Bizimle iletişime geçin

COVID-19

COVID-19 Havada Taşınıyor mu, Taşınmıyor mu?

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Bazı bilim insanları damlacık dışında havada bulunan taneciklerin de coronavirüsü taşıyabileceğini savunuyor. Yani kapalı bir ortamda hasta biri bulunduysa, oradaki hava hastanın ayrılmasından sonra da bulaştırıcı olabiliyor.

Yeni Coronavirüs Çin’in sınırlarını aşıp dünyaya yayıldığında, bilim insanları virüsün hapşırık ya da öksürüğün ardından damlacık yoluyla yayıldığını ve virüslü damlacıkların solunmasıyla hastalığın bulaştığını söylediler. Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşları da bu tezi destekledi. Hala da en güçlü tez bu. Ancak bir grup bilim insanı daha fazlası olduğunu düşünüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne coronavirüsün bulaş tanımını güncelleme çağrısı yapan 32 ülkeden 239 bilim insanı, damlacık dışında havada bulunan taneciklerin de virüsü taşıyabileceğini savunuyor. Bilim insanlarına göre bu parçacıklar da insanları enfekte edebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre virüsün sadece entübasyon gibi tıbbi müdahalelerin ardından havadan bulaşması mümkün. Uzmanların virüsün havadan bulaşıp bulaşmadığı konusunda farklı görüşleri var.

Virüsün havada taşınması ne demek?

Uzmanlara göre bir maddenin havada taşınıyor olması, o maddenin bir süre havada kalabileceği anlamına geliyor. Söz konusu bulaşıcı bir hastalık olduğunda havanın da bulaştırıcı olabileceği sonucu ortaya çıkıyor. Yani kapalı bir ortamda hasta biri bulunduysa, oradaki hava hastanın ayrılmasından sonra da bulaştırıcı olabiliyor.

Uzmanlara göre solunum damlacıkları havadaki taneciklerden farklı olarak daha ağır ve yere inme süreleri daha kısa. Virüs yüklü damlacıkları tehlikeli yapan durum, yakınlarda bulunan kişilerce damlacıkların solunması ya da ağızlarına veya burunlarına inme bilme ihtimali.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, insanların yakın temasta oldukları coronavirüs taşıyıcıları tarafından üretilen damlacıklar nedeniyle enfekte olma olasılıkları daha yüksek. Öte yandan bazı uzmanlar ‘havadan taşınma’ ifadesine farklı bir açıdan bakılmasından yana.

Virüs nadir durumlarda havada taşınabilir

Uzmanlar, uzun süre kapalı ortamda kalan insanların enfekte olma ihtimalinin yüksek olmasını, virüsün parçacıklar yoluyla taşınmasından beklenenlere paralel olduğunu düşünüyor. Uzmanların bu tezlerini destekleyen bazı durumlar da var. Bir koro üyesinin enfekte olmasından sonra korodakilerin yüzde 87’sinin COVID-19 testlerinin pozitif çıkması, enfekte bir kişinin bulunduğu restoranda klimanın oluşturduğu hava akımı nedeniyle dokuz kişiye virüs bulaşmış olması gibi. Ayrıca uzmanlar Almanya’daki bir et fabrikasında 1.500 kişinin enfekte olmasının sorumlusu olarak da fabrikadaki hava dolaşımına dikkat çekiyor.

Uzmanlar belirli durumları virüsün havada taşınabileceğine kanıt olarak gösterse de doğal yollarla virüsün havada taşınabileceğine dair güçlü kanıtlar yok. Bu görüş karşısında çekimser kalan bir kesim de verilere göre virüsün nadir durumlarda havada taşınabileceğini düşünüyor.

Virüsün gerçekleri zamanla ortaya çıkacak. Ancak eğer coronavirüs damlacıklar dışında havada da taşınabiliyorsa bu sanıldığından daha bulaşıcı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte yürüttüğümüz normalleşme sürecinde de düzenlemelere gitmemiz gerekir. Durum her ne olursa olsun önerilere uymaya devam etmeli, coroavirüsün şansını en aza indirmeliyiz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

COVID-19

Coronavirüs Sanılandan Daha Fazla Etki Bırakabiliyor

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Covid-19 asemptomatik olarak yaşansa bile bazı sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu sağlık sorunları hastalar iyileştikten sonra haftalarca hatta aylarca devam edebiliyor.

Bu güne kadar Covid-19 nedeniyle 5 bin 700’den fazla kişiyi kaybettik. 235 binden fazla kişi de virüse maruz kaldı. Maalesef bu sayılar her geçen gün artıyor, artmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Bir de sayısı bilinmeyen bir kesim var; asemptomatikler. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, TÜİK ile yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşmıştı. Bu araştırmanın sonucuna göre, hiçbir belirtisi olmayan ancak vücudunda coronavirüs bulunanların oranı 10 binde 26. Hastalığı asemptomatik olarak geçirenler belirtileri olmadığı için herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmuyor, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın resmi hasta sayısına eklenemiyorlar.

Konu Covid-19 olduğunda akla ilk gelen maske, mesafe ve hijyen oluyor. Ancak üzülerek gözlemliyorum, ısrarla coronavirüsü hafife almaya devam edenler var. Biz de hekimler olarak ısrarla söylemeye devam edeceğiz; ‘Bana bir şey olmaz demeyin, önlem alın.’

Yeni coronavirüs ile ilgili yapılan çalışmaları, öğrenilen yeni bilgileri sizlerle paylaşırken virüsün kalıcı hasar bırakabildiğini gösteren bazı araştırmaları da kaleme almıştım. Hatta asemptomatik olanlarda bile bazı sağlık sorunları görülmeye başlandığından da bahsetmiştim. Birçok hasta iyileştikten aylar sonra bile ciddi sağlık problemleri yaşayabiliyor.

Coronavirüs vücudu tahrip ederek gidiyor

Hollanda’da yapılan bir ankete göre virüsün neden olduğu problemler sanılandan daha yaygın görülüyor. Sağlık sorunları yaşayan, ortalama yaşı 53 olan 1622 kişi ile yapılan ankete göre katılımcıların yüzden 90’ından fazlasının, basit günlük faaliyetleri ile ilgili problemleri var.

Ankete katılanların yüzde 91’i hastanede tedavi edilmedi, yani hastalığı basit şikayetlerle atlattı. Yüzde 43’lük bir kesime de hastalandıkları sırada teşhis konmadı, yani belirti göstermeden hastalığı geçirdiler. Covid-19 ile karşılaşmadan önce yüzde 85’i sağlıklı olduğunu söylerken, enfeksiyondan sonra bu oranın yüzde 6 olduğu görüldü. Katılımcıların neredeyse yarısı artık egzersiz yapamayacaklarını söylüyor. Yüzde 60’ından fazlası ise yürüyüş ile ilgili problem yaşıyor.

Bunlar coronavirüsün birkaç aylık sonuçları. Daha uzun bir zaman zarfında, belki yıllar içinde ortaya çıkabilecek başka sorunlara neden olup olamayacağını şimdiden bilmek mümkün değil. Sadece şu ana kadar ki deneyimlerimize bakarak daha önce hiç karşılaşmadığımız bir virüsle uğraştığımızı ve gelecekte her türlü ihtimalin mümkün olabileceğini biliyoruz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

COVID-19

İzolasyon Ne Zaman Bırakılabilir?

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Coronavirüse maruz kalanlar belirtiler başladıktan en az 10 gün sonra, ateş düşürücü kullanmadan en az 24 saat ateş yükselmediğinde ve belirtiler düzeldiğinde izolasyonu bırakabilir.

Yeni coronavirüsle ilgili yapılan araştırmalar, her geçen gün virüs hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarıyor. Bu bilgiler ışığında da semptomlar, tedavi ve iyileşme hakkında bazı güncellemeler yapılıyor. Son olarak Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kısa süre önce bazı durumlara ilişkin yeni kuralları duyurdu.

Daha önce Covid-19 ile enfekte olmuş bir hastanın iyileştikten sonra yeniden test edilmesini öneren merkez, yeni duyurusunda artık yeniden teste gerek olmadığını savundu. Ayrıca, belirtileri iyileştikten sonra 24 saat arayla yapılan iki testi de negatif çıkan kişilerin, sosyal ortamlarda bulunmasının diğer insanlar için güvenli olduğu kabul ediliyordu. Şimdi ise ateş düşürücü kullanmasına gerek kalmadan ateşi düşmüş kişilerin belirtilerin görülmesinin ardından 14 gün geçene kadar başkalarından uzak durması tavsiye edildi.

İyileştikten sonra tekrar teste gerek yok

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yeni güncellemelerinin ardından Covid-19 hastalarının ne zaman izolasyonu bırakmaları gerektiği konusunda da bazı değişikliklere gidildi. Buna göre; belirtiler başladıktan en az 10 gün sonra, ateş düşürücü kullanmadan en az 24 saat ateş yükselmediğinde ve belirtiler düzeldiğinde hastalar izolasyonu bırakabilir. Virüs testi pozitif çıkan ve asemptomatik olanlar kişiler de testin yapıldığı günden itibaren en az 10 gün sonra izolasyonu bırakabilir.

Uzmanlara göre hastalığın ardından izolasyonu bırakmak için tekrar test sonucuna bel bağlamak doğru değil. Bunun nedeni olarak da bazı insanların artık bulaştırıcı olmasalar da test sonuçlarının pozitif çıkabiliyor olması gösteriliyor. Yapılan test vücuttaki virüs parçacıklarını tespit edebiliyor, ancak tespit edilen bu parçacıklar başkalarını enfekte edebilecek virüs hücreleri değil.

Elbette bu öneriler bir genellemeye yapılarak oluşturulmuş. Covid-19’u ciddi olarak yaşayan kişiler için bu öneriler geçerli değil. Hastalığı ağır ve ciddi seyredenlerin semptomlar başladıktan sonra üç haftaya kadar izole olmaları gerekebiliyor. Özellikle bağışıklığı zayıf kişiler yüksek riskli grupta olduklarından doktor kontrolünde olmalı ve süreci doktorun önerilerine göre yürütmeliler.

Maske, mesafe ve hijyen değişmiyor

Virüs hakkında bildiklerimize her geçen gün yenileri eklense ve bazı bildiklerimiz değişse de salgının en başından beri değişmeyen bazı kurallar var. Bu kurallar henüz Covid-19 ile enfekte olmamış, şu an hasta olan veya haftalar ya da aylar önce hastalanıp iyileşmiş herkes için geçerli.

Risk durumu fark etmeksizin maske kullanılmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli, sık sık eller yıkanmalı ve herhangi bir belirti gösterilmesi halinde test yaptırmayı ya da test sonucunu beklemeden izole olunmalı.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

COVID-19

Sürü Bağışıklığı İmkansız Olabilir

Halit Yerebakan

Düzenleyen

on

Covid-19’a karşı sürü bağışıklığı olup olmayacağı yakından takip edilen bir konu. Uzmanlara göre sürü bağışıklığı oluşması bir yana yakın bile değiliz. Virüsün yayılmasını engellemek için hala en iyi yol maske, mesafe ve hijyen.

Coronavirüse karşı bağışıklık oluşup olmayacağı üzerine uzmanların çalışmaları devam ediyor. Amerikalı bilim insanlarının şu ana kadar elde ettikleri sonuçlara göre, sürü bağışıklığına hala çok uzağız. Hatta çalışmalar gösteriyor ki, Covid-19’a karşı gelişen antikorlar sadece birkaç ay kalıcı oluyor. Bu sebeple uzmanların şu ana kadar söyleyebildiği tek şey, bireysel korunmaya önem vermek; yani maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve elleri sık sık yıkamak.

Covid-19 ile enfekte olanların sayısı arttıkça sürü bağışıklığına bir adım daha yaklaşıldığı düşünülebilir. Ancak uzmanlara göre bir toplumda sürü bağışıklığı oluşabilmesi için nüfusun yüzde 60’dan fazlasının enfekte olması gerekiyor.

Virüsün yayılmasına izin vermek çözüm getirmedi

Dünya genelinde her ne kadar vaka sayıları artsa da virüsün en yoğun tahribata uğrattığı yerlerde bile sürü bağışıklığı görülmüş değil. Araştırmalara göre çok az yerde antikor seviyeleri yüzde 20’nin üzerinde. Pandeminin başında büyük kayıplar veren, virüsün kontrolsüz ilerlediği İtalya’da bile bağışıklık oranı yaklaşık yüzde 13’te kaldı.

Sürü bağışıklığı oluşturmak için virüsün yayılmasına izin veren bazı ülkeler de oldu. Mesela İsveç bu yöntemi denedi ve komşu ülkelere göre vaka sayıları da ölüm sayıları da katlandı. İsveç, bu denemeye rağmen hala sürü bağışıklığına yakın değil.

Uzmanlara göre sürü bağışıklığı konusu sadece ölüm oranlarıyla ilgili değil. Virüsle ilgili bilim insanlarının keşfettiği yeni bilgiler, asemptomatikliğin düşünüldüğü kadar zararsız olmadığını, Covid-19’un uzun vadeli komplikasyonlara neden olabildiğini gösteriyor. Akciğer ve böbrek hasarları ile kalp ve solunum yolu hasarları gibi etkilerin ortaya çıkabildiğine dair bazı kanıtlar edinildi.

Antikor kalıcı olmayabilir

Covid-19’a karşı antikor tepkilerinin araştırıldığı bir çalışmada, 96 Covid-19 hastası üç ay boyunca takip edildi. Belirtilerin başlamasından sonraki 10-15 gün içinde enfekte kişilerde antikorların oluştuğu ve hastalığın şiddetine göre antikor seviyesinin değiştiği görüldü. Bilim insanları takipler boyunca özellikle düşük seviyede antikor geliştirenlerde, bu seviyenin git gide azaldığını raporladı. Bazı hafif vakalarda ise hiç antikor tespit edilemedi.

Antikor seviyelerinin azalması yeniden enfekte olmaya kapıyı aralasa da, virüsün yakın zamanda ortaya çıkmış olması nedeniyle, oluşan antikor tepkilerinin ne kadar süre kalıcı olacağı, yeniden enfekte olmayı önleyip önlemeyeceği konusuna bir açıklık getirilemiyor. Ayrıca antikorların kalıcı olmaması demek asla sürü bağışıklığına ulaşılamayabileceği anlamına da geliyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web site tasarımı halı yıkama sineklik