Connect with us

Aile Sağlığı

Çayın Sağlığımıza Olan Faydaları

Tarih:

on

çayın sağlığımıza olan faydaları

Günde iki fincan çay içmek şeker hastalığı riskini düşürürken aynı zamanda obeziteyi de engelliyor. İki fincan çayın ayrıca stresle savaşta da olumlu katkısı bulunduğu biliniyor.

Bu haftaki yazımda sizlere hayatımızda büyük yer tutan, kahvaltı sofralarımızın da vazgeçilmezi olan siyah çayın sağlığımıza olan faydaları hakkında yazacağım. Siyah çay, polifenol adı verilen anti-oksidanlar içerir. Bu maddeler, tütün veya diğer toksik kimyasalların sebep olduğu DNA hasarını engellemeye yardımcıdır. Bu anti-oksidanlar bizim meyve veya sebzelerle yani beslenme yoluyla aldığımız antioksidanlara göre farklılık göstererek, daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmamız için ek faydalar sağlar. Adeta C vitamininden bile daha etkili anti-oksidan özellik gösteren polifenoller, en fazla yeşil çayda bulunur ve bu çaya acımtrak tadı veren de bu polifenollerdir.

ŞEKERİ DÜŞÜRÜYOR 

Yeşil çay yaprakları genç ve okside değildirler. Bu sebeple polifenol içeriği yüzde 40’a kadar çıkar. Diğer taraftan oksidasyon sebebiyle siyah çaydaki polifenol bileşiklerinin oranı ancak yüzde 10 kadardır. Akdeniz adalarında yaşayan yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde bir-iki fincan siyah çay içen insanların yüzde 70 oranında daha az şeker hastalığına yakalandığı gözlemlenmiştir. 

OBEZİTEYİ ENGELLER 

Bazı araştırmalar ise, çayın içerisinde bulunan EGC’lerin, yağ metabolizması üzerinde de düzenleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmaya göre, çay içmek; egzersiz performansını geliştiriyor, yağ oksidasyonunu artırıyor ve böylece obeziteyi engellemeye de yardımcı oluyor. EGC’lerin yüksek fruktozlu mısır şurubu ile vücudunuza giren toksinleri nötralize etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sayede çay içmenin, yüksek fruktozlu mısır şurubu ile şeker hastalığı gelişimindeki dengeyi olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Yeni yayınlanan araştırmalar, yeşil çay eksterisinin kan şekeri seviyelerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Hatta günlük bitkisel gıda desteği olarak kullanılmalarının, sınırda diyabetik hastaların hemoglobin A1C düzeylerinde iyileşmeye sebep olduğu da gösterilmiştir.

ÇAY İÇMEK DEMİR EKSİKLİĞİNE SEBEP OLABİLİR Mİ?

Hemen hemen hepimiz fazla çay tüketmenin uzun vadede demir eksikliğine sebep olduğu tezini duymuşuzdur. Peki bu yaklaşım ne kadar doğru? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu yaklaşım kısmen doğru. Konuyla ilgili araştırmalar gösteriyor ki çay, demir emilimini azaltarak kansızlığı artırabiliyor. Yine aynı araştırmalar gösteriyor ki ilave alınan demir tabletleri ya da demirden zengin diyetler ile bu etkiden kolayca kurtulabilirsiniz. Çayın içerisinde bulunan tannat adlı madde, midemizdeki demiri emer. Bu durumda yapmamız gereken, ondan daha hızlı davranarak vücudumuzdaki demire sahip çıkmak olacaktır. Yemekten yaklaşık bir saat önce ya da sonra çay içmeye başlamanız, tannatların daha az demir emmesine sebep olur. 

KORKMADAN İÇİN! 

Çayın demir emilimi yapıyor olması sizi korkutmasın. Fayda-zarar dengesi incelendiğinde, artık neredeyse ‘genlerimize işlemiş’ çay alışkanlığımıza korkmadan devam edebiliriz.

DÜZENLİ ÇAY TÜKETMEK STRESE İYİ GELİYOR

Stresli anlarımızda iyi demlenmiş bir bardak çay içtiğimizde sebebini bilmesek de bir rahatlama hissederiz. Benzer şeyleri hisseden bilim adamları, çayın rahatlatıcı etkileri üzerinde çalışmalar yaparak, bu hissin bilimsel kaynağını araştırmışlar. Çayın içerisinde bulunan amino asit L-theanine adlı maddenin, içeni rahatlatmanın dışında konsantrasyonu artırdığını tespit etmişler. Düzenli çay tüketiminin stres hormonu kortizol seviyesinde azalmaya yol açtığı da benzer araştırmalar neticesinde gösterilmiş. Günlük düzenli çay tüketimi, uzun vadede insan sağlığına son derece faydalı etkiler gösterir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana servis | seo uzmanı | web tasarım