Connect with us

Aile Sağlığı

Yaz Aylarında Beslenme

Tarih:

on

yaz aylarında beslenme

Havaların ısınmasıyla birlikte vücut sıcaklığımız artmakta, gereksinmelerimizde değişmeler gözlenmektedir. Hamileler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve özellikle çocuklar yaz aylarından en çok etkilenen grup içerisinde yer almaktadır. Yaz aylarında beslenme, yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerin azaltılmasında önemli bir faktördür ve bu konuda bilinçli olmak önemlidir.

En çok hangi gıdalar tüketilmelidir?

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme esas alınmalı. Tabağınızı dörde bölüp her gruptan bir besin seçerek günlük beslenme programınızı oluşturabilirsiniz. Yaz aylarında terlemeye bağlı olarak sıvı kaybıyla birlikte vitamin ve mineral kayıpları da yaşanmaktadır. Bu yüzden yazın su tüketimine dikkat etmek bizim için birinci sırada yer almalıdır. Su ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çocuğunuzun idrarını kontrol ederek yeterli su alıp almadığını tespit edebilirsiniz. İdrarın çok açık sarı renkli olması gerekmektedir. İkinci dikkat edilmesi gereken kural artan vitamin ve mineral kayıplarını önlemek adına meyve sebze tüketimini artırmaktır.

Yaz aylarında çocukların geç uyanması kahvaltının öğle saatlerine yakın olmasına neden olur. Böyle durumlarda 3 öğünü tamamlamaya zorlamamalı, 2 ana öğün yapıp kahvaltı ve akşam yemeği arasındaki ara öğünleri sıklaştırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki;  sağlıklı beslenmenin birinci kuralı güne kahvaltı ile başlamaktır.

Yaz aylarında uygun olmayan beslenme şekli çocuklarda hangi rahatsızlıklara yol açabilir?

İshal ( diare) özellikle çocuklarda yaz aylarında sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun artan sıcaklarla birlikte yiyeceklerin çabuk bozulması, rotavirüs gibi birçok nedeni vardır. Bunlardan korunmak için aşağıdaki önlemleri almak gerekir;

· Rotavirüsden korunmak için el hijyeni , sebze ve meyvelerin iyi yıkanması

· Kremalı yiyeceklerin bozulma riski artığından kullanımını kısa tutmalı, dolapta bir günden fazla bekletmemeli

· Bozulma riski yüksek olan besinleri ( et,tavuk,balık,süt vb.) açıkta bekletmemeli, mutlaka uygun koşullarda muhafaza edilmeli

· Marketten yaptığınız dondurulmuş gıda alışverişlerinde eve gelene kadar bozulma riskine karşın en yakın marketten alışveriş yapılmalı

Yaz aylarında çocukların beslenmesi ile ilgili anne ve babaların doğru bildiği yanlışlar nelerdir?

Anne babalar çocuklarını hep ne kadar fazla beslersek o kadar iyi olur diye düşünürler. Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte iştah azalır. Bu nedenle çocukları yemeye çok fazla zorlamamak gerekir. Hafif ve yağsız besinler tercih edilmeli. Ara öğünler sıvı gıdalarla ve meyveyle desteklenmeli. Her zaman söylediğimiz gibi meyveler meyve suyu olarak değil posasıyla birlikte meyve halinde tüketilmeli. Çünkü meyve suları kan şekerini hızla yükseltip hızla düşüren, glisemik indeksi yüksek olarak tanımladığımız besinler arasında yer almaktadır. Artan sıcaklarla ani şeker düşmelerini önlemek adına  glisemik indeksi yüksek besinlerden yani basit karbonhidratlardan ( makarna,pilav, patates vb. ) kaçınmalı,  komplex karbonhidratlar (bulgur,kepekli makarna vb. )tercih edilmeli.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri