COVID-19 hayatımıza girdiğinden beri hep hijyenden bahsediliyor. Korunmak için yapılabilecek başka bir şey yok mu? Elbette var, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek. Bu yazımda da bunun için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Coronavirüs yayılmaya başladığında ilk bulgular bağışıklık sistemi zayıf olanları daha çok etkilediği yönündeydi. O günden itibaren sık sık her platformda duyurmaya çalışıyorum; bağışıklığınızı güçlendirin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu tabi ki beslenmeden geçiyor. Bunun için yemeniz gerekenler ve yememeniz gerekenler var. Tükettiğiniz gıdalar vücudunuzun savunma mekanizması üzerinde son derece etkili. Bugünden başlayarak bağışıklık sisteminizi destekleyen yiyecekler tüketmeniz, vücudunuzun savunmasını her geçen gün daha da güçlendirecek.

C vitaminini bol tüketin

Bağışıklık sisteminizi desteklemek için sağlıklı beslenmenin temel kurallarını uygulamak yeterli aslında. ‘Sağlıklı’ sınıfına giren tüm besinler en iyi seçenekler. Besleyiciliği yüksek besinler tüketmek COVID-19, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudunuzun güçlü bir savaş vermesini sağlar.

Tüm yeşil yapraklı bitkiler, turpgiller, turunçgiller, omega-3 ve omega-9 bakımından zengin gıdalar, bağışıklığınızı destekler. Ayrıca C vitamini alımınıza dikkat etmelisiniz, zira bağışıklık hücrelerinin fonksiyonları için hayati önem taşır.

Elle tüketilen gıdalar tehlikeli

Bazı yiyecekler vücudun hastalıklara karşı savaş vermesini zorlaştırabiliyor. Bunların başında da işlenmiş gıdalar, kırmızı et ve şeker geliyor. Ayrıca bağışıklık tepkinizi zayıflatabilecek parazitler veya virüsler taşıma olasılığı bulunan kabuklu deniz ürünleri ve suşi gibi yiyeceklerden bu dönemde uzak kalmanız iyi fikir olabilir.

Yememeniz gereken gıdalar arasına, herkesin dokunabileceği açıkta bulunan ya da ortak tüketilen bir kâse kuruyemiş gibi yiyecekleri de alabilirsiniz. Özellikle elle tüketilen gıdalar virüsün yayılması için kolaylık sağladığı için tehlikeli olabilir.

Alışverişte dikkatli olun

Son zamanlarda alışveriş için markete gittiğinizi düşünüyorum. Marketlerin hemen hepsinde kullanılması için dezenfektan bulunduruluyor. Alışverişe başlamadan, alışveriş arabasının temas edilecek yerlerini silmek için ve alışverişinizi bitirdikten sonra dezenfektan kullanın. Alışverişe çıkmanız gerektiğinde tenha saatleri seçmeye çalışın. Seçme imkânınız varsa açıkta bulunan gıdalar yerine paketli olanları tercih edin. Alacağınız ürünlere başkalarının dokunmasına izin vermeyin.

Eve geldiğinizde ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Coronavirüsün ana yayılma nedeni kişiler arası temas olsa da yüzeylerde de yaşayabildiği kanıtlandı. Bu sebeple aldığınız sebze ve meyveleri sirkeli su ile yıkayabilir, paketli ürünleri de silerek kaldırabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.