DVT (Derin Ven Trombozu) damarda kan pıhtılaşması durumudur. En sık bacaklarda meydana gelen DVT rahatsızlığı kollarda, kalça kemiğinde ve vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilmektedir. Kan pıhtılaşması büyüdüğünde zaman içerisinde kan akışını durdurabilmektedir. Bu durum vücudun diğer organlarının işlevlerinin bozulmasına neden olabilir. DVT hastalığı genellikle 65 yaş üstü bireylerde görülür. Fakat bazı risk unsurlarını taşıyan yaş gruplarında da bu hastalığa rastlamak mümkündür. Alkol, sigara, doğum kontrol hapları, hormon düzenleyici ilaçlar, kanser hastalıkları ve gebelik gibi etkenlerin söz konusu olması DVT hastalığına davetiye çıkarabilmektedir. Derin Ven Trombozu nedir ve hastalığının diğer risk grupları ise şöyle özetlenebilir;

Düşük Risk

40 yaş üstü olunması, herhangi bir nedenden dolayı daha önce bacak şişmesi yaşanması, bacakta daha önce cerrahi uygulama yapılmış olması, 24 saatten fazla hareketsiz kalmış olunması, varisli damarların bulunması gibi nedenler DVT hastalığının düşük risk grubu arasında sayılmaktadır.

Orta Risk

Yakın zamanda kalp rahatsızlığı geçirilmiş olması, vasküler bozukluklar (kan damarlarında problemler), DVT hastalığı taşıyan aile bireyleri, büyük bacak yaraları, hamilelik, doğum kontrol hapları gibi nedenler DVT hastalığının orta risk grubu arasında sayılmaktadır.

Yüksek Risk

DVT hastalığına sahip olan ya da daha önce bu hastalığı geçiren bireyler, inme mağdurları, kanser hastaları, yürüme engelliler, daha önce büyük cerrahi operasyon geçirilmiş olması gibi nedenler ise DVT hastalığının yüksek risk faktörleri arasında sayılmaktadır.

Yapılan araştırmalar sık uçak seyahati eden kişilerde DVT hastalığının görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Burada hangi sıklıkla seyahat ettiğiniz ve uçağın hangi sınıfında oturduğunuz önemlidir. Yine 2000’li yıllarda yapılan bir araştırma Ekonomi Sınıfında seyahat eden bireylerin akciğerlerinde kan pıhtılaşması bulunduğunu göstermiştir. Bu araştırmayla birlikte Ekonomi Sınıfı incelenmiş ve koltuk yapılarının neden olduğu rahatsızlıklar araştırılmıştır. Ekonomi Sınıfındaki koltuklar Business Class koltuklarından daha dar ve sıkışık olduğu için DVT hastalığı bu sınıfta daha sık görülmüştür. Tüm bu incelemeler sonucu DVT hastalığı, Ekonomi Sınıfı Sendromu olarak anılmaya başlamıştır.

DVT hastalığını uçağın Ekonomi Sınıfına bağlamak doğru değildir. Nitekim Business Classlar’da da DVT hastalığı olabilmektedir. Sık seyahat, uçuşun uzun olması ve uçuş süresince hareketsizlik DVT hastalığının diğer risk faktörleridir.

Farklı bir konuyla ilgili bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.