Connect with us

Aile Sağlığı

Coronavirüse Karşı Bağışıklığınızı Güçlendirin

Tarih:

on

COVID-19 hayatımıza girdiğinden beri hep hijyenden bahsediliyor. Korunmak için yapılabilecek başka bir şey yok mu? Elbette var, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek. Bu yazımda da bunun için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Coronavirüs yayılmaya başladığında ilk bulgular bağışıklık sistemi zayıf olanları daha çok etkilediği yönündeydi. O günden itibaren sık sık her platformda duyurmaya çalışıyorum; bağışıklığınızı güçlendirin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu tabi ki beslenmeden geçiyor. Bunun için yemeniz gerekenler ve yememeniz gerekenler var. Tükettiğiniz gıdalar vücudunuzun savunma mekanizması üzerinde son derece etkili. Bugünden başlayarak bağışıklık sisteminizi destekleyen yiyecekler tüketmeniz, vücudunuzun savunmasını her geçen gün daha da güçlendirecek.

C vitaminini bol tüketin

Bağışıklık sisteminizi desteklemek için sağlıklı beslenmenin temel kurallarını uygulamak yeterli aslında. ‘Sağlıklı’ sınıfına giren tüm besinler en iyi seçenekler. Besleyiciliği yüksek besinler tüketmek COVID-19, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudunuzun güçlü bir savaş vermesini sağlar.

Tüm yeşil yapraklı bitkiler, turpgiller, turunçgiller, omega-3 ve omega-9 bakımından zengin gıdalar, bağışıklığınızı destekler. Ayrıca C vitamini alımınıza dikkat etmelisiniz, zira bağışıklık hücrelerinin fonksiyonları için hayati önem taşır.

Elle tüketilen gıdalar tehlikeli

Bazı yiyecekler vücudun hastalıklara karşı savaş vermesini zorlaştırabiliyor. Bunların başında da işlenmiş gıdalar, kırmızı et ve şeker geliyor. Ayrıca bağışıklık tepkinizi zayıflatabilecek parazitler veya virüsler taşıma olasılığı bulunan kabuklu deniz ürünleri ve suşi gibi yiyeceklerden bu dönemde uzak kalmanız iyi fikir olabilir.

Yememeniz gereken gıdalar arasına, herkesin dokunabileceği açıkta bulunan ya da ortak tüketilen bir kâse kuruyemiş gibi yiyecekleri de alabilirsiniz. Özellikle elle tüketilen gıdalar virüsün yayılması için kolaylık sağladığı için tehlikeli olabilir.

Alışverişte dikkatli olun

Son zamanlarda alışveriş için markete gittiğinizi düşünüyorum. Marketlerin hemen hepsinde kullanılması için dezenfektan bulunduruluyor. Alışverişe başlamadan, alışveriş arabasının temas edilecek yerlerini silmek için ve alışverişinizi bitirdikten sonra dezenfektan kullanın. Alışverişe çıkmanız gerektiğinde tenha saatleri seçmeye çalışın. Seçme imkânınız varsa açıkta bulunan gıdalar yerine paketli olanları tercih edin. Alacağınız ürünlere başkalarının dokunmasına izin vermeyin.

Eve geldiğinizde ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Coronavirüsün ana yayılma nedeni kişiler arası temas olsa da yüzeylerde de yaşayabildiği kanıtlandı. Bu sebeple aldığınız sebze ve meyveleri sirkeli su ile yıkayabilir, paketli ürünleri de silerek kaldırabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım