Connect with us

Diyet ve Kilo Verme

Açlık Krizleriyle Başa Çıkma Yolları

Tarih:

on

Açlık Krizleriyle Başa Çıkma Yolları

Ne yeseniz doymuyor, masadan kalkalı henüz birkaç saat olmasına rağmen kendinizi yine buzdolabının önünde buluyorsanız dikkat! Farkında olmadan obezite sınırına yaklaşıyor olabilirsiniz. Peki, ansızın gelen bu açlık krizleriyle başa çıkma yolları neler biliyor musunuz?

Rafine Karbonhidratlardan Uzak Durun

Açlık krizlerinde, kan şekerini hızla yükselttiği için genellikle unlu ve şekerli besinlere yöneliyoruz. Ancak bu rafine karbonhidratlar kan şekerinde ani yükseliş ve sonrasında hızlı düşüşlere sebep oluyor. Konu hakkında fikrine danıştığımız Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, “Kan şekerindeki ani düşüş demek, tekrar bu besinlere yönelmeniz demektir” diyor ve ekliyor: “Bu döngüyü kırmak için genel beslenmenizde beyaz un, şeker ve beyaz ekmek tüketiminden kaçının. Bunlar yerine yulaf, tam tahıllı ekmek ile meyve gibi karbonhidrat kaynaklarını tüketin.”

Kriz Anında Su İçin

Susuzluk hissi ile açlık hissinin bazen birbirine karıştırılabileceğini söyleyen Eker, “Çok fazla yemek yediğiniz günlerde çok az su içmiş olmanız muhtemel. Açlık hissettiğinizde bir büyük bardak su için ve beş dakika bekleyin. Bu kısa bekleyiş sonrası kişiler çoğunlukla aç olmadıklarını fark ediyorlar.”

Posa İçeriğini Artırın

Posa içeriği yüksek besinler midenin boşaltılmasını geciktiriyor ve bu sayede ani açlık krizleri yaşamanızın önüne geçiyor. Bu durumda öğünlerinizde, posadan zengin olan çiğ veya pişmiş sebzeleri eksik etmemeniz gerekiyor.

Tarçın ve Kahveden Faydalanın

Tarçın, insülin duyarlılığı geliştirerek kan şekerini dengelemeye ve yeme ataklarını engellemeye yardımcı oluyor. Tarçını su veya çaya katarak tüketebilirsiniz. Günde bir ya da iki fincan şekersiz kahve ve yeşil çay tüketimi de iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Kritik Öneme Sahip 5 Besin

Konu hakkında görüşüne başvurduğumuz Diyetisyen Nurdan Balakçı, açlık krizleriyle başa çıkmada öne çıkan beş besini aşağıdaki şekilde belirtiyor:

Süt: Protein içeriği yüksek olduğu için kan şekerinizi uzun süre dengede tutmaya ve açlığınızı gidermeye yardımcı olur.

Yoğurt: Süte göre sindirimi daha kolay olan yoğurt, açlık anı için iyi bir tercih olabilir. Özellikle yanında tüketeceğiniz armut, yeşil elma, ananas, kivi gibi meyveler yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.

Leblebi: Bitkisel proteini yüksek ve lif zengini olan leblebi iştahın kesilmesine yardımcı olur.

Kuru baklagiller: Yapısı sayesinde iyi birer iştah baskılayıcı olarak kabul edilirler.

Kuru meyve ve kuru yemişler: Açlık anında pratik çözümlerden biri de kuru meyve ve kuru yemişler oluyor. Kuru meyveleri tek yemek yerine ceviz, çiğ badem, fındık gibi yağlı tohumlarla birlikte tükettiğimizde kan şekerimizi daha uzun süre dengede tutar.

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

Şok Diyetlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

Tarih:

on

Şok diyetlerin vücudunuza verdiği zararları duyunca çok şaşıracaksınız…

Covid-19 pandemi sürecinde uzunca bir süre fiziksel aktiviteden uzak kaldık.

Günlük rutinler değişti. Stres nedeniyle düzensizleşen yeme içme alışkanlıkları da pek çok kişide kilo alma gibi etkilere sebep oldu.

Bu durumla başa çıkmak ve eski formuna geri dönmek isteyenler kilo vermek için şok diyetlere yönelebiliyor. Ancak kilo verme sürecinde, özellikle şok diyet uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar var. Sizler için bir araya getirdik.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Selülit Gerçekleri

Tarih:

on

Selülit hakkında bilmeniz gereken gerçekler…

Selülit hayatın neredeyse kaçınılmaz bir parçası. Herkes bu sinir bozucu cilt durumunu geliştirebilir… Vücudunuzdaki bu izleri tanımalı ve nasıl kurtulacağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

 

“Selülit Nasıl Giderilir” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Göbek yağları neden olur?

Tarih:

on

Uzmanlara göre, inatçı göbek yağlarınızın sebebi hormonlarınız olabilir!

Bu videoda, karın bölgesindeki yağlanmanın nedeni olabilecek 5 işareti öğrenebilir, eritme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

web partner | Web Tasarım