Vücuttaki zararlı toksinleri atan, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlayan karaciğerinize iyi bakmalısınız. Bunun için bol bol yeşil yapraklı sebze tüketin

Karaciğer, iç organlarımız içinde en büyük olanıdır ve sağlığını korumak çok önemlidir. Vücuttaki zararlı toksinleri atar, kan şekerini düzenler, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlar. Sağlıklı bir karaciğer; metabolizma, gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim konularının hafifletilmesinde anahtar rol oynar. Karaciğerinizde meydana gelen bir rahatsızlık hem vücudunuzun metabolizmasını, hem de günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiler. Gün içerisinde baş ağrısı, yorgunluk ve depresyona neden olabilen hormonal düzensizlikler yaşayabilirsiniz. Doğru beslenerek karaciğer sağlığı korunabilir. İşte karaciğerinizin fonksiyonunu artıran gıdalar:

SU
Oksijen dışında her canlının hayatta kalabilmesi için en temel gıda sudur. Su, vücudumuzdaki toksinleri atar, atık maddelerin boşaltımına yardımcı olur. Günde 8-10 bardak arası su tüketimi, karaciğer sağlığı açısından çok önemlidir.

KOYU YAPRAKLI SEBZELER
Roka, brüksel lahanası ve lahana; yüksek seviyede kükürt içeren besinlerdir. Karaciğerin zararlı toksinleri atmasına yardımcı olurlar. Karnabahar, karaciğer dostu bir başka besindir. Karnabahar tüketimi vücuttaki yağ emilimini sağlar.

SARIMSAK
Gezegendeki en eski tıbbi besin olan sarımsak, sülfür bazlıdır. İçerdiği allicin maddesi ile karaciğer detoksifikasyonunu sağlar.

SOĞAN VE PIRASA
Soğan ve pırasanın sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Bu besinler glutatyon bileşenleri ile karaciğerdeki kükürt bileşenine katkı sağlar. Toksinleri atmada önemli yere sahiptirler.

YUMURTA
Vücuda gerekli amino asit ve proteinlerin alınmasında yumurta önemli bir yere sahiptir. Karaciğerinizin detoksifikasyon işlemlerini gerçekleştirmek için bu esansiyel amino asitler gerekir. Metabolizma için gereken bir koenzim olan choline, yumurta sarısında bulunur ve detoks yaparken karaciğerinizi toksinlerden korur.

ENGİNAR
Enginarın içerdiği bileşenler, karaciğeri besler ve safra taşı oluşumunu engeller.

MANTAR
Mantar bağışıklık sisteminizi besleyen ve destekleyen önemli bir şifa vericidir. Ayrıca mantar, antioksidan aktiviteyi artıran enzimleri çoğaltır ve güçlü bir antioksidan içerir.

MEYVELER
Karaciğerinizin ve vücudunuzu stresten koruyan, kronik hastalıklara ve yaşlanma karşıtı olan fitokimyasal-antioksidan açısından zengin bitki bileşikleri içerdiğinden; yaban mersini, çilek, ahududu ve kızılcık, doğanın şifalı besinlerindendir. Meyvelerde bulunan bileşikler karaciğerdeki kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

ELMA
İçerdiği yüksek liflerle sindirim sistemindeki toksitlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca elma bileşenleri iltihaplı hastalıklarda güçlü bir savaşçıdır.

PREBİYOTİK ZENGİNİ GIDALAR
Prebiyotikler, yararlı bağırsak florasını besleyen ve sindirilmeyen liflerdir. Temelde vücuttaki probiyotiklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olurlar. Prebiyotik bakımdan zengin gıdalar arasında kuşkonmaz, pırasa, turpgiller ve çeşitli kök sebzeler, burun kökü, hindiba, karahindiba, pancar ve Kudüs enginarı bulunur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Son derece sağlıklı ve doymuş bir yağ olan Hindistan cevizi yağının sindirimi kolaydır. Tükürük ve gastrik suların içindeki enzimler tarafından neredeyse hemen parçalanır. Bu, vücudunuzun karaciğere daha az yük bindiren enzimler üretmesi gerekmediği anlamına gelir.

ZENCEFİL
Zencefil de sarımsak gibi çok eski zamanlardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılan bir besindir. Mineral ve vitamin deposudur. Karaciğeri besleyerek dolaşıma katkı sağlar. Ayrıca kan kolesterolünü yüzde 30’lara düşürerek detoksifikasyonu destekler.

ZEYTİNYAĞI
Kalp ve karaciğer sağlığı açısından sağlıklı yağ tüketimi çok önemlidir. Günümüzde en sık rastlanan sağlık problemlerinden karaciğer yağlanmasındaki en büyük etken sağlıksız yağlardır. Yemeklerde, salatalarda ve hafif gıdalarda kullanılan zeytinyağı hakiki olmalıdır. Günlük zeytinyağı tüketimi vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasında karaciğeri destekler.

KİŞNİŞ
Kişniş tohumları; karaciğer, obezite ve şeker hastalığı olanlarda kötü kolestrolü düşürürken kan lipid düzeylerinin de düşmesine yardımcı olmaktadır. Kişniş yaprakları (başka bir şekilde silantro olarak da bilinir); beyinde, omuriliğinde ve merkezi sinir sisteminde depolanan cıva, kadmiyum, kurşun ve alüminyumun harekete geçirilmesiyle ağır metallerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur.

KARACİĞER HASTALIKLARINDAN KORUNMANIN YOLLARI
Karaciğer sağlığınızı korumak için; sağlıklı beslenin, hareket edin ve alkolden uzak durun. İlave şekerin karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı araştırmalarla kanıtlandı. Vaktinde hepatit aşısı olun. Folik asit, B6, B12, C ve E vitaminlerinden zengin beslenin.

SOYA FASULYESİ
Lesitin, vücudumuzda bulunan birçok hücrenin ihtiyacı olan bir yağdır ve karaciğerin işlediği yağların taşınmasında (lipo protein bileşenidir) görev alır. Soya fasulyesinde doğal olarak bulunur.

KOLİN
Kolin, bir çeşit B vitaminidir ve karaciğerin yağlanmasını engeller. Sağlıklı bir karaciğer için erkekler günde 550, kadınlar ise 425 mg kolin almalıdırlar.
Yumurta ve buğday tohumu, kolin içeren gıda maddeleri arasında sayılabilir.

ÇİNKO TAKVİYESİ ÇOK ÖNEMLİ
Çinko, vücudu alkolden arındırmaya yardımcı olan en önemli maddelerden biridir. Bu amaçla alındığında, en uygun miktar günde yaklaşık 15 mg’dır. Kırmızı et, ıspanak, mantar, bezelye, bamya ve fındıkta bulunur.