Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması fazlaca konuşuldu. Şimdilerde ise gözler Trump’ın pozitif tanı almadan önce temasta olduğu kişilere çevrildi. Bunlardan biri de Başkan Yardımcısı Mike Pence. Nedeni ise dikkat çeken göz kızarıklığı.

Trump’ın pozitif tanı almasından birkaç gün sonra Başkan Yardımcısı Pence’in bir canlı yayında konuşma yaptığı sırada sol gözünün kızarmış ve bulanık olduğu, gözbebeğinin de büyümüş olduğu görüldü. Pence’in gözündeki sorunun ne olduğu belli olmasa da göz problemlerinin yeni coronavirüs belirtisi olup olmadığı konusunda tartışmalar başladı. Trump’ın tanı almasından hemen önce Beyaz Saray’daki bir toplantıya Pence’in de katılmış olması Covid-19’a yakalanmış olması riskini arttırıyor.

Yeni coronavirüs göz kızarıklığına neden olabilir

Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşları Covid-19 semptomlarını soğuk algınlığı veya gribi taklit edebilen belirtiler olarak tanımlıyor. Bunların yanında yeni bir virüsle karşı karşıya olduğumuz için araştırmacılar hala potansiyel belirtileri ve yan etkileri öğreniyor. Herkeste farklı belirtilerin ortaya çıkıyor olması da bizi göz kızarıklığı hakkında düşünmeye itiyor.

Peki, göz kızarıklığı Covid-19 belirtisi olabilir mi, yoksa sadece alerji kaynaklı bir belirti mi?

Coronavirüs salgınının zirvede olduğu Mart ayında Amerika’daki bir hemşirenin tedavi ettiği Covid-19 hastaları ile ilgili “Hepsinin gözleri kırmızıydı” açıklaması burada da akıllara geldi. Bu açıklamanın ardından doktorlar kırmızı gözlü hastaları tedavi ederken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Uyarı, yeni coronavirüsün diğer viral nedenlerden ayırt edilemeyen hafif göz kızarıklığına neden olabileceği bilgisi temelinde yapıldı ve göz yüzeyini kaplayan konjonktiva tabakası ile temas yoluyla da bulaşabileceği bilgisi paylaşıldı.

Virüsler kolayca göze girebiliyor

Dünya Sağlık Örgütü göz kızarıklığını daha az yaygın semptom olarak listeliyor. Amerikan Göz Doktorları Derneği’ne göre ise göz kızarıklığı diğer faktörlerin yanı sıra virüs ya da bakteri nedeniyle oluşabilir.

Virüsler gözdeki iltihaplanmanın en yaygın nedeni olduğu için yeni coronavirüsün böyle bir belirtiye neden olması da şaşırtıcı görünmüyor. Ayrıca solunum sistemini etkileyen virüsler kolayca gözlerin içine girebiliyor. Akciğerler, boğaz, burun, gözyaşı kanalları ve konjonktiva tabakası mukoza zarları yoluyla birbiriyle bağlantılı. Sümkürmek bile bir virüsün solunum sisteminden gözlere geçmesine neden olabiliyor.

New England Journal of Medicine’da yayımlanan bir çalışmaya göre binden fazla Covid-19 hastasının yüzde 1’inden azında göz kızarıklığı görülüyor. JAMA’nın bir çalışmasına göre de konjonktivit gibi gözle ilgili semptomların şiddetli virüs vakalarında görülme olasılığı daha yüksek. Nature Public Health Emergency Collection’da yayımlanan bir diğer çalışmada da göz kızarıklığının Covid-19’un erken bir belirtisi olduğu sonucuna varıldı.

Covid-19’lu 121 hastayı inceleyen bir çalışmada araştırmacılar yalnızca 8 hastada göz ile ilgili belirtilere rastladı. Covid-19 ile bağlantılı göz problemleri kaşıntı, kızarıklık, yırtılma, akıntı veya batma şeklinde ortaya çıkabiliyor. Göz problemleri olan 8 hastadan 7’si şiddetli veya kritik, biri ise hafif veya orta dereceli virüs vakası olarak kabul edildi.

Göz kızarıklığının başka nedenleri de olabilir

Sadece göz kızarıklığının olması elbette tek başına Covid-19’u işaret etmez. Beraberinde diğer belirtilerin de görülmesi halinde Covid-19’dan şüphelenilebilir.

Göz kızarıklığı virüs ve bakterilerin yanında sulu ve şişkin gözlere neden olan mevsimsel alerjilerle de ortaya çıkabiliyor. Ayrıca hava kirliliği, yüzme havuzlarında bulunan klor ve toksik kimyasallara maruz kalmak gibi etkenler de göz kızarıklığını tetikleyebiliyor.

Gözde oluşan problem virüsten kaynaklanıyorsa genellikle bir gözde başlar ve ilerleyen günlerde diğer göze yayılabilir. Gözde oluşan akıntı genellikle sulu olur.

Göz kızarıklığı bu belirtileri ortaya çıkarır

  • -Gözlerin beyaz kısmında pembe veya kırmızı renk oluşumu
  • -Konjonktiva veya göz kapaklarının şişmesi
  • -Işığa karşı artan hassasiyet
  • -Gözde sertlik hissi
  • -Artan gözyaşı üretimi
  • -Gözde yabancı cisim hissi ve ovma dürtüsü
  • -Kaşıntı veya yanma
  • -Akıntı
  • -Özellikle sabahları görülen aşırı çapaklanma
  • -Rahatsızlık hissedilen gözde yerinde durmayan kontakt lensler

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.