Connect with us

Beslenme

Karaciğer Dostu Besinler

Tarih:

on

Karaciğer dostu besinler

Vücuttaki zararlı toksinleri atan, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlayan karaciğerinize iyi bakmalısınız. Bunun için bol bol yeşil yapraklı sebze tüketin.

Karaciğer, iç organlarımız içinde en büyük olanıdır ve sağlığını korumak çok önemlidir. Vücuttaki zararlı toksinleri atar, kan şekerini düzenler, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlar. Sağlıklı bir karaciğer; metabolizma, gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim konularının hafifletilmesinde anahtar rol oynar. Karaciğerinizde meydana gelen bir rahatsızlık hem vücudunuzun metabolizmasını, hem de günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiler. Gün içerisinde baş ağrısı, yorgunluk ve depresyona neden olabilen hormonal düzensizlikler yaşayabilirsiniz. Doğru beslenerek karaciğer sağlığı korunabilir. İşte karaciğer dostu besinler :

SU

Oksijen dışında her canlının hayatta kalabilmesi için en temel gıda sudur. Su, vücudumuzdaki toksinleri atar, atık maddelerin boşaltımına yardımcı olur. Günde 8-10 bardak arası su tüketimi, karaciğer sağlığı açısından çok önemlidir.

KOYU YAPRAKLI SEBZELER

Roka, brüksel lahanası ve lahana; yüksek seviyede kükürt içeren besinlerdir. Karaciğerin zararlı toksinleri atmasına yardımcı olurlar. Karnabahar, karaciğer dostu bir başka besindir. Karnabahar tüketimi vücuttaki yağ emilimini sağlar.

SARIMSAK

Gezegendeki en eski tıbbi besin olan sarımsak, sülfür bazlıdır. İçerdiği allicin maddesi ile karaciğer detoksifikasyonunu sağlar.

SOĞAN VE PIRASA

Soğan ve pırasanın sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Bu besinler glutatyon bileşenleri ile karaciğerdeki kükürt bileşenine katkı sağlar. Toksinleri atmada önemli yere sahiptirler.

YUMURTA

Vücuda gerekli amino asit ve proteinlerin alınmasında yumurta önemli bir yere sahiptir. Karaciğerinizin detoksifikasyon işlemlerini gerçekleştirmek için bu esansiyel amino asitler gerekir. Metabolizma için gereken bir koenzim olan choline, yumurta sarısında bulunur ve detoks yaparken karaciğerinizi toksinlerden korur.

ENGİNAR

Enginarın içerdiği bileşenler, karaciğeri besler ve safra taşı oluşumunu engeller.

MANTAR

Mantar bağışıklık sisteminizi besleyen ve destekleyen önemli bir şifa vericidir. Ayrıca mantar, antioksidan aktiviteyi artıran enzimleri çoğaltır ve güçlü bir antioksidan içerir.

MEYVELER

Karaciğerinizin ve vücudunuzu stresten koruyan, kronik hastalıklara ve yaşlanma karşıtı olan fitokimyasal-antioksidan açısından zengin bitki bileşikleri içerdiğinden; yaban mersini, çilek, ahududu ve kızılcık, doğanın şifalı besinlerindendir. Meyvelerde bulunan bileşikler karaciğerdeki kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

ELMA

İçerdiği yüksek liflerle sindirim sistemindeki toksitlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca elma bileşenleri iltihaplı hastalıklarda güçlü bir savaşçıdır.

PREBİYOTİK ZENGİNİ GIDALAR

Prebiyotikler, yararlı bağırsak florasını besleyen ve sindirilmeyen liflerdir. Temelde vücuttaki probiyotiklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olurlar. Prebiyotik bakımdan zengin gıdalar arasında kuşkonmaz, pırasa, turpgiller ve çeşitli kök sebzeler, burun kökü, hindiba, karahindiba, pancar ve Kudüs enginarı bulunur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Son derece sağlıklı ve doymuş bir yağ olan Hindistan cevizi yağının sindirimi kolaydır. Tükürük ve gastrik suların içindeki enzimler tarafından neredeyse hemen parçalanır. Bu, vücudunuzun karaciğere daha az yük bindiren enzimler üretmesi gerekmediği anlamına gelir.

ZENCEFİL

Zencefil de sarımsak gibi çok eski zamanlardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılan bir besindir. Mineral ve vitamin deposudur. Karaciğeri besleyerek dolaşıma katkı sağlar. Ayrıca kan kolesterolünü yüzde 30’lara düşürerek detoksifikasyonu destekler.

ZEYTİNYAĞI

Kalp ve karaciğer sağlığı açısından sağlıklı yağ tüketimi çok önemlidir. Günümüzde en sık rastlanan sağlık problemlerinden karaciğer yağlanmasındaki en büyük etken sağlıksız yağlardır. Yemeklerde, salatalarda ve hafif gıdalarda kullanılan zeytinyağı hakiki olmalıdır. Günlük zeytinyağı tüketimi vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasında karaciğeri destekler.

KİŞNİŞ

Kişniş tohumları; karaciğer, obezite ve şeker hastalığı olanlarda kötü kolestrolü düşürürken kan lipid düzeylerinin de düşmesine yardımcı olmaktadır. Kişniş yaprakları (başka bir şekilde silantro olarak da bilinir); beyinde, omuriliğinde ve merkezi sinir sisteminde depolanan cıva, kadmiyum, kurşun ve alüminyumun harekete geçirilmesiyle ağır metallerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur.

KARACİĞER HASTALIKLARINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Karaciğer sağlığınızı korumak için; sağlıklı beslenin, hareket edin ve alkolden uzak durun. İlave şekerin karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı araştırmalarla kanıtlandı. Vaktinde hepatit aşısı olun. Folik asit, B6, B12, C ve E vitaminlerinden zengin beslenin.

SOYA FASULYESİ

Lesitin, vücudumuzda bulunan birçok hücrenin ihtiyacı olan bir yağdır ve karaciğerin işlediği yağların taşınmasında (lipo protein bileşenidir) görev alır. Soya fasulyesinde doğal olarak bulunur.

KOLİN

Kolin, bir çeşit B vitaminidir ve karaciğerin yağlanmasını engeller. Sağlıklı bir karaciğer için erkekler günde 550, kadınlar ise 425 mg kolin almalıdırlar.
Yumurta ve buğday tohumu, kolin içeren gıda maddeleri arasında sayılabilir.

ÇİNKO TAKVİYESİ ÇOK ÖNEMLİ

Çinko, vücudu alkolden arındırmaya yardımcı olan en önemli maddelerden biridir. Bu amaçla alındığında, en uygun miktar günde yaklaşık 15 mg’dır. Kırmızı et, ıspanak, mantar, bezelye, bamya ve fındıkta bulunur.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beslenme

Hayatın Ritmi 88. Bölüm – Covid-19 Savunma Planı – Egzersiz Reçetesi – Kemik Erimesi

Tarih:

on

← ÖNCEKİ BÖLÜM                                                                       SONRAKİ BÖLÜM →

Covid-19 savunma planında bu bölümde sıra egzersiz reçetesinde. Bu egzersizleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kemik erimesi hakkında merak ettiklerinizi de bu bölümde bulacaksınız.

Covid-19 savunma planının 3. günü…

Vücudumuzu koruyacak, evde yapabileceğimiz egzersizler neler? Hangi egzersiz akciğerlerimize faydalı? Dr. Halit Yerebakan Covid-19 savunma planına uygun basit ve sağlıklı hareketleri gösteriyor.  

Herkesi ilgilendiren teşhisi zor hastalık, kemik erimesi… İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kemik erimesinin neden olabileceği hastalıkları açıklıyor.

Menopoz ve kemik erimesi arasındaki bağlantı ne? İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın kemik erimesinin bilinmeyenlerini anlatıyor. 

Uzman Diyetisyen Yekbu Köseoğlu‘ndan K vitamini zengini vitaminler listesi… 

Fizyoterapi Uzmanı Canan Akar, kemik yoğunluğunu arttıran evde yapılabilecek basit egzersizleri gösteriyor.

Hepsi ve daha fazlası ‘Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi’nde…

Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi” programının tüm bölümleri ve diğer içerikleri için youtube sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Bağışıklık

Bağışıklığı Korumak İçin Dengeli Beslenme Şart

Tarih:

on

Tüketilen  besinler bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemini güçlendirmesi olası değil.

İnsan vücudu her gün milyonlarca mikroorganizmaya maruz kalır. Bu mikroorganizmaların kötü etkilerinden bağışıklık sistemimiz sayesinde korunuruz. İşlevini iyi bir şekilde yerine getiren bağışıklık sistemi, sağlığımızı sürdürmemiz açısından oldukça önemli. Peki, bağışıklık sistemimizi nasıl daha güçlü kılabiliriz?

Tükettiğimiz besinler bağışıklık sistemimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi olası değil. Diyet, temelde tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli bir biçimde oluşmalı. Yeterli miktarda vitamin ve mineral tüketimi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin kilit noktası dersek yanlış olmaz.

Vitaminler bağışıklığı destekliyor

Bağışıklık hücrelerinin büyümesi ve gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayan vitamin ve minerallerin başında, C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, bakır, çinko, selenyum, folik asit ve demir gelir. Ayrıca kaliteli protein (amino asit glutamin dahil) bağışıklık için oldukça önemli.

Bu besinler bağışıklık sistemine; antioksidan görevi yapıp sağlıklı hücreleri koruyarak, bağışıklık hücrelerinin büyümesini ve aktivitesini destekleyip antikor üreterek yardımcı olur.

Meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller ve liften zengin diyetlerin, faydalı mikropların büyümesini ve korunmasını desteklediği biliniyor. Protein vücudun bağışıklık sisteminde iyileşme ve yenilenme açısından önemli rol oynar. Biyolojik değeri yüksek proteine, özellikle, süt, süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, fasulye, bezelye, soya ürünleri, tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar gibi çeşitli protein kaynaklarına diyetimizde yer vererek bağışıklık sistemimizi destekleyebiliriz.

A vitamini

Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemindeki deri ve dokuları sağlıklı tutarak bağışıklık sistemini düzenlemeye ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Bu vitamini tatlı patates, havuç, brokoli, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kayısı, yumurta gibi gıdalardan veya “A vitamini ile zenginleştirilmiş” etiketli bazı gıdalardan sağlayarak diyetimize ekleyebiliriz.

C vitamini

Antikor oluşumunu uyararak bağışıklık sistemini destekler. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller veya kırmızı dolmalık biber, papaya, çilek, kivi, domates suyu gibi yiyecekleri seçerek bu sağlıklı vitamini sıklıkla tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Ayrıca, işlenmiş gıdaların ağırlıklı olduğu, besin çeşitliliği bakımından sınırlı, vitamin ve mineral bakımından fakir diyetler, sağlıklı bir bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Bağırsak sağlığı ve bağışıklık birbiriyle derinlemesine bağlantılıdır. Fermente gıdalar ve probiyotikler, zararlı patojenlerin tanımlanmasına ve hedeflenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Probiyotik gıdalar arasında; yoğurt, kefir, lahana turşusu, doğal olarak fermente edilmiş ürünler ve bazı peynir çeşitleri bulunur. Vücut direncini arttırmak adına diyette düzenli tüketilmeleri gerekir.

E vitamini

Antioksidan görevi yaparak bağışıklık fonksiyonunu destekler. Takviyeli tahıllar, ayçiçeği çekirdeği, badem, bitkisel yağlar (ayçiçeği veya aspir yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi ile diyetinize E vitamini ekleyebilirsiniz.

Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Çinko; yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıllı ürünler, fasulye, tohumlar ve kuruyemişlerde bulunur.

Omega-3’ün anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bir süredir bilinirken, yeni araştırmalar bağışıklık sistemi hücrelerinin işleyişini etkileyerek bağışıklık sistemini daha da desteklediğini gösteriyor. Haftada 2-3 gün balık tüketerek omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz Ayrıca ceviz, chia tohumu, zeytinyağı, somon, keten tohumu, ve avokado gibi esansiyel yağ asitlerinden zengin sağlıklı yağlar, iltihabı azaltarak vücudunuzun patojenlere karşı bağışıklık tepkisini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, rafine şeker ve kırmızı et bakımından zengin diyetlerin, sağlıklı bağırsak mikroorganizmalarında rahatsızlıkları teşvik edebileceğini ve bunun sonucunda bağırsakta kronik iltihaplanmaya sebep olarak bağışıklık sistemini negatif yönde etkileyeceğini gösteriyor. Son olarak rafine ve ilave şeker kullanımı, obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu kronik hastalıkların tümü bağışıklık sistemini baskılar. Şeker alımını düşürmek, iltihaplanmayı ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Beslenme

Şok Diyetlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

Tarih:

on

Şok diyetlerin vücudunuza verdiği zararları duyunca çok şaşıracaksınız…

Covid-19 pandemi sürecinde uzunca bir süre fiziksel aktiviteden uzak kaldık.

Günlük rutinler değişti. Stres nedeniyle düzensizleşen yeme içme alışkanlıkları da pek çok kişide kilo alma gibi etkilere sebep oldu.

Bu durumla başa çıkmak ve eski formuna geri dönmek isteyenler kilo vermek için şok diyetlere yönelebiliyor. Ancak kilo verme sürecinde, özellikle şok diyet uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar var. Sizler için bir araya getirdik.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri