Varis, özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerde görülen, toplardamar rahatsızlığıdır. Tedavi edilmediği sürece bireylerin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlığın ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi mümkündür. Özellikle ilerlememiş vakalarda ameliyatsız varis tedavisi uygulanması tercih edilmektedir. Ancak hastalık kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyecek bir noktaya geldiyse bu durumda cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. İşte varis nedir sorusunun cevabı…

Varis, genellikle bacaklarda meydana gelmektedir. Ancak bunun yanında; anüs, meme, vajina, el, kol, göz ve yumurtalık gibi bölgelerde de bu hastalığın görülmesi mümkündür. Hastalığın tedavi süreci ise hastanın durumu ve yine hastalığın ilerleme durumuna göre belirlenmektedir.

Varis Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda farklı görevlerde bulunan damarlar yer almaktadır. Bu damarları genel olarak kılcal damarlar, toplardamar ve atardamarlar olarak 3’e ayırmak mümkündür. Bunlardan toplardamarların işlevi oldukça büyüktür. Bu damarlarda herhangi bir problem meydana gelmesi varise sebep olmaktadır. Yani, toplardamarın olması gereken boyutunun büyüyüp genişlemesine ve kıvrımlar oluşturmasına varis adı verilmektedir. “Varis nedir” sorusuna verilebilecek en doğru ve tıbbi yanıt budur.

Varis, çoğunlukla çok üstünde durulmayan ancak ilerledikçe ciddi rahatsızlıklara sebep olabilecek bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme ihtimalinden genellikle daha fazladır. Varise yol açan en önemli faktörlerin başında ise uzun süre ayakta kalmak ve hareketsizlik gösterilebilir.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığı ile ilgili olarak bireylerin aklında oluşan ilk sorulardan bir tanesi de “varis belirtileri nelerdir” sorusudur. Yani, hangi durumlarda varisten şüphelenmeli ve doktora gitmelisiniz? Her mavi damar görünümü varisin habercisi midir? Halk arasında yaygın inancın aksine durum bundan farklıdır. Eğer bacaklarınızdaki damarlarda olağan dışı bir mavilik seziyorsanız, bu ilk belirti olabilir. Varisin belirtileri genel olarak şöyle sıralanabilmektedir:

  • Bacaklarda otururken ve özellikle yürürken büyük ağrı,
  • Bacaklarda uzun süre geçmeyen uyuşukluk,
  • Duruma göre kaşıntı,
  • Bacaklarda olağan dışı bir ağırlık hissiyatı,
  • Mavi ve mor şişlikler,
  • Bacaklarda görülen normalin üzerindeki şişlikler.

Eğer bu belirtilerin bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurmalı ve varis tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56