Yaz meyveleri ile sağlıklı kalın; yazın sıcak günlerinde hem içinizi ferahlatmak, hem de tatlı isteğinizi gidermenin en sağlıklı yolu yaz meyvelerini beslenmenize eklemekte saklı. Yaz meyveleri su ve lif kaynağı olmasının yanı sıra, vitamin ve mineral deposu… İşte sağlığa olan faydaları!

Karpuz:

Yazın akla ilk gelen meyvelerden biri olan karpuz, sadece su ve şekerden oluşan bir besin değil, yüksek düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan içeren sağlığa oldukça faydalı bir meyvedir. Birçok çalışma karpuz tüketmenin, obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir. Karpuzun diğer faydaları arasında cilt ve saç sağlığını koruması, kalp sağlığı ve kansere karşı savaşması bulunur. Ferahlatıcı etkisi ile bilinen karpuzun yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşur. Ancak bu ferahlatıcı etkisinin yanı sıra karpuz; A, B6 ve C vitaminleri, bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit içeren olukça sağlıklı bir meyvedir. Hatta bu sağlıklı meyvede az miktarda potasyum da bulunur. Ayrıca, bu özel yaz meyvesi yağ ve sodyum içermediği gibi bir bardak başına sadece 40 kaloriye sahiptir.
Karpuz lezzetinin yanı sıra aynı zamanda göz, cilt, kalp ve prostat bezinin sağlığını arttıran likopenle dolu bir besindir. Domates, karpuz, kayısı gibi kırmızı ve turuncu renkteki besinlerin içinde bulunan likopen kuvvetli bir antioksidandır. Prostat ve rahim ağzı kanserine karşı korucu etkileri olduğu bilinmektedir. Likopen alımınızı en üst seviyeye çıkarmak için seçtiğiniz karpuzun tamamen olgunlaşmış olmasına dikkat edin.

Kiraz:

Yazın tezgahları süsleyen en güzel meyvelerden bir diğeri de şüphesiz kiraz. Kırmızılığını içinde bulunan pigmentlerden alan kiraz, vücutta serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Ayrıca kiraz, kanserli hücrelerin kontrolden çıkmasına engel olan antosiyanin bileşenine sahip. Dolayısıyla kiraz alırken kırmızının daha da koyusuna yani bordo rengine dönük kirazlara yönelin. Çünkü bu kirazlar çok fazla miktarda antosiyanin içeriyor.
Bir bardak papatya çayı huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olamıyorsa, bir kase kiraz yemeyi deneyin. Kiraz içerisinde bulunan melatonin hormonu, uyku düzeni oluşturmanıza katkı sağlar. Tam fayda elde etmek için kirazı uyku saatinizde tüketmenizde fayda var. Yapılan araştırmalar, iki çorba kaşığı kiraz suyunun, bir melatonin ilacı kadar etkili olduğunu gösteriyor.

İncir:

C vitamini bakımından zengin meyveler, saç dökülmesi sorunlarıyla mücadele eder ve saçlarının sağlıklı kalmasını sağlarlar. İncir; saç büyümesini teşvik eden magnezyum, C ve E vitamini gibi saçlara uygun besin maddeleri içerir. Bu meyvenin içinde bulunan besinler saç büyümesini hızlandırmak için vücuttaki kan dolaşımını harekete geçirir. İncir ayrıca, saçlarımızı ve kafa derimizi oluşturan kollajen oluşumuna katkıda bulunan yüksek miktarda kalsiyum içerir.
İncirde bol miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum, kemik gelişimi ve güçlenmesi açısından son derece önemli bir rol oynar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranı; yaşa, cinsiyete ve duruma göre değişiklik gösterir. Özellikle hamilelik, emzirme ve ergenlik dönemlerinde normalden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarız. Günlük kalsiyum ihtiyacı, ergen ve yetişkinlerde 1000-1500 mg., hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlarda en az 1500 mg. olarak belirtilebilir.

Çilek:

Çilek, kalp hastalığını azaltabilen lif ve C vitamini bakımından zengin bir besin maddesidir. Ayrıca çilek kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilen güçlü bir potasyum kaynağıdır. Kalbinizi korumanın en lezzetli yolu çilek tüketmektir. Haftada en az üç tabak çilek yemek, kalp krizi riskinizi yüzde 32 azaltır. Hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar çilekte bol miktarda bulunur. Araştırmalar, düzenli olarak çilek tüketmenin, akciğer kanseri de dahil olmak üzere kanser riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz