Connect with us

Aile Sağlığı

Ishal Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Tarih:

on

ishal nedir

Ishal nedir ? Bakterilerin sebep olduğu ishal, ölüme neden olabilir. Bol su içerek, muz, elma ve patates yiyerek ishali önleyebilirsiniz.İshal, bir hastalık değil, semptomdur. Bağırsak sisteminin bozulması sonucu, sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı, sıvı hatta bazen kanlı dışkılama ishalin en önemli belirtileridir.İshal, özellikle çocukları ciddi anlamada etkileyen hatta ölümlerine sebep olan bir hastalıktır. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, çocuklarda görülen ölümlerin ikinci büyük sebebinin ishal olduğunu gösteriyor.Sık tuvalete çıkma, ishal teşhisi için yeterli değildir. Dünya Sağlık Örgütü, günde üç defadan fazla, 250 gr’dan çok ve en az yüzde 70’i sıvı halde dışkılamanın, ishal teşhisi için uygun olduğunu belirtti. Tabii bu oranların yetişkinler için belirlendiğini unutmamak gerekir.

İshal, bakterilerin sebep olduğu bir durumdur. Bu yüzden gıdaların temizliğine dikkat edip iyi korumak gerekir. Çünkü ishale sebep olan bakteri, virüs ya da parazitler, iyi yıkanmamış sebze-meyveler, bozulmuş gıdalar ve kirli su ile vücudumuza girer. Vücuda giren bu tip mikroorganizmalar bağırsağa ulaştıklarında, bağırsak duvarında iltihaplanmaya sebep olup hareketi artırır. Sisteme girmeleriyle beraber, bir kısmı su ve iltihaplı hücrelerin geçişini kolaylaştırırken, bir kısmı da salgıladığı zehirli toksinler sebebiyle su ve tuz geçişini artırırlar. Böylece sıvı dışkı oluşur ve hareketlenen bağırsak, kişinin sıklıkla tuvalete gitmesine sebep olur.

SU KAYBI OLUŞUR

  • İshalin en önemli belirtileri; sıvı formda ve sıklıkla tuvalete çıkma, fazla susama, ateşlenme, bulantı, kusma, gaz şikayeti ve yorgunluktur.
  • İshalin en önemli etkisi, vücutta su kaybına sebep olmasıdır. Özellikle hayati tehlikeye sebep olan dehidrasyon yani şiddetli su kaybıyla karşılaşmamak için bu dönemde bol miktarda su tüketmek gerekir. Bu süreçte pirinç, patates, muz ve elma gibi gıdalarla beslenmek de son derece faydalı olabilir. Az yağlı bir diyete girmek de hastayı rahatlatabilecekler arasında yer alır. İlaç desteği almadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Akut ishal, aniden başlayıp biten ve yaklaşık iki hafta süreyle görülen ishaldir. Kronik ishal ise 15 günden fazla süreyle görülür. Ayrıca kramp, ağrı, sızıntı ve kusma gibi belirtiler görülür.

KAYGIDAN UZAK DURUN

İshale neden olan mikroplar, doğada mevcuttur. İnsan ve hayvan dışkısının bulaştığı suları içmek, gerektiği kadar yıkanmamış gıdalar tüketmek ve el hijyenine dikkat etmemek, bu mikroorganizmaların vücuda girişini kolaylaştıran sebeplerdir. Laktoz intoleransı, aşırı stres ve kaygı da ishale sebep olan durumlar arasındadır. İshal, başlı başına bir hastalık olduğu gibi farklı hastalıkların belirtileri arasında da yer alır. Bu sebeple, kesinlikle ihmal edilmemesi ve takibe alınması gerekir. Antibiyotik kullanımı, soğuk algınlığı, kalp-akciğer hastalıkları, beslenme bozuklukları, aşırı alkol ve sigara kullanımı ishale sebep olabilir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

petek temizleme | amana servis | kredi | gezi önerisi | istanbul gezilecek yerler önerisi | web tasarım ajansı istanbul | istanbul seo uzmanı | eu | mutlu panda | namaz vakitleri | en yakın nöbetçi eczane | noteflight letterboxd contently peatix