var; Sars salgını verileri. Sars 29 ülkeyi etkiledi, Covid-19 ise 100’ün üzerinde. Sars’ın ölüm oranı yüzde 9.6 idi, Covid-19’un ise yüzde 3.4… Yani Sars virüsünün Coronavirüsten daha yüksek bir ölüm oranına sahip olduğu su götürmez bir gerçek.

Coronavirüsler hayatımızda

Bazılarının kâbusu Covid-19 sınırlarımıza kadar geldi. Birçok sınır komşumuz şu sıralar virüsün daha da yayılmasını önlemeye çalışıyor. Alınan önlemler neticesinde henüz ülkemizde bir vaka tespit edilmedi. Ancak bu, virüsün ülkemize girmeyeceği anlamına da gelmiyor.

Covid-19 yeni bir virüs ve bilim insanları için gizemli. Ancak coronavirüsün birçok türü var. Bunlar kişilerde orta ile hafif şiddetlerde kendini gösterir. Çoğu insan hayatlarının bir noktasında coronavirüs ile karşılaşır. Bilinen coronavirüsler nadiren ciddi hastalıklara yol açar. Hatta bazı coronavirüs türleri hayvanlar arasında da sıklıkla görülür.

Bireysel risk faktörünüzü bilin

‘Coronavirüs ülkemize girer mi, girmez mi?’ bilinmezi bir yana, kişilerin bireysel olarak ne kadar risk altında olduklarını bilmeleri önemli. Hatırlatmak isterim ki, coronavirüs herkeste ölümcül değil. Belirlenen vakaların yarısına yakını belirtileri tedavi edilerek iyileştirildi. Virüse yakalanmamak için yapılması gerekenler defalarca kez yazıldı, söylendi. Ben de dünkü yazımda tekrar etmiştim.

Bireysel olarak tüm önlemler alınsa da yaşlılar ve hali hazırda vücudunu zayıf düşüren bir hastalığı olanlar coronavirüsten en çok etkilenen kesim oluyor. Sağlıklı kişilerin hastalanma ihtimali ise daha düşük.

Erkekler daha fazla etkilenebiliyor

Bilim insanları, bazı bireylerin coronavirüsten daha fazla etkilenmelerinin nedeni olarak yaş ve genetiğe bağlı olabilen patojen tepkilerden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Hatta cinsiyet bile virüsten etkilenme oranı üzerinde fark oluşturuyor; erkekler kadınlardan daha fazla etkilenebiliyor.

Coronavirüsün, grip benzeri belirtileri, ateş, öksürük, kas ağrısı ve nefes darlığı 50 yaşını aşmış yetişkinler ve mevcut sağlık problemleri olanlarda şiddetli olarak etkisini gösteriyor. Zatürre, solunum ve böbrek yetmezliğine, hatta ölüme neden olabiliyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar