Hem bedenen hem ruhen çocukların ve gençlerin spor yapmaya ihtiyacı var. Virüs nedeniyle bu haklarını ve ihtiyaçlarını ellerinden alamayız. Önemli olan tüm tedbirleri almak ve riskin ne seviyede olduğunu ölçmek.

Coronavirüs salgınını kontrol altına almak için bilim insanları dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyor. Onlar etkili bir yöntem bulana dek de salgın sona ermeyecek. Bu da attığımız her adımın bir miktar risk taşıdığı anlamına geliyor.

Normal bildiğimiz hayatımızı geride bırakıp coronavirüsle yaşamaya uyum sağlamak zorunda kaldık. Bu süreçte nasıl yaşayacağımızı, neyi nasıl yapacağımızı ve çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi yeniden öğrenmemiz gerekti. Hala da yeni normale uyarlamamız gereken birçok konu var.

Risk ölçümünü alışkanlık haline getirin

Bir süre çocukları ve gençleri evde tutmamız gerekti. Ancak onları sonsuza dek bu şekilde koruyamayız. Özellikle herhangi bir aktivite ya da sporla uğraşan gençler için eve kapanmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hem bedenen hem ruhen çocukların ve gençlerin spor yapmaya ihtiyacı var. Virüs nedeniyle bu haklarını ve ihtiyaçlarını ellerinden alamayız. Onları gönül rahatlığıyla antrenmanlara da gönderemeyeceğimize göre bir orta yol bulmak gerekli.

Yazının başında söylediğim gibi attığımız her adım risk taşıyor. Önemli olan tüm tedbirleri almak ve adımımızı atarken riskin ne seviyede olduğunu ölçmek. Hatta bu yöntemi hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmeliyiz. Bir süre bu riskle yaşayacağız ve riski minimumda tutmaya çalışabiliriz. Çocukların ve gençlerin yapmak istedikleri aktivite ve sporlar için de aynı risk ölçümü yöntemi kullanılabilir.

Nasıl bir spor olabilir-olamaz?

İlk düşünülmesi gereken şey sporun kendisi. Çocuklarınıza ‘evet-hayır’ demeden önce hangi spor dallarının ne kadar riskli olabileceğini göz önünde bulundurun. Bazı sporlar diğerlerine göre çok daha riskli. Bazı filtreleme soruları ile yüksek riskli olan sporları eleyebilirsiniz.

-Bu spor insanların birbirine yakın olmasını gerektiriyor mu?

-Ortak kullanılması gereken ekipmanlar var mı?

-Oynamayan/yarışmayan sporcular nerede ve nasıl bekleyecek?

-Diğer oyuncular tüm güvenlik kurallarına uymak için güvenilir yaş ve olgunlukta mı?

-Takım ne kadar büyük? (Küçük grupların aksine büyük ve kalabalık grupları güvende tutmak daha zordur.)

-Sporculara eğitmenlik yapacak kişi ya da kişiler Covid-19 hakkında yeterli bilgiye sahip mi? Oyuncuları güvende tutmak için gerekenleri yapma konusunda destekleri var mı?

-Yöneticiler, oyuncu olmayanlara (aileler, seyirciler vs.) karşı nasıl önlemler alıyor?

-Antrenmanlarda ve yarışmalarda/müsabakalarda sosyal mesafe mümkün olan en üst seviyede tutuluyor mu?

-Olası riskleri yönetmek için oluşturulan planlamalar var mı?

-Sporcuların seyahat etmesi gerekecek mi?

-Takımda, sağlık sorunları olan yüksek risk grubunda sporcular var mı?

Çocuklara da görev düşüyor

Risk olasılığını en aza indirebilirsiniz ancak sıfırlayamazsınız. Bu durumda çözüm çocukları spordan uzak tutmak değil. Muhtemelen çocuğu yüksek risk grubunda olan ya da yüksek risk grubundaki biriyle yaşayan, virüse yakalanma ihtimali olan ve bunu diğer çocuklara yaymak istemeyen aileler bu çözümü daha uygun görüyordur. Ebeveynler için verilmesi gereken birçok zor ve üzücü karardan sadece biri…

Tüm bu sorunlara rağmen yine de çocuğunu spora gönderecek ailelerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çocuklarla bazı ekstra kurallar üzerinde anlaşma sağlanabilir.

-Hastaysa ya da herhangi bir belirtisi, virüse maruz kalmış olma ihtimali varsa evde kalmalı. Hiçbir yarış başkasının sağlığını ya da hayatını riske atmaya değmez.

-Ellerini sık sık yıkamalı ve yanında dezenfektan taşımalı.

-Spor yaparken çok zor olsa da maske kullanmalı.

-Mümkün olduğunca açık hava sporlarını tercih etmeli ya da spor açık havada yapılmaya uygun olmalı.

-Paylaşılan ekipman ve yüzeyleri sık sık dezenfektan ile temizlemeli.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.