Sürekli değişen yeni egzersiz akımlarını takip etmek pek kolay değil. İşte, 2020’de hayatınıza girecek ve terlemeyi dört gözle bekleyeceğiniz yeni egzersizler.

Hemen hemen her yazımda sporun faydalarından bahsediyorum. Kaç yaşında olursanız olun düzenli egzersiz hayat kalitenizi arttırır. Hadi, şimdi bir karar verin ve kendinize bir egzersiz programı belirleyin. Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız eğer, 2020’nin spor trendlerine bir göz atın derim.

Mikro Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenmanlar

Şehir hayatının yoğun koşturmasında, egzersize de yer açmak için hayatımızda bir süredir yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar var. 2020’ye ise mikro yüksek yoğunluklu antrenmanlar damga vuracak. Yani çayınız demlenirken, otobüs beklerken, hatta ofisinizde birkaç dakikalık egzersizlere fırsat bulabileceksiniz.

Yürüyüş

Yürüyüş aktiviteler arasındaki en vazgeçilmez olanı. Yeni akım ise ‘yürüyüş kulüpleri’. Buradaki amaç dışarı çıkma, hareket etme ve benzer düşünenlerle tanışarak sosyalleşmek.

Dans

Hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan ve eğlenerek yapabileceğiniz en güzel egzersiz dans etmek. Üstelik koordinasyonu ve vücut farkındalığını arttırmaya yardımcı olur.

Teknolojiden Yararlanan Egzersizler

Teknolojinin ilerlemesi hayatımızı her anlamda kolaylaştırıyor. Egzersiz alışkanlıklarımızı bile değiştirebiliyor. Smart Boxing de 2020’de çok sık duyacağınız teknoloji destekli egzersizlerden biri. İster evinizde, ister spor salonunda, arkadaşlarınızla veya tek başınıza çevrimiçi boks yaparak ter atabileceksiniz. Üstelik tek bir yumruk bile yemeden.

Zihin Egzersizleri

Vücudunuz kadar zihninizin de güçlenmeye ihtiyacı var. Meditasyon ve farklı versiyonları yine en çok konuşulan egzersizlerden olacak.

Spor Yaparak Hastalıklarla Savaşın

Günümüzde ortalama bir insan sağlıklı olabilecek kadar hareket etmiyor. Oysa günde 30 dakika kadar orta yoğunlukta yapılan fiziksel bir egzersiz, birçok hastalıktan kaçınmamıza yardımcı olabiliyor. Ayrıca faydaları da saymakla bitmiyor.

Aerobik: Aerobik egzersizler yani yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklete binme gibi egzersizler günlük rutinlerimiz arasına kolayca karışabiliyor. Bu tür kardiyovasküler aktiviteler hem kolay, hem de hastalıklara karşı vücut direncinizi arttırıyor.

Kuvvet egzersizleri: Kemikler yaş ilerledikçe kalsiyumu kaybeder ve zayıflamaya başlar. Kuvvet veya direnç içeren egzersizler ile kemiklerinizi koruyabilir, kas hacminizi arttırabilirsiniz. Hatta kemiklerinizin zayıflama eğilimini bile tersine çevirebilirsiniz. Kuvvet egzersizleri daha iyi görünmeniz ve hissetmenizin yanında günlük aktivitelerinizi zorlanmadan yerine getirmenize, daha hareketli ve dengeli olmanıza yardımcı olur.

Esneme egzersizleri: Kaslar da tıpkı kemikler gibi yaş ilerledikçe eski gücünü kaybeder, kısalma ve zayıflama eğiliminde olur. Bu durum da yaralanmalara, strese ve özellikle sırt ağrılarına karşı vücudu savunmasız bırakır. Düzenli yapılan germe ve esneme egzersizleri bu süreci engelleyebilir. Hatta duruşunuzu ve dengenizi geliştirir.

Denge egzersizleri: Denge zamanla bozulabilir. Düzenli denge egzersizleri yapmak sakatlıklara yol açabilecek düşmelere karşı korunmanın en iyi yollarından biridir.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.