Connect with us

Aile Sağlığı

Coronavirüse Karşı Mevcut En Güçlü Silah: Ozon

Tarih:

on

Geçtiğimiz aylarda gündemimize bomba gibi düşen yeni coronavirüs maalesef hala ilk sıradaki yerini koruyor. İnsanlarla olan ilişkimizden tutun da günlük rutinlerimize, temizlik anlayışımıza kadar her şey bu sebeple aniden değişti.

Belki de birçok evde bu güne kadar uygulanmamış yöntemlere başvurularak temizlik yapılıyor, steril bir ortam sağlanmaya çalışılıyor. Daha önce kullanılmamış güçlü temizlik ürünleri ve dezenfektanlar bir yana, daha çok tıpta kullanılan ozon gazı bile bugün ev temizliği için aranılan bir ürün oldu.

Birçok Rahatsızlığa Faydalı

Bağışıklık sistemini etkinleştirmek, vücudun oksijen alımını ve kullanımını iyileştirmek, bakterilerin, virüslerin ve mantarların etkilerini sınırlandırmak için bu üç oksijen atomundan oluşan gaz alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Ozon tedavisi denen bu yöntem profesyoneller tarafından ve belirli bir teknikle vücuda uygulanır.

Ozonun sağlığa olan faydaları araştırıldığında ortaya çıkan sonuçlar umut verici denebilir; Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı geliştirmek, kardiyak aritmi ve ritim bozukluğunu düzenlemek, inme hasarını azaltmak ve normalize edici hormon ve enzim üretimini desteklemek gibi faydaları olabiliyor.


Tedaviye Faydalı Oldu

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak duyurduğu COVID-19’a karşı ozon hem dezenfektan hem de destek tedavisi olarak kullanılmaya başlandı. Virüsün ortaya çıktığı Çin de salgını kontrol altına alabilmek için ozon tedavisinden faydalandı. Hastalara gördükleri tedaviye ek olarak kan yoluyla tıbbi ozon gazı verildi. Buradaki amaç hastanın vücut direncini arttırmak ve iyileşme süresini hızlandırmak. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği için koruyucu olarak da kullanılıyor.

Ozon profesyonellerce kullanıldığında güvenli olduğu biliniyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki ozon gazının tehlikeli etkileri var ve amatör kullanımlar çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Direkt olarak ozon gazına maruz kalarak solumak akciğerler üzerinde toksik etkiye neden olur ve solunum yolu hastalıklarından ölüm riskini arttırır. Az miktarda solunması bile ciğerleri ve boğazı tahriş ederek öksürüğe, nefes darlığına ve akciğer dokusuna zarar verebilir.

Bilinen Dezenfektanlardan 50 Kat Daha Güçlü

Tıpta ozon ilk olarak bakteri ve virüslere karşı dezenfektan olarak kullanıldı ve elbette ardından COVID-19’un tedavisinde destekleyici tedavi olarak olumlu etkiler gösterdi. Ozon bilinen en güçlü dezenfektanlardan biri ki kullanılan el dezenfektanlarına oranla 50 kat daha güçlü. Bu sebeple yeni tip coronavirüs gibi oldukça kolay bulaşabilen bir virüsten korunmak, bulunulan ortamdan yok olduğuna emin olmak için akla ilk gelen yöntem olması da elbette doğal.

Gaz veya sıvı ozon ortam dezenfektanı olarak kullanıldığında tek hücreli ya da çok hücreli organizmaları, bakterileri ve virüsleri, buna COVID-19 da dahil öldürür. Ortam temizliği için üretilen ev tipi ozon gazı makinelerini kapalı bir odada 30 dakika kadar çalıştırmak, istenmeyen tüm mikroskobik canlıları yok etmeye yeterli olacaktır.

Ancak tekrar hatırlatmak istiyorum, ozon gazının bilinçsiz kullanımı coronavirüsten çok daha ciddi problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

!

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar