Varis, belli bir yaşın üzerindeki bireylerde oldukça yaygın olarak görülen toplardamar hastalığıdır. Günlük yaşamı oldukça zorlu hale getiren varis, estetik açıdan da kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bu durum ise hastalığı çok boyutlu hale getirmektedir. Ayrıca varisli bölgelerde yaşanan morarmalar psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Toplardamar hastalığı olan varise dikkat edilmediği takdirde ise daha önemli sorunlar yaşanmaktadır. Genetik faktörlerin haricinde varis, bireylerin yaşantıları sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Özellikle uzun yıllar boyunca bacaklar üzerinde oluşturulan stres, toplardamar sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve varise neden olmaktadır.

Varise Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Varis nasıl önlenir” sorusu sağlıklı yaşamayı hedefleyen kişiler için oldukça önemlidir. Varis hastalığını önleyebilmek için hastalığa neden olan faktörler iyi bilinmelidir. Varis, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genetik ve günlük faktörlere bağlı olarak gelişen hastalığın önlenmesi için ise dikkatli davranılmalıdır. Çünkü özellikle genetik olarak toplardamar duvarları zayıf olan kişilerde varis meydana gelmektedir. Öte yandan sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde de zaman içerisinde varis meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise sıcak havalarda damarların genişlemesi ve toplardamarların büyümesidir. Çevresel ve genetik faktörlerin haricinde varis sağlıklı beslenmeyen ve obezite sorunu yaşayan kişilerde de görülmektedir. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam, bacaklar üzerinde stres meydana getirmekte ve damarların genişlemesine yol açmaktadır.

Varis Nasıl Önlenir?

Varis nasıl önlenir” sorusunun cevabı aslında sağlıklı yaşamla doğrudan ilintilidir. Varis hastalığının oluşmasını engellemek isteyen ya da hastalığa sahip olup da etkilerini azaltmak isteyen kişiler, düzenli olarