Bizimle iletişime geçin

Spor

Egzersiz Yapmanın Faydaları

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz yapmanın özellikle kalp hastalıklarından ve kanserden koruduğunu artık hepimiz biliyoruz. Araştırmalar ayrıca düzenli bisiklet kullanımının da meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor.

Şubat ayının sonuna geldik. Bu sene neredeyse hiç gelmeyen kış mevsimini uğurlayıp baharı karşılayacağımız bugünlerde birçoğumuz kilo vermek için yüksek tempolu egzersiz programına başladı bile. Yalnızca yaza formda girmek için değil, sağlıklı bir hayat sürmek için de egzersizi hayatınıza dahil edin ve hiç vakit kaybetmeden harekete geçin. Egzersiz yapmanın faydaları çok geçmeden hayatınıza yansıyacaktır.

GÜNDE 10 BİN ADIM ATILMALI

Her seferinde kurduğum bir cümle var; nasıl ki işleyen demir ışıldar, aynen hareket eden beden de ışıldar, gençleşir.Hareket etmek işte bu kadar önemli.Kendimden örnek verecek olursam; oturduğumu pek bilmem, sürekli hareket halindeyim. Hareketli olmak bedenin dinamikliğini sağlar ama hareketli olmak aslında dengeli hareket etmek değildir. Dengeli hareketten kastımız egzersiz yapmaktır. Fakat günlük attığınız adım sayısı da oldukça önemli.Adım ölçerler işte bu sebeple geliştirildi ve ne kadar şanslıyız ki artık akıllı telefon uygulamalarında bile var.
Burada altın kuralımız, günde 10 bin adım atmak olmalıdır. Bu hedefi tutturmak genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Hareketli olmaktan kastım merdiven inip çıkmak değil, yatay düzlemde adım atmanızdır. 10 bin adım atmak size kolay gibi gelebilir ancak gündelik hayatında spor yapmayan ve sadece hareketli olan bir kişinin bile günde ortalama adım sayısı 3 bin adımı geçmez. Hatta birçoğumuz bin adımın altında bile kalabiliriz.

YEMEĞE YÜRÜYEREK GİDİN

Spor yaparak işte bu düzeni oluşturmayı hedefliyoruz. Ofis çalışanları için bu oldukça zor ama imkansız değil.
Toplu taşıma araçlarını kullanmak, bir sonraki duraktan otobüse binmek, otoparkta arabayı biraz daha uzağa park etmek, ofis içerisinde telefondan ziyade meslektaşınızın yanına kadar gidip konuşmak, daha uzak bir yazıcıdan çıktı almak, öğlen yemeği şirket içerisinde yenmiyorsa paket söylemek yerine yürüyerek gitmek gibi hayatın içerisine adımları yerleştirmek gerekli.
Eğer siz de ışıldamak ve genç kalmak istiyorsanız, harekete geçin ve sayacağım bu sporlardan birini mutlaka yapın.

YÜRÜYÜŞ

Yürüme söz konusu olduğunda herhangi bir ekipmana ihtiyaç yoktur.Yürüyüşün, sağlık üzerinde büyük fayda sağladığı bilinmektedir. Düzenli yürüyüş yapılması; iyi beslenme alışkanlıklarını teşvik eder, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı riskini azaltır ve hatta ruh sağlığını ve hafızayı geliştirir. Ve tabii ki yürüyüş yapmak kalorileri ve yağı yakar.Egzersize yeni başlıyorsanız, yürüyüş ideal bir seçim olacaktır.

Yürüyüş, kalp hastalıklarına iyi geldiği gibi bedenin antienflamatuar gücünün artmasını sağlayarak kansere de iyi geldiği araştırmalarda gösterilmiştir.Örneğin düzenli ve tempolu yürüyüşün, kalp hastalıklarından koruduğunu söyleyebiliriz.Amerikan Kalp Birliği’nin tavsiye raporunda, her gün yarım saat tempolu yürüyüşün kalp hastalıklarından koruduğu ibaresi yer alıyor.

Haftada en az dört kez 30’ar dakikalık 4.5 km/saat hızda yürüyüş tavsiye ediyoruz. Tempolu yürüyüşün diğer bir etkisi ise kalp ritmini yükseltmesidir.İnsanlar kalp nabzı açısından da spor yapabilmeli ve hedeflerine ulaşabilmeliler.

YÜZME

Yüzmenin görünür büyük kas gruplarının tamamını çalıştırdığı bir gerçek.Yüzmenin beden çalıştırmadaki etkisi aslında vücudun daha az dirence karşı gelerek egzersiz yapmasını sağlamaktır.
Kısaca boynunuza kadar suya girdiğinizde vücut kitlenizin sadece yüzde 10’unu taşımak zorunda kalırsınız, geriye kalan kas kitlesini su kaldıracak dolayısı ile kaslarınızı çalıştırırken yorulma daha az olacaktır. Yüzmenin yaktırdığı kalori formlarına göre değişkenlik gösterir; düz kulaçta 10 dakika 60, ters kulaçta 80, fresstyle 100, kelebek yüzme 150 kalori yaktırıyor diyebiliriz.

Diğer taraftan yüzmenin sağlık üzerine inanılmaz etkileri vardır. Araştırmalara göre koşucu veya yürüyen kişilerle karşılaştırıldığında yüzmeyi egzersiz olarak hayatlarında tercih edenlerin ölüm oranlarının belirli yaş aralığında yüzde 50 gibi devasa bir oranda azaldığını göstermiştir. Diğer taraftan kalp hastalıklarında anti enflamatuar etki gösterdiği için azalma gösterilmiş, bununla kalmayıp kilo kontrolü sağladığı için aynı zamanda diyabet riskini azalttığı ve hatta kolesterol seviyelerini iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

Yüzme öncesi esneme egzersizleri önemlidir. Yüzme öncesi üç-beş dakikalık egzersiz yapmanız yeterli olacaktır.En başta lounge forward denilen hareket yapılmalı, yani öne doğru adım atarken dizleriniz her adımda yere değip kollarınızı 90 derecelik dirsek açısı yapmalısınız.Sonrasında ayağa T hareketi ve son olarak 90/90 esneme hareketi oldukça faydalıdır. Bedeninizdeki büyük kas kitlesinin aktif olarak çalışacağı yüzme sporunu yapmadan önce bu kasları hazırlamanız gereklidir.

BİSİKLETE BİNME

Sağlıklı olmak için fiziksel olarak aktif olmalısınız. Düzenli olarak bisiklete binmek, yerleşik bir yaşam tarzıyla ilişkili sağlık sorunları riskini azaltmanın en iyi yollarından biridir.
Bisiklete binme, küçük yaştaki çocuklardan yaşlı yetişkinlere kadar her yaştan insanın keyif alabileceği sağlıklı ve etkili bir egzersiz programıdır. Aynı zamanda eğlenceli, ucuz ve çevre için de zararsızdır.

Düzenli bisiklet kullanmanın sağlığa olan faydaları şöyledir: Kardiyovasküler riski önemli ölçüde azaltır, kasları kuvvetlendirir ve esneklikte artış sağlar.Aynı zamanda stres seviyelerini azaltarak, endişe ve depresyonda azalma sağladığı görülmüştür.

Birçok araştırmacı, egzersiz ile kanser özellikle de kolon ve göğüs kanseri arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmalar gösteriyor ki, eğer hareket ederseniz bağırsak kanserine yakalanma şansınız azalacaktır. Araştırmalar, düzenli bisiklet kullanımının meme kanseri riskini azalttığını da göstermektedir.

VOLEYBOL SOLUNUM SİSTEMİNİ GELİŞTİRİR

Voleybol, sağlıklı kalmak için harika bir spordur. Ayrıca ekiple oynanan bir spor olduğundan, sosyalleşmek için de çok iyi bir seçenektir. Voleybol; kilo vermenizi sağlayarak kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır. Voleybol oynayarak, üst vücudu, kolları ve omuzları ayrıca alt vücudun kasları güçlendirilir. Voleybol, kardiyovasküler ve solunum sistemlerini de geliştirir. Aynı zamanda voleybol oynamak, enerji seviyenizi artırır ve diğer egzersiz programlarındaki gibi genel performansınızı geliştirir.

TENİS OYNAYAN DEPRESYONA GİRMİYOR

ILLINOIS Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre tenis, uyanıklık ve taktik düşünce gerektiren hareketleri barındıran bir spor olduğu için beyindeki sinirler arasında yeni bağlantı oluşturuyor ve beyin gelişiminin bir ömür boyu devam etmesine sebep olabiliyor. Southern Connecticut State University’de yapılan bir diğer araştırma; tenis oynayanlarda canlılık, iyimserlik ve benlik saygısı olduğu, buna karşılık daha düşük depresyon, öfke, kafa karışıklığı, endişe ve gerginlik yaşadıklarını göstermiş.

Konuyla ilgili bir başka yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum bırakmak için tıklayın

Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Sağlıklı Koşunun 7 Faydası

Basın Bülteni

Düzenleyen

on

Sağlıklı Koşunun 7 Faydası

Özellikle formunu korumak isteyenlerin tercih ettiği sporlardan birisi de koşu. Koşuyu sağlıklı şekilde sürdürmek için kurallarını doğru uygulamak gerekir. İşte sağlıklı koşunun 7 faydası…

Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tekin Kerem Ülkü modern kent insanının koşmaya her dönem olduğundan daha fazla ihtiyacı olduğunu belirterek “Günümüzde özellikle metropollerde “kapalı devrede” yaşayan ve gününün oldukça az bir kısmını hareket ederek geçiren modern insan, hem fiziksel hem de mental olarak aslında genetik mirasına tezat oluşturmaktadır. Bilim adamları obeziteden depresyona kadar modern yaşamda sıkça karşılaştığımız birçok problemin genetik mirasımıza “ihanetimizden” kaynaklandığı konusunda hemfikirler” diyor. Dr. Tekin Kerem Ülkü, sağlıklı koşmanın 6 kuralını ve faydalarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ayakkabıyı Doğru Seçin

Sağlıklı koşu sağlıklı ayakkabı seçimi ile mümkün olduğundan doğru ayakkabı seçimi çok önemli. Koşuya uygun ayakkabı, kişinin ayağına uygun, doğru desteği sağlayan ve koşu tipine özel bir ayakkabı olmalı. Doğru ayakkabı seçimi; koşu sporunda sıkça görülen ayak ve ayak bileği sakatlıklarından korunmanın ve keyifli bir koşunun ön koşulu.

Isınma Hareketini İhmal Etmeyin

Vücudun egzersiz öncesi esnekliğinin sağlanması çok önemli. Hareket ve esnekliği kombine eden dinamik ısınma oksijen ve kan akımını artırıp, eklem hareket açıklığını da destekleyerek sakatlıklardan korunmada ciddi destek sağlıyor.

Hekim Onayı Alın

Koşmak isteyen tüm bireyler için evrensel kabul edilmiş standart bir check-up programı yok. Ancak yapılan çalışmalara göre; titiz bir kardiyolojik muayeneye eklenen EKG, “Ani Kardiyak Ölüm” riskini yaklaşık 9 kat azaltıyor. Özellikle düzenli spor yapmayan 35 yaş üstündeki kişilerin de eforlu EKG ve Ekokardiyografiyi de içeren daha detaylı tetkik yaptırması gerekiyor. Kalp ve damar hastalığı olanlar ise mutlaka hekimlerinin görüşünü almalılar. Süregelen veya geçirilmiş ortopedik sakatlıkları bulunan kişiler de tedavi edilmeden koşuya başlamamalılar.

Her 15 Dakika İçin 1 Su Bardağı Su İçin

Vücudun koşma esnasında kaybettiği sıvıyı yerine koymak için bol su için. Yeterli sıvı desteğinin sağlanabilmesi için egzersiz öncesi 500 ml (2 su bardağı), yapılan her 15 dakika koşu için ekstra 250 ml (1 su bardağı), egzersiz sonrası susuzluk hissi olmasa bile sıvı tüketmeye devam edilmeli ve egzersiz sonrası tartıda kaybedilen her yarım kilo için 600 ml sıvı tüketilmeli.

