Uzmanlara göre Covid-19 bilinenden çok daha önce dünyaya yayıldı. Bu teoriye göre, birçok kişi bilmeden Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olabilir. Maalesef bu kış geçirdiğiniz hastalığın Covid-19 olup olmadığını ya da semptomsuz olarak virüsü atlattığınızı anlamanın kesin bir yolu yok. Bu noktada uzmanlar bazı işaretlerin ipucu olabileceğini düşünüyor.

Aralık ayı sonunda Çin’de başlayan yeni tip coronavirüs salgını Mart ayına gelindiğinde neredeyse tüm dünyaya yayılmıştı. Birçok ülkede ilk vakalar resmi olarak Şubat ve Mart aylarında ortaya çıktı. Ancak uzmanlara göre resmi verilerin öncesinde de Covid-19’un varlığı mümkün.

Ülkemizde ilk Covid-19 vakası 11 Mart’ta bildirildi. Bu tarihten önce grip ya da soğuk algınlığı benzeri şikâyetleri olanlar coronavirüsten şüphelenmiyordu. Son zamanlarda ise coronavirüsün birçok ülkede açıklanan tarihlerden çok daha önce yayıldığı söylentileri, bu kış hastalık yaşayanları meraka sürükledi: “Acaba yaşadığım hastalık Covid-19 muydu?”

Böyle bir durum gerçekten söz konusu olabilir mi? Bulaşıcı hastalık uzmanlarının açıklamalarına bakıldığında pekâlâ mümkün. Zira uzmanlar, virüsün karantina tedbirleri uygulanmaya, seyahat kısıtlamaları getirilmeye başlanmadan önce yayılmakta olduğunu düşünüyor.

Coronavirüs ilk ortaya çıktığında grip benzeri bir virüs olduğu yönünde açıklamalar yapılmış ve tehlikenin büyüklüğü öngörülememişti. Bir kişi bu ilk dönemlerde Covid-19’a yakalandıysa bile belirtiler soğuk algınlığı ve griple benzerlik gösterdiği için kolaylıkla gözden kaçırılabilir bir durumdu.

Ancak maalesef bu kış geçirdiğiniz hastalığın Covid-19 olup olmadığını ya da semptomsuz olarak virüsü atlattığınızı anlamanın kesin bir yolu yok. Bu noktada uzmanlar bazı işaretlerin ipucu olabileceğini düşünüyor.