Connect with us

Aile Sağlığı

COVID-19 Korkusu Sizi Sağlığınızdan Etmesin

Tarih:

on

Salgın döneminde sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün hiç olmadığı kadar ağır olduğu doğru. Ancak acil durumlarda hastaneye gitmeyi ertelememeniz gerekir.

COVID-19 Türkiye’de görülmeden önce birçok ülkeye yayılmış, neden olduğu sonuçlarla uzaktan uzağa bizi korkutmaya başlamıştı. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren de bu korku zirve yaptı.

Birçok kişi bu korku nedeniyle hastaneleri coronavirüs yuvası gibi görmeye başladı. İnsanlar muayenelerini iptal etti, kontrollerini erteledi. Bebeğine aşı yaptırmak için bile herhangi bir sağlık kuruluşuna adım atmayanlar dahi oldu. Hastanelerin korku filmlerindeki gizemli evler gibi görüldüğü bir zaman dilimi yaşadık. Bazıları için bu durum hala geçerli, hala “hastaneye gitmek = COVID-19’a yakalanmak” diye düşünüyorlar. Başlangıçta yapılan ‘gerekli olmadıkça hastaneye gitmeyin’ uyarısı halk tarafından yanlış anlaşıldı diye düşünüyorum. ‘Aman ha COVID-19’a yakalanırsınız hastaneye gitmeyin’ denilmiş gibi herkes hastanelerden uzak durdu. Bu süreçte maalesef hastaneye başvurmakta geç kalıp hayatını kaybedenler oldu.

Hastalar evde kalmayı tercih ediyor

Coronavirüs şüphesiyle başvuranlar hariç sayıldığında, acile gelen diğer başvuruların önemli ölçüde azaldığı görüldü. Bu durum sadece Türkiye’de böyle değil elbette. Yakın zamanda Amerikan Kardiyoloji Dergisi bir makale yayımladı ve şaşırtıcı bir şekilde kalp krizi şikâyetiyle hastaneye başvurma oranının yüzde 40 oranında düştüğüne yer verildi.

Amerikan Acil Hekimler Koleji ve özel bir teknoloji şirketi yaptıkları bir anketle hastaların çoğunlukla evde kalmayı tercih ettiklerini ortaya çıkardı. Ankete göre her beş yetişkinden dördü, acile gitmeleri durumunda COVID-19 ile enfekte olmaktan korkuyor, bunların yarısı da doktorların, şikâyetleriyle ilgilenmeyeceğini düşünüyor. Katılımcıların dörtte üçü ise hastaneye giderek sağlık çalışanlarının işlerini zorlaştırmaktan çekiniyor.

Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa ertelemeyin

Salgın döneminde sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün hiç olmadığı kadar ağır olduğu doğru. Ancak acil durumlarda hastaneye gitmeyi ertelememeniz gerekir. Sağlığınızda meydana gelen ani ve endişe verici değişiklikleri görmezden gelmeyin. Zira bir doktor olarak hastaneye başvurmakta çok geç kaldığı için hayatını kaybedenleri de gördüğümü üzülerek belirtmek istiyorum.

Bu dönemde sıkça ‘Hastaneler güvenli mi?’ sorusuyla karşılaşıyoruz. Hastanelerde düzenli olarak temizlik ve dezenfekte çalışmaları yapılıyor. Doktorlardan temizlik personeline kadar tüm çalışanların maske ve görev alanlarına göre diğer koruyucu ekipmanları kullanma zorunluluğu var. Hastanelere giren herkesin de yine maske kullanması zorunlu. Gerek devlet hastaneleri gerekse de özel hastaneler bu konuda başından beri dikkatli davranıyor ve işi şansa bırakmıyorlar.

Şikâyetiniz COVID-19 ile ilgili olsun ya da olmasın, hastaneye başvurmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunu ertelemeyin. COVID-19’a yakalanma korkusu nedeniyle hastaneye gitmemeniz sağlığınız üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir ya da hayatınıza mal olabilir.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım