Coronavirüse maruz kalanlar belirtiler başladıktan en az 10 gün sonra, ateş düşürücü kullanmadan en az 24 saat ateş yükselmediğinde ve belirtiler düzeldiğinde izolasyonu bırakabilir.

Yeni coronavirüsle ilgili yapılan araştırmalar, her geçen gün virüs hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarıyor. Bu bilgiler ışığında da semptomlar, tedavi ve iyileşme hakkında bazı güncellemeler yapılıyor. Son olarak Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kısa süre önce bazı durumlara ilişkin yeni kuralları duyurdu.

Daha önce Covid-19 ile enfekte olmuş bir hastanın iyileştikten sonra yeniden test edilmesini öneren merkez, yeni duyurusunda artık yeniden teste gerek olmadığını savundu. Ayrıca, belirtileri iyileştikten sonra 24 saat arayla yapılan iki testi de negatif çıkan kişilerin, sosyal ortamlarda bulunmasının diğer insanlar için güvenli olduğu kabul ediliyordu. Şimdi ise ateş düşürücü kullanmasına gerek kalmadan ateşi düşmüş kişilerin belirtilerin görülmesinin ardından 14 gün geçene kadar başkalarından uzak durması tavsiye edildi.

İyileştikten sonra tekrar teste gerek yok

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yeni güncellemelerinin ardından Covid-19 hastalarının ne zaman izolasyonu bırakmaları gerektiği konusunda da bazı değişikliklere gidildi. Buna göre; belirtiler başladıktan en az 10 gün sonra, ateş düşürücü kullanmadan en az 24 saat ateş yükselmediğinde ve belirtiler düzeldiğinde hastalar izolasyonu bırakabilir. Virüs testi pozitif çıkan ve asemptomatik olanlar kişiler de testin yapıldığı günden itibaren en az 10 gün sonra izolasyonu bırakabilir.

Uzmanlara göre hastalığın ardından izolasyonu bırakmak için tekrar test sonucuna bel bağlamak doğru değil. Bunun nedeni olarak da bazı insanların artık bulaştırıcı olmasalar da test sonuçlarının pozitif çıkabiliyor olması gösteriliyor. Yapılan test vücuttaki virüs parçacıklarını tespit edebiliyor, ancak tespit edilen bu parçacıklar başkalarını enfekte edebilecek virüs hücreleri değil.

Elbette bu öneriler bir genellemeye yapılarak oluşturulmuş. Covid-19’u ciddi olarak yaşayan kişiler için bu öneriler geçerli değil. Hastalığı ağır ve ciddi seyredenlerin semptomlar başladıktan sonra üç haftaya kadar izole olmaları gerekebiliyor. Özellikle bağışıklığı zayıf kişiler yüksek riskli grupta olduklarından doktor kontrolünde olmalı ve süreci doktorun önerilerine göre yürütmeliler.

Maske, mesafe ve hijyen değişmiyor

Virüs hakkında bildiklerimize her geçen gün yenileri eklense ve bazı bildiklerimiz değişse de salgının en başından beri değişmeyen bazı kurallar var. Bu kurallar henüz Covid-19 ile enfekte olmamış, şu an hasta olan veya haftalar ya da aylar önce hastalanıp iyileşmiş herkes için geçerli.

Risk durumu fark etmeksizin maske kullanılmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli, sık sık eller yıkanmalı ve herhangi bir belirti gösterilmesi halinde test yaptırmayı ya da test sonucunu beklemeden izole olunmalı.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.