Bu zamana kadar sizinle olan ‘zor’, ‘yorucu’, ‘doğru-yanlış’, ‘katı’ kavramlarını geride bırakmaya hazır mısınız? Siz bırakmaya hazır olmasanız da 2020 yılı size tüm bunları geride bıraktıracak; Çünkü ‘temel’ ve ‘basit’ kavramlarını beraberinde getiriyor.

Artık 2010’lu yılları geride bıraktık. Her on yılın kendince zorlukları olur. 2010’lu yıllar belki de en zoruydu. Sağlık ve kişisel gelişimden bahsediyorum tabi ki. Katı diyetler, yoğun antrenmanlar, doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular karmaşaları, geçtiğimiz on yılda patlama yaptı. Başladığımız yeni on yılla birlikte tüm bunlar değişiyor. Egzersizler, diyetler ve sağlığınızla ilgili daha birçok konu karmaşalardan arınıyor, yeni trend ‘temel ve basit’.

Stressiz Bir Yıl

Gündelik yaşantıda stresten uzak durmak oldukça zor değil mi? Ama siz stresli oldukça, vücudunuzun gösterdiği tepki kortizol hormonunu tetikliyor. Stres hormonu olarak bilinen bu hormon aşırı üretildiğinde ise kan basıncını ve şekeri arttırabilir, bağışıklık sistemini baskılayabilir, hatta kadınlarda kısırlığa bile neden olabilir. O yüzdendir ki zihinsel ve fiziksel iyileşme eğitimleri, meditasyon ve farkındalık gibi zaten hayatımızda olan stres karşıtı egzersizler bu yıl daha çok talep görecek.

Sağlığınız Teknolojiye Emanet

İnsanlar sağlıklarıyla daha fazla bilgi edinmek ve verilere sahip olmak istedikçe teknolojik çalışmalar bu alanda da ilerletildi. Kişisel kullanıma uygun, vücudunuzun ne tür bir egzersizle dinlenebileceğini belirleyebilen uyku izleme cihazları, kalp sorunlarını daha yakından takip edebilmek için elektrokardiyogram gibi cihazların 2020’de oldukça sık karşılaşılan trendlerden olması bekleniyor.

Dinlenme Odaklı Egzersiz

Bu zamana kadar hep yoğun antrenman yapmanın en iyisi olduğunu düşündük. Belki sağlıklı kalmak adına aylarca, bulduğunuz her fırsatta  spor yaptınız. Neyse ki spor anlayışı değişiyor. Meğer yüksek yoğunlukta haftalarca yapılan egzersizlerin bize olan getirileri azalıyormuş. Spor antrenörlerine göre egzersizi dinlenme ve iyileşme süreçleri olmadan yapmak 2020 yılından itibaren sona ermeye başlıyor. Kişiyi dinlendirecek ve egzersiz sürecinde iyileşmesine olanak sağlayacak şekilde düzenlenen programlar yaygınlaşacak.

İlkelliğe Dönüş

2020 yılının en ilginç akımlarından biri mağara adamı tarzı egzersizler olacak gibi görünüyor. Uzmanlara göre medeniyetle birlikte temel hareket yeteneğimizi kaybettik. Bu yüzden doğal vücut hareketlerimizi güçlendirmek için kısmı dans, kısmı hareketlilik gibi antrenmanlar hayatımıza girdi ve giderek daha çok ilgi çekiyor. İlkel hareketler, tahmin edeceğiniz gibi eğlenceli, bununla birlikte nörolojik gelişim, koordinasyon ve kilo kaybına da yardımcı oluyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.