Limit Koyun

Koşma süreniz beklentilerinize göre değişmekle birlikte koşmaya yeni başlayan bir kişinin üst limitleri olmalı. Genel olarak haftada 2-4 kez, 20-30 dakikalık koşularla başlanmalı. Başlangıç koşu mesafesi ise 3-6 km arasında olmalı. Düzenli koşu ritmini yakaladıktan sonra haftalık yüzde 10 mesafe artışı ile koşulara devam edebilirsiniz. Daha önceden koşu ile ilgili sakatlık yaşadıysanız, bu artışı haftalık yapmak yerine iki haftada bir yapmanız, olası sakatlanmaların önüne geçecektir.

Yemekten 2 Saat Sonra Koşun

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tekin Kerem Ülkü “Uzun bir koşu antrenmanı ile son öğün arasında en az 2 saatlik bir boşluk olmalıdır. Bu süre sindirim sistemi çevresinde toplanan kanın yeniden kas iskelet sistemine yönelmesi için de gereken süredir. Koşu öncesinde 150-200 kalorilik yüksek karbonhidrat içerikli bir atıştırmalık tüketilebilir. Koşu esnasında da her saat için 30-60 gram karbonhidrat içeren bir besin tüketilebilir. Bir saat süren bir egzersiz sonrası kasların toparlanma sürecini hızlandırması için dörtte bir oranında protein içeren bir karbonhidrat (250 ml çikolatalı süt) tüketebilirsiniz” diyor.

Koşmanın 7 Faydası

Yapılan çalışmalar haftada sadece 30 dakika süre ile 3 haftadan daha uzun koşanlarda 7 faydaya işaret ediyor;

  • Uyku kalitesinin düzelmesi
  • Psikolojik açıdan iyileşme
  • İleri yaşlarda hafıza ve seçici dikkatin olumlu etkilenmesi
  • Kas-iskelet sisteminin güçlenmesi
  • Kardiyovasküler sistemin sağlıklı olması
  • Kanser riskini azaltma
  • İdeal kiloya ulaşma

Sporla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Spor

Menisküs Yırtığı Her Yaşta Görülebilir

Basın Bülteni

Düzenleyen

on

Menisküs Yırtığı Her Yaşta Görülebilir

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, menisküs yırtığı her yaşta görülebilir dedi ve toplum tarafından bilinenin aksine menisküsün sadece sporcularda görülmediğini söyledi.

Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, menisküsler, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında, kemiklerin kıkırdak yüzlerinin sürtünmesini azaltmakla görevlidir. Ayrıca özelleşmiş kıkırdak destekleri ve basınç emici darbe yumuşatıcı yapılar olarak tanımlanıyor. Yani diz hareketinin ve kıkırdak kalitesinin devamlılığını sağlamada son derece büyük önem taşıyor.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Bununla birlikte insan vücudunda en sık yaralanan bölgelerin başında diz eklemi ve en fazla ameliyat nedeni olarak da dizdeki menisküs yırtıkları geliyor. Üstelik menisküs yırtıkları sanıldığının aksine sadece sporcuları ya da spor yapan kişileri ilgilendirmiyor. Her yaşta ortaya çıkabiliyor. Kullanmaya bağlı olarak yaşla da ilişkili bir şekilde zamanla oluşan ve ağrı yapmayan küçük yırtıklar ani bir yüklenme veya ters bir hareketle büyük yırtıklara dönüşüp ağrılı hale gelebiliyor. Fiziksel olarak aktif ve daha genç kişilerde ise bu yırtıklar genellikle dize gelen ani bir darbe, dizde ani burkulma veya düşme sonrasında ortaya çıkabiliyor. Menisküs yırtığı zamanında tedavi edilmezse dizin eklem kıkırdağında hasar oluşabiliyor. Bunun sonucunda erken dönemde dizde ağrı ve hareket kısıtlılığı, geç dönemde ise kalıcı kıkırdak hasarına bağlı genç yaşta kireçlenme problemi gelişebiliyor.

Menisküs yırtıklarının tedavisi yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak şekilleniyor. Düşük dereceli ara tabaka yırtıklarının tedavisinde dinlenme, buz uygulama ve ilaç tedavisi gibi yöntemler ağrının giderilmesine yardımcı oluyor. Daha küçük yırtıklarda ise egzersizlerin yanı sıra ilaç, ağrı kesici ve bandajlarla diz eklemi desteklenebiliyor. Ayrıca küçük yırtıklarda son yıllarda güncellik kazanan PRP ve kök hücre tedavileri de başarıyla uygulanıyor.

Hastaların Korkuları Yersiz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler ise bilinenin aksine menisküsün kendisinin değil, menisküs yırtığının bir hastalık olduğunu ve bunun da sadece sporcularda görülmediğini, toplumun her kesiminden ve her yaşta ortaya çıkabileceğini belirtti.

Özler, menisküste oluşan küçük yırtıkların dahi ciddi sorunlara yol açabileceğini vurgulayarak, aksi takdirde bu yırtıkların neden olduğu aşınmaların geri dönüşümsüz kıkırdak hasarlarına neden olabileceğine dikkati çekti.

Büyük menisküs yırtıkların da ise çözümün cerrahi olduğunu belirten Özler, “Günümüzde artroskopik yöntemlerle kapalı olarak çevre dokulara zarar vermeden, büyük kas kesileri yapmadan, doğrudan eklem içine kuş gözü kadar iki küçük delikten girilerek kamera ve çok ince aletlerin yardımıyla sadece sorunlu dokulara müdahale ediliyor. Bu nedenle hastaların korkularının da yersiz olduğunu özellikle vurgulamak isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Hayat Hareket, Hareket De Hayattır

Özler, “Hayat hareket, hareket de hayattır” ifadelerini kullanarak, hastaların doktorlarına güvenmelerini ancak tedavi ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri de doktorlarından talep etmelerini gerektiğini kaydetti.

Bu sayede tedavinin her aşamasında kendilerine verilecek egzersiz programlarına ve doktorların önerilerine uyum sağlamalarının mümkün olabileceğini ve bunun da her türlü tıbbi tedavinin başarısında çok önemli olduğuna dikkati çeken Özler, “Menisküs yırtığından korkmayın, tedavisiz kaldığında doğabilecek daha büyük ve önemli eklem problemlerinden korkun.” ifadelerini kullandı.

Spor sakatlanmalarını önlemeyle ilgili farklı bir yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et

Spor

Yaz Aylarının Omurga Sağlığına Faydaları

Basın Bülteni

Düzenleyen

on

Yaz Aylarının Omurga Sağlığına Faydaları

Omurgada en sık karşılaşılan tablo genellikle bel ve boyun ağrılarıdır. Güneş ışınlarının etkilerini gösterdiği yaz mevsiminde ise omurga problemlerinin ortadan kalkması mümkün. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Hamit Aytar yaz aylarının omurga sağlığına faydaları neler anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Sıcak Hava

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Hamit Aytar yaz mevsiminde artan sıcakların omurganız için faydalı olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, sıcağın gerilen, spazma uğramış kaslar ve eklemler üzerinde bir nevi gevşetici etki sağlaması, bu sayede de omurganın kendisini yaşadığı sorunlara adapte edebilme yeteneğinde artış olması. Soğuk ve klima etkisi ise durumu tam tersine çeviriyor. Dolayısıyla güneşin, sıcak havanın tadını çıkarın. Ancak güneşin dik açıyla geldiği tehlikeli saatlerde uzun süre güneşe maruz kalmanın yarar değil zarar getireceğini unutmayın. Koruyucu önlemler alarak ve günün uygun saatlerini seçtikten sonra uzun yürüyüşler, hafif koşu ve gerdirme egzersizleri yapmanızda fayda var.

Deniz ve Açık Havuz

Yüzmek omurga sağlığımız için en faydalı egzersizlerden biri. Çünkü yüzmek kol, bacaklar, kalça ve omurgayla birlikte tüm vücudu çalıştırıyor, kas ile tendonları güçlendiriyor. Yüzerken ileri doğru ivmelenen vücut aynı zamanda omurlarda, yani omurganın kemikleri arasında bir nevi genişleme, uzanma hareketiyle omurgaya faydalı bir traksiyon egzersizi etkisi de yaptırmış oluyor. Suyun kaldırma gücünün omurgamıza binen yükü de azaltarak hareketlenmesini de kolaylaştırması ek bir fayda üstelik. Bu nedenle suda egzersiz programları fizyoterapinin de çok önemli bir ayağını oluşturuyor. Dolayısıyla omurga sağlığınız için yaz mevsiminde hem sıcağın hem suyun sağlayacağı ekstra faydalar nedeniyle deniz ve açık havuz fırsatını kaçırmayın. Başlangıçta sırtüstü yüzmeyi tercih edin, sorun hissetmezseniz tüm stillerde, ancak kendinizi çok yormadan, ağrılar oluşturmadan yüzmeyi alışkanlık haline getirin. Haftada 2-3 gün yüzme fırsatı yaratabilirseniz omurganız için çok faydalı bir şey yapmış olacaksınız.

Hafif Bir Beslenme Programı

Fazla kilolar omurga sorunlarına yol açan ve şiddetini artıran nedenlerin başında geliyor. Öyle ki yapılan çalışmalara göre; alınan her 5 kilo omurga problemi yaşama riskini yüzde 5 artırıyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Hamit Aytar vücutta artan her kilonun omurga bağları ve diskleri üzerine olan yükü artırdığına işaret ederek sözlerine şöyle devam ediyor: “Yatar pozisyondan dikey pozisyona geçişle diskler üzerine binen yükün 4 kat kadar arttığını da dikkate aldığımızda, fazladan her kilonun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Dolayısıyla boyun veya bel fıtığı sorununuz varsa yapmanız gereken ilk şey kuşkusuz fazla kilolardan kurtulmak olmalı. Yaz mevsimi de gerek sıcakların etkisiyle daha az yememiz, gerekse sağlıklı sebze ve meyveleri daha fazla tüketmemiz ve daha fazla aktivite yapmamız sayesinde kilo vermemiz için oldukça iyi bir fırsat. Tabii ki diyet uzmanlarının profesyonel önerileri, bol sıvı tüketimi ve düzenli kontrolü de unutmadan.

Daha Fazla Spor İmkanı

Düzenli spor yapmak omurga sağlığımız için çok önemli. Spor ve yürüyüş omurganın tüm yapılarının çalışmasını, sıcak ve güçlü kalmasını sağlayan, omurganın ideal dengesinde ve dik halde olmasına çok önemli katkıda bulunan en değerli faktör. Üstelik kemik sağlığı için en gerekli mekanizmalardan biri. Kış mevsiminde gerek havanın soğuk olması, gerekse yağmur ve kar nedeniyle spor yapmak pek de kolay olmuyor. İşte yaz aylarının sunduğu önemli fırsatlardan biri de, havanın güneşli ve sıcak olması sayesinde daha fazla spor yapmamıza imkan sağlaması. Yaz aylarında koşu, gerdirme egzersizleri, yoga, pilates ve tenis gibi sporlara zaman ayırmaya özen gösterin. Eğer bu tarz sporları sevmiyorsanız en azından düzenli olarak yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Omurganızı aşırı yorup ağrılara neden olmamak şartıyla, iyi bir ısınmanın ardından, haftada 2-3 gün, 30 dakikanızı bile ayırmanızın yeterli olacağı açık hava sporları omurga sağlığınız için bulunmaz fırsat olacaktır.

Fizik Tedavi – Rehabilitasyon İçin Uygun Zaman!

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Hamit Aytar sıcak havada fizik tedavi sonrasında yapılan yürüyüş ve egzersizlerin, bu tür tedavi programlarından görülen faydayı artırdığına dikkat çekerek, “Bunun nedeni sıcak hava ve sıcak ortamın vücudumuzu fizik tedavi programlarına daha uygun hale getirerek hazırlaması ve fizik tedavi sonrası da faydanın devamı için yine uygun bir ortam da sağlıyor olması” diyor. Tabii öncelikle omurgamızla ilgili sorunumuz nedir? Ne aşamadadır? Bunları bilmek ve bilinçli hareket etmek için hekime danışmak, değerlendirmesini talep etmek çok önemli. Muayenenin ardından gerekirse ilave radyolojik ve laboratuvar tetkikler yapıldıktan sonra uzman hekiminiz size en doğru yaz planını yapmanızda yardımcı olacaktır.

Bel ağrısıyla ilgili farklı bir konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web tasarım
diyetisyen