Connect with us

Aile Sağlığı

Kolesterol Düşürücü Alışveriş Listesi

Tarih:

on

kolesterol düşürücü

Bir dahaki market alışverişinizde bu kolesterol düşürücü yiyecekleri almadan dönmeyin.

Muz

Muz, kolesterol emilimi engelleyerek kolesterolün düşmesine yardımcı olan çözülebilir lif kaynağıdır.

Somon Balığı

Somon, damarlarda plak oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı omega-3 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iyi kolesterol denilen HDL seviyesini artırmaya ve trigliseridleri düşürmeye yardımcı olur.

Sardalye

Somon balığı gibi sardalye balığı da damarları koruyan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürdüğü kanıtlanan antioksidan ve tekli doymamış yağlar içerir. En etkili sonuç için ekstra sızma zeytinyağı tercih edin.

Ispanak

Ispanak ve bazı diğer sebzelerde bulunan lutein pigmentinin kötü kolesterol ve trigliseridleri düşürdüğü kanıtlanmıştır. Ispanak aynı zamanda bir antioksidan olan E Vitamini içerir.

Üzüm

Tıpkı muz gibi üzüm de kolesterolün diyet emilimini azaltan çözünür lif içerir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, yüksek yoğunlukta kakao polifenolleri içerir. Kakao polifenolü iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmeye yardımcı olur. Çikolatadaki yağ asitleri kötü kolesterol olan LDL moleküllerinin yapısında değişimler meydana getirerek zararlarını azaltmaya yardımcı olur.

Avokado

Avokadodaki sağlıklı yağlar iyi kolesterolü artırarak, kötü kolesterolün zararlarından damarlarınızı korumaya yardımcı olur.

Badem – Portakal suyu – Kuşkonmaz

Yulaf ezmesi/unu – Barbunya – Yaban mersini – Domates

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri