Connect with us

Aile Sağlığı

Yüzmenin Faydaları

Tarih:

on

Yüzmenin Faydaları

Yapılan araştırmalar, yüzmenin kalp hastalığı riskini azalttığını, düzenli yapıldığında kilo vermeyi hızlandırıp diyabet riskini ve kolesterolü düşürdüğünü gösterdi.

Yaz aylarının en vazgeçilmez sporu, kuşkusuz yüzmedir. Bunaltıcı sıcaklarda serinlemenin yanı sıra yüzmenin faydaları saymakla bitmiyor. Görünür kas gruplarını aynı anda çalıştıran nadir aktivite vardır ve yüzme bunların başında gelir. Saatlerce suda kalsanız dahi spor salonlarında geçirdiğiniz bir saat kadar yorulmazsınız. Bunun en önemli sebebi, suyun ağırlığınızı taşımada size verdiği destektir. Boynunuza kadar suya girdiğinizde, vücut kitlenizin sadece yüzde 10’unu taşımak zorunda kalırsınız. Böylece, daha az dirence karşı koymanız gerekir. Bir yüzücü gibi yüzmediğinizi dolayısıyla sizin tarzınızın aktiviteden sayılmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Yüzmenin her formu belli miktarda kalori yakmanıza yardımcı olur. Kabul edilen genel kurala göre; düz kulaçla 10 dakika yüzdüğünüzde 60, ters kulaçla 80, serbest teknikle yüzdüğünüzde 100, kelebek sitilini tercih ettiğinizde 150 kalori yakarsınız! Hiç de hafife alınmayacak bu rakamlara, sadece 10 dakikada ulaştığınızı da unutmayın. Yüzmeyi diğer spor dallarıyla kıyaslayan araştırma sonuçları, oldukça ilginç veriler sunuyor. Yürüyüş ve koşuyu tercih edenlerle yüzme sporunu benimseyenlerin belirli yaş aralığında ölüm oranları incelenmiş. Sonuç yüzmeden yana. Yüzmeyi tercih edenlerin söz konusu yaş aralığındaki ölüm oranı, diğer gruba göre yüzde 50 daha az.

KOLESTEROL DÜŞER

Yapılan araştırmalar, yüzmenin anti enflamatuar etkisi sebebiyle kalp hastalığı riskini azalttığını, düzenli yapıldığında kilo vermeyi hızlandırarak diyabet riskini ve kolesterol seviyesini düşürdüğünü gösterdi. Yüzmeye de diğer tüm sporlarda olduğu gibi vücudu ısındırmadan başlamamak gerekir. Aktivite esnasında kaslarınızı çalıştırdığı halde fazla yormadığından ısındırma süresini kısa tutabilirsiniz. Üç-beş dakikalık bir egzersiz, bedeninizi yüzmeye hazırlamaya yeter.

YÜZMEK İÇİN EN DOĞRU TERCİH SUYU BERRAK OLAN DENİZ VEYA HAVUZDUR

Alışkanlıklarınız arasına yüzmeyi ekleyin diyoruz ancak yaz aylarının kısa sürdüğü, daha da önemlisi, yoğun çalışma hayatında tatile vakit olmadığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Bu durumda yüzmeyi sevenlerin büyük kısmı, kapalı havuzları tercih ediyor. Aslında, açık veya kapalı havuzun optimum sağlık koşulları sağlandığında birbirlerinden farkları yoktur. Optimum sağlık koşulları arasında; olası kaza risklerinin minimuma indirilmiş olması, temizlenme araç ve gereçlerinin uygun koşullarda olması ve suyun temizliği sayılabilir. Yüzmek için deniz, en doğru tercihtir. Ancak imkanlarınız denizde değil havuzda yüzmenizi gerektiriyorsa, temizliğinden emin olmanız gerekir. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler şöyle:
* Su berrak olmalı.
* Havuzun etrafı, pürüzsüz ve kaygan olmayan taşlarla döşeli olmalı.
* Havuzda koku olmamalı. Kimyasal kokusunun yoğunluğu da olmaması gerekenlerden biridir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri