Connect with us

Aile Sağlığı

COVID-19 3 Güne Kadar Yaşayabiliyor

Tarih:

on

Yapılan araştırmalar COVID-19’un bazı yüzeylerde 3 güne kadar yaşayabildiğini ortaya koydu. Bu da el hijyeninin ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Peki, siz ellerinizi doğru yıkıyor musunuz?

Coronavirüs küresel ölçekte yayılmaya devam ediyor. Hatta o kadar hızlı yayılıyor ki, bu yazıyı yazarken kullanacağım istatistikler siz okurken çoktan değişmiş olacak. O yüzden bu kez size coronavirüs hakkında yapılan araştırmalardan bahsedeceğim.

Bilim insanları COVID-19’un yayılmasını durdurabilmek için çalışırken, bu virüs hakkında yeni bilgiler de ediniyorlar. Mart ayı başında Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçları COVID-19’un nasıl bu kadar hızlı yayılabildiği konusunda ipuçları veriyor.

Canlı virüs havada 3 saat kalabiliyor

Bilim insanlarının yaptığı bazı testler sonrasında canlı virüsün havada 3, bakır üzerinde 4, kartonda 24, plastik ve paslanmaz çelik üzerinde ise 48 ila 72 saate kadar yaşayabildiği, düştükleri yüzeyden yaklaşık 2 metre uzağa gidebildikleri görüldü. Çalışma, virüsün hava yoluyla yayılabileceği ve doğrudan kişiden kişiye temasın yanı sıra, enfekte olmuş kişilerin dokunduğu yüzeylerden de bulaşabileceğini ortaya çıkardı.

Bulgular henüz yeni ve onaylanmaya muhtaç, ancak bu testlerin bize gösterdiği en önemli nokta hijyenin önemi…


Enfekte olmuş kişilerin yüzeyleri kirletebileceğini unutmayın. Kalabalık ortamlarda ellerinizi yıkamadan ağzınıza, burnunuza, gözlerinize ya da yüzünüzün herhangi bir yerine sürmeniz virüsleri vücudunuza davet eder.

  Ellerinizi mutlaka yıkamanız gereken zamanlar;

– Yemek hazırlamadan önce ve sonra

– Yemek yemeden önce

– Hasta biri ile temastan sonra

– Tuvaletten sonra

– Çocuk bezi değiştirdikten sonra

– Burun temizleme, öksürük ve hapşırık sonrası

– Evcil olsa bile hayvanlarla, yemleri veya atıkları ile temas sonrası

– Çöple temas sonrası

Her defasında hatırlatıyorum, ellerimizi yıkamak çok önemli. Hem de en az 20 saniye boyunca yıkamalı. Ama el yıkamanın da bir kuralı var; öyle 20 saniye boyunca elleri suyun altında tutmakla el yıkamış sayılmazsınız.

Önce ellerinizi ıslatıp, avuç içlerinde sabunu iyice köpürtmeniz lazım. Sadece avuç içleri değil, ellerinizin üstünü de sabunla ovalamalısınız. Çoğu kişi parmaklarının aralarını yıkamaz, ancak vücudumuzda yüzeylere en çok temas eden bölge kuşkusuz parmaklarımız. Parmak aralarını da sabunla ovmak gerekir. Tabi başparmaklarınızı da unutmayın. Sakın bitti zannetmeyin, avuç içlerini tırnaklarınızla nazikçe ovalayın. Ardından bileklerinizi de yıkayıp durulayabilirsiniz.

Özellikle halka açık alanlarda el yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Ellerinizi duruladıktan sonra musluğu kapatma şekliniz. Ellerinizi 20 saniye boyunca güzelce yıkadınız, duruladınız ve musluğu kapattıysanız hata yaptınız. Çıplak elle dokunduğunuz musluk, kapı kolları gibi yüzeyler, ellerinizi henüz yıkamış olsanız bile, ellerinize bakteri, mikrop ve virüslerin tutunmasına neden olur. Bunun için yapmanız gereken ise ellerinizi kuruladığınız kâğıt havluyu, musluğu kapatmak ve kapıyı açmak için de kullanmak, daha sonra çöpe atmak.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım