Kalp ve Damar Ameliyatlarında Cerrahi Yöntemler

Kardiyovasküler cerrahide kullanılan birkaç cerrahi yöntem vardır, en yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

AORT_AMELIYAT_KARE
Koroner Arter Bypass Grefti (CABG)

Bu, bir cerrahın, hastanın vücudunun başka bir yerinden alınan bir kan damarını kullanarak tıkalı veya daralmış bir koroner arter etrafında bir baypas oluşturduğu bir prosedürdür. Bu, kalbe giden kan akışını iyileştirir ve anjin (göğüs ağrısı) semptomlarını hafifletebilir veya hastanın egzersiz yapma yeteneğini geliştirebilir.

Valf Onarımı veya Değişimi

Bu prosedür, bir kalp valfi hasar gördüğünde veya hastalandığında ve artık düzgün çalışmadığında gerçekleştirilir. İşlem sırasında hasarlı kapak ya onarılır ya da mekanik ya da biyoprostetik bir kapakla değiştirilir.

Aort Anevrizması Onarımı

Bu prosedür, kanı kalpten vücudun geri kalanına taşıyan ana kan damarı olan aortta genişlemiş bir alanı onarmak için yapılır. Anevrizma, açık cerrahi veya minimal invaziv endovasküler prosedürler kullanılarak onarılabilir.

 

Atriyal Septal Defekt Onarımı

Bu prosedür, kalbin üst iki odasını ayıran duvardaki bir deliği onarmak için yapılır. Bu delik, oksijence zengin kanın oksijence fakir kanla karışarak inme ve kalp yetmezliği riskinin artmasına neden olabilir. Delik, açık cerrahi veya minimal invaziv transkateter teknikleri kullanılarak onarılabilir.

Labirent Prosedürü

Bu prosedür, yaygın bir kalp ritmi bozukluğu olan atriyal fibrilasyonu tedavi etmek için yapılır. Prosedür sırasında, bir cerrah kalpte elektriksel uyarıları yönlendiren ve normal kalp ritmini geri kazanmaya yardımcı olan bir dizi kesi oluşturur.

Endovasküler Anevrizma Onarımı

Bu, aort veya diğer kan damarlarındaki bir anevrizmayı onarmak için kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. İşlem sırasında bacaktaki küçük bir kesiden bir stent greft yerleştirilir ve zayıflamış kan damarı duvarını güçlendirmek ve yırtılmayı önlemek için genişletildiği anevrizma bölgesine yönlendirilir.

Kalp Nakli

Bu prosedür, diğer tedaviler başarısız olduğunda ve hastada son dönem kalp yetmezliği olduğunda son çare olarak gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, bir cerrah hastanın hasarlı veya hastalıklı kalbini çıkarır ve bir donörden alınan sağlıklı bir kalp ile değiştirir.

Bunlar kardiyovasküler cerrahide kullanılan en yaygın cerrahi yöntemlerden bazılarıdır. Belirli bir hasta için en iyi yöntem, hastanın genel sağlığı, kalp rahatsızlığının türü ve şiddeti ve hastanın tercihleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.