Connect with us

Beslenme

Kronik Ağrıları Dindiren Besinler

Tarih:

on

Kronik Ağrıları Dindiren Besinler

Günlük hayatınızı etkileyen kronik ağrılardan kurtulmak için zeytinyağ, yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürüleri tüketin. Ayrıca bol bol egzersiz yapın

Kronik ağrılar, yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren son derece yorucu ve yıpratıcı hastalıkların başında gelir. Kronik ağrı şikayeti olanlar, çoğu zaman ağrılarını dindireceğine inandıkları her yöntemi tereddüt etmeden denerler. Bugün, kronik ağrıları dindiren besinler ve kronik ağrı tedavisi hakkında duymuş olduğunuz muhtemel yöntemlerin hangilerinin gerçekten işe yaradığı anlatmak istiyorum.

HİPNOZ

Bir çeşit trans hali olan hipnoz; günümüzde, zayıflamak ve sigarayı bırakmak için kullanılan yöntemlerden biri. Ayrıca atletik performanslarını yükseltmek isteyen sporcuların da bu yönteme başvurduğu biliniyor. Son zamanlarda hipnozun, kronik ağrıları tedavi etmede olumlu sonuçlar verdiği de söyleniyor. Bu tip yöntemlere karşı vücudun vereceği tepkiler kişiden kişiye değişir ve daha hassas olanlar için sonuç üzücü olabilir. Hipnoz yöntemi ile tedavi olmayı deneyecekseniz, mutlaka konusunda uzman ve lisans sahibi birini tercih edin.

ZEYTİNYAĞ

Kronik ağrılarla mücadelede zeytinyağı, ‘altın sıvı’ olarak isimlendirilebilinir. Zeytinyağı, vücutta ağrı mekanizması üzerinde durdurucu etkiye sahip antioksidan polifenoller açısından zengindir. Doymuş yağ içermeyen zeytinyağ, doymuş yağ bakımından zengin tereyağına iyi bir alternatiftir. Lezzet bakımından en az tereyağı kadar lezzetli olan bu mucize sıvıyı, mutfağınızın başköşesine alın. Ancak kullanacağınız miktarı hesaplarken bir yemek kaşığı zeytinyağının 120 kalori olduğunu unutmayın!

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Yoğurt ve diğer süt ürünlerinde; kemik yapısını adeta inşa eden kalsiyum ve D vitamini bir arada bulunur. Araştırmalar; D vitaminin kemik yapısını güçlendirmekle kalmayıp ağrıları azalttığını da gösteriyor. Sağlam bir kemik ve eklem yapısı, ağrılarla mücadelede en önemli silahtır. Süt ve süt ürününü alırken az yağlı ürünler tercih etmelisiniz. Soya sütü de faydalı bir besin kaynadığıdır. Bu gıdaları tüketirken güneş ışığından da yeterince faydalanırsanız ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

ISPANAK VE ROKAYLA KİREÇLENMEYİ ÖNLEYİN

Araştırmalar; kemik yapısı ve eklemlerin kuvvetlendiren K vitamininin, kronik ağrıları dindirmekte önemli bir yardımcı olduğunu gösteriyor. Osteoartrit (kireçlenme) görülen ileri yaş kişilerde yapılan bir araştırma, bu hastalığın K Vitamini eksikliği bulunanlarda daha sık görüldüğünü kanıtladı. İhtiyacınız olan K vitaminini; koyu yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz. Özellikle ıspanak ve roka K vitamini bakımından zengin gıdalar arasında bulunur. Çiğ halde tüketeceğiniz bir porsiyon ıspanakta yaklaşık 145 mikrogram K Vitamini bulunur.

UZMAN GÖZETİMİNDE EGZERSİZ YAPIN

Standart egzersizler, endorfin ve dopamin gibi kendimizi iyi-mutlu hissetmemizi sağlayan hormonlarda artışa sebep olur. Bu nedenle kronik ağrı çekenler, egzersiz yaparsa; daha az ağrı hissederler. Egzersiz yapmak aynı zamanda kas ve eklemleri kuvvetlendirirken kilo vermenize de yardımcı olarak vücut yükünü azaltır. Tüm bu sebepler, ağrılarınızın kaynağı olabileceğinden egzersiz yapmak, kronik ağrıları azaltmada tavsiye edilen bir yöntemdir. Özellikle kronik ağrıları olanlar, mutlaka bir uzman gözetiminde ve uygun hareketlerle egzersiz yapmalılar.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beslenme

Hayatın Ritmi 88. Bölüm – Covid-19 Savunma Planı – Egzersiz Reçetesi – Kemik Erimesi

Tarih:

on

← ÖNCEKİ BÖLÜM                                                                       SONRAKİ BÖLÜM →

Covid-19 savunma planında bu bölümde sıra egzersiz reçetesinde. Bu egzersizleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kemik erimesi hakkında merak ettiklerinizi de bu bölümde bulacaksınız.

Covid-19 savunma planının 3. günü…

Vücudumuzu koruyacak, evde yapabileceğimiz egzersizler neler? Hangi egzersiz akciğerlerimize faydalı? Dr. Halit Yerebakan Covid-19 savunma planına uygun basit ve sağlıklı hareketleri gösteriyor.  

Herkesi ilgilendiren teşhisi zor hastalık, kemik erimesi… İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kemik erimesinin neden olabileceği hastalıkları açıklıyor.

Menopoz ve kemik erimesi arasındaki bağlantı ne? İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın kemik erimesinin bilinmeyenlerini anlatıyor. 

Uzman Diyetisyen Yekbu Köseoğlu‘ndan K vitamini zengini vitaminler listesi… 

Fizyoterapi Uzmanı Canan Akar, kemik yoğunluğunu arttıran evde yapılabilecek basit egzersizleri gösteriyor.

Hepsi ve daha fazlası ‘Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi’nde…

Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi” programının tüm bölümleri ve diğer içerikleri için youtube sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Bağışıklık

Bağışıklığı Korumak İçin Dengeli Beslenme Şart

Tarih:

on

Tüketilen  besinler bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemini güçlendirmesi olası değil.

İnsan vücudu her gün milyonlarca mikroorganizmaya maruz kalır. Bu mikroorganizmaların kötü etkilerinden bağışıklık sistemimiz sayesinde korunuruz. İşlevini iyi bir şekilde yerine getiren bağışıklık sistemi, sağlığımızı sürdürmemiz açısından oldukça önemli. Peki, bağışıklık sistemimizi nasıl daha güçlü kılabiliriz?

Tükettiğimiz besinler bağışıklık sistemimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi olası değil. Diyet, temelde tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli bir biçimde oluşmalı. Yeterli miktarda vitamin ve mineral tüketimi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin kilit noktası dersek yanlış olmaz.

Vitaminler bağışıklığı destekliyor

Bağışıklık hücrelerinin büyümesi ve gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayan vitamin ve minerallerin başında, C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, bakır, çinko, selenyum, folik asit ve demir gelir. Ayrıca kaliteli protein (amino asit glutamin dahil) bağışıklık için oldukça önemli.

Bu besinler bağışıklık sistemine; antioksidan görevi yapıp sağlıklı hücreleri koruyarak, bağışıklık hücrelerinin büyümesini ve aktivitesini destekleyip antikor üreterek yardımcı olur.

Meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller ve liften zengin diyetlerin, faydalı mikropların büyümesini ve korunmasını desteklediği biliniyor. Protein vücudun bağışıklık sisteminde iyileşme ve yenilenme açısından önemli rol oynar. Biyolojik değeri yüksek proteine, özellikle, süt, süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, fasulye, bezelye, soya ürünleri, tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar gibi çeşitli protein kaynaklarına diyetimizde yer vererek bağışıklık sistemimizi destekleyebiliriz.

A vitamini

Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemindeki deri ve dokuları sağlıklı tutarak bağışıklık sistemini düzenlemeye ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Bu vitamini tatlı patates, havuç, brokoli, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kayısı, yumurta gibi gıdalardan veya “A vitamini ile zenginleştirilmiş” etiketli bazı gıdalardan sağlayarak diyetimize ekleyebiliriz.

C vitamini

Antikor oluşumunu uyararak bağışıklık sistemini destekler. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller veya kırmızı dolmalık biber, papaya, çilek, kivi, domates suyu gibi yiyecekleri seçerek bu sağlıklı vitamini sıklıkla tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Ayrıca, işlenmiş gıdaların ağırlıklı olduğu, besin çeşitliliği bakımından sınırlı, vitamin ve mineral bakımından fakir diyetler, sağlıklı bir bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Bağırsak sağlığı ve bağışıklık birbiriyle derinlemesine bağlantılıdır. Fermente gıdalar ve probiyotikler, zararlı patojenlerin tanımlanmasına ve hedeflenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Probiyotik gıdalar arasında; yoğurt, kefir, lahana turşusu, doğal olarak fermente edilmiş ürünler ve bazı peynir çeşitleri bulunur. Vücut direncini arttırmak adına diyette düzenli tüketilmeleri gerekir.

E vitamini

Antioksidan görevi yaparak bağışıklık fonksiyonunu destekler. Takviyeli tahıllar, ayçiçeği çekirdeği, badem, bitkisel yağlar (ayçiçeği veya aspir yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi ile diyetinize E vitamini ekleyebilirsiniz.

Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Çinko; yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıllı ürünler, fasulye, tohumlar ve kuruyemişlerde bulunur.

Omega-3’ün anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bir süredir bilinirken, yeni araştırmalar bağışıklık sistemi hücrelerinin işleyişini etkileyerek bağışıklık sistemini daha da desteklediğini gösteriyor. Haftada 2-3 gün balık tüketerek omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz Ayrıca ceviz, chia tohumu, zeytinyağı, somon, keten tohumu, ve avokado gibi esansiyel yağ asitlerinden zengin sağlıklı yağlar, iltihabı azaltarak vücudunuzun patojenlere karşı bağışıklık tepkisini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, rafine şeker ve kırmızı et bakımından zengin diyetlerin, sağlıklı bağırsak mikroorganizmalarında rahatsızlıkları teşvik edebileceğini ve bunun sonucunda bağırsakta kronik iltihaplanmaya sebep olarak bağışıklık sistemini negatif yönde etkileyeceğini gösteriyor. Son olarak rafine ve ilave şeker kullanımı, obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu kronik hastalıkların tümü bağışıklık sistemini baskılar. Şeker alımını düşürmek, iltihaplanmayı ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Beslenme

Şok Diyetlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

Tarih:

on

Şok diyetlerin vücudunuza verdiği zararları duyunca çok şaşıracaksınız…

Covid-19 pandemi sürecinde uzunca bir süre fiziksel aktiviteden uzak kaldık.

Günlük rutinler değişti. Stres nedeniyle düzensizleşen yeme içme alışkanlıkları da pek çok kişide kilo alma gibi etkilere sebep oldu.

Bu durumla başa çıkmak ve eski formuna geri dönmek isteyenler kilo vermek için şok diyetlere yönelebiliyor. Ancak kilo verme sürecinde, özellikle şok diyet uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar var. Sizler için bir araya getirdik.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri