Yeni tip coronavirüs hakkında çoğunlukla olumsuz haberler ön plana çıkarıldı. ‘Hiç iyi haber yok mu?’ Elbette var.

  • “Son dakika haberleri…”
  • “Çin’de gizemli bir hastalık ortaya çıktı”
  • “Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle Wuhan karantinaya alındı”
  • “Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor”
  • “Virüs Avrupa’ya sıçradı”
  • “Dünya Sağlık Örgütü coronavirüs salgınını ‘pandemi’ ilan etti”
  • “Hastanelerde yoğun bakım servisleri Covid-19’lu hastalarla doldu”
  • “Yurtdışı seyahatleri durduruldu”
  • “Dünya alarmda, salgın durdurulamıyor”


Önce sadece Çin’de etkili olan bir hastalık zannettik, yanıldık.

Griple aynı kefeye koyduk, yanıldık.

Havalar ısındığında yok olur diye umduk, yine yanıldık.

Bir kez enfekte olan ikinci kez olmaz diye düşündük, yanıldık.

Ve eğer hala enfekte olmayacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

 

Bu yılın başından itibaren bu tarz haberleri okuyoruz ve izliyoruz. Yeni tip coronavirüs hakkında çoğunlukla olumsuz haberler ön plana çıkarıldı ki, virüsün ne kadar ciddi olduğu anlaşılsın. ‘Hiç iyi haber yok mu?’ Elbette var.

Düşmanı tanıyoruz

Bazen bardağın dolu tarafından bakmak gerekiyor. Virüsün tüm dünyaya yayılmış olması, milyonlarca kişiyi etkilemiş ve etkileyecek olması gibi iç karartıcı haberleri şimdilik bir yana bırakın. Gelin biraz da Covid-19 ile ilgili olumlu gelişmelere bakalım.

-Yeni tip coronavirüsün ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra bilim insanları bazı temel soruların cevaplarını buldu. Covid-19’un viral nedeni belirlendi, genomu haritalandı ve yayılması izlendi.

Deyim yerindeyse tüm dünyadaki bilim insanları bir yıl önce hayatımızda olmayan bir virüs ile ilgili bilgi edinebilmek için seferber oldu. Kısa sürede bu sonuçlara ulaşıldı ve artık karşımızdaki düşmanı tanıyoruz.

Bu hastalığın sebebini hala bilmediğimizi düşünsenize…

-Virüsten maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak korunabileceğimizi biliyoruz.

Maske, mesafe ve hijyen önerileri ilk yapıldığında koruma sağladığına dair yeterli veri yoktu. Zaman geçtikçe yapılan çalışmalar gösterdi ki bu kurallara uymak korunmanın en önemli adımları.

-Testler ve temas takipleri işe yarıyor.

Salgının başlarında temas takibi yapılmaya başlanan bazı yerlerde, kontrolün sağlanabildiğini gördük. Artık pozitif olan birinin temas ettiklerine ulaşılabiliyor, testleri ve takipleri yapılabiliyor. Yeni tip coronavirüsü belirlemek için daha yaygın kullanılabilecek, daha doğru ve daha hızlı sonuç alınabilecek testlerin de yakın zamanda hayatımızda olacağını düşünüyorum.

-Covid-19 tedavisi gelişti.

Başlarda deneme yanılma yöntemiyle uygulanan Covid-19 tedavisi belirli bir çizgiye oturtuldu. Gereksiz, etkisiz ve farklı yan etkileri olabilecek ilaçlar tedaviden çıkartıldı. Hangi ilaç grubunun hastalığı iyileştirmeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Ayrıca daha fazla kişiye test yapılıyor olması, asemptomatik vakaların belirlenmesi, destekleyici bakım ve enfeksiyon hakkında daha fazla deneyim de tedaviye olumlu katkı sağlıyor.

-Aşı çalışmaları sona yaklaşıyor.

Aşıyla ilgili gelişmeler görülmemiş bir hızda gerçekleşti. Birçok farklı aşı adayı güvenlik ve etkinlik için deneme aşamasına geçti. Bazılarının üretimi ise şimdiden başladı. Önümüzdeki aylarda milyonlarca doz aşı dağıtılması planlanıyor. Bu aşılardan hiçbirinin başarılı olacağının garantisi yok elbette ancak bu noktaya gelinmiş olması çok kısa sürede etkili ve güvenli bir aşıya ulaşma şansımızı arttırıyor.

Hepimiz COVID-19 ile mücadelede üzerimize düşeni yaparsak, iyi haberler daha çok karşımıza çıkar.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.