Yoğurdun sağlığa faydaları; tüm dillerde söylenişi hatta yazılışı bile aynı… Türk kültürünün keşfettiği en önemli yiyeceklerden biri olan yoğurdun ilk defa nasıl elde edildiği, nasıl sofralarda yerini aldığı tam olarak net değil. Kültürümüzün bir parçası olarak Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar yolculuk eden yoğurt 16.yüzyılda Fransa kralına şifa olunca Avrupa’da ünlenmeye başladı. Yoğurt bizlerde yiyecek olarak tüketilirken Avrupa’da ise bir ilaçtı. Yoğurt Amerika’da ise yaklaşık 50 yıl önce tanınmaya başlandı.
Her derde deva olan ve diyetlerde önemli yer tutan yoğurt protein, yağ, vitamin ve mineral madde kaynağıdır. Besin değeri süte göre çok daha yüksektir. Hatta yoğurt Japon bilim adamları tarafından incelenmiş ve radyoaktivite hastalıklarını engellediği tespit edilmiştir.

İşte bu mucizevi besinin sağlığınıza olan faydaları…

Yoğurt, kilo yönetimine yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Yoğurt, protein bakımından oldukça yüksektir ve genel olarak diyetinizi iyileştirebilir. Bilim adamlarının sonuçlanan çalışmaları, her geçen gün yoğurt hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlıyor. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra kilo kontrolünde de son derece faydalı olduğunu artık biliyoruz. Bel çevresinde biriken yağlar, güzellik kaygısının çok ötesinde etkilere sahiptir. Özellikle bu bölgede birikiyor olmaları; diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser tiplerini işaret ediyor olabilir. Bu sebeple kontrol altında tutulmaları son derece önemlidir. Yoğurt, içerdiği sağlıklı bakteriler sayesinde bağırsak sisteminizi harekete geçirmekle kalmayıp bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirir.

Diyetinize yoğurdu ekleyin

Araştırmacılar, diyetlerinde günde üç öğün yoğurt tüketenlerle tüketmeyenlerin bel çevrelerinden kaybettikleri yağ oranını incelemişler. Buna göre günde üç öğün yoğurt tüketenlerin, yüzde 81 oranında daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiş.

Yoğurt doğal bir vitamin takviyesi gibidir

Hangisiyle başlayacağımı bilmiyorum! Genel olarak, bir porsiyon yoğurt, önemli bir potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve B5 vitamini kaynağıdır. Buna ek olarak, sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini koruyan B12’yi de içerir. Kalsiyumu da bu listeye ekleyelim! Kalsiyumun osteoporozu önlediğini kanıtlamıştır.

Kan şekerinizi kontrol altında tutar

Yapılan araştırmalar yoğurtta bulunan yağın; yoğurttan alacağınız A, D vitamini ve bazı besin maddelerinin daha iyi emilmesine sebep olduğunu gösterdi. Ayrıca yoğurtta bulunan yağ, asitten gelen laktozu dengeleyerek kan şekeri kontrolünde de yardımcı rol oynar.

Tansiyon düşürücü etkisini unutmayalım…

Yapılan bir çalışmada, günde iki ya da daha fazla yoğurt yiyenlerin, hiç yoğurt tüketmeyen ya da daha az tüketen insanlara kıyasla, hipertansiyon geliştirme olasılığı yüzde 54 daha az olduğu gösterilmiştir.

Kalp sağlığını korur

Yağ içeriği ne olursa olsun, yoğurt, “iyi” HDL kolesterolü artırarak ve kan basıncını azaltarak kalp sağlığına yarar sağlar.

Osteoporoza karşı etkili

Yoğurt, kemik sağlığında da kilit rol oynayan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketmek osteoporoz riskini azaltabilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yoğurt tüketin

Düzenli olarak yoğurt tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltır. Probiyotiklerin, viral enfeksiyonlardan bağırsak bozukluklarına kadar çeşitli sağlık koşullarına bağlı enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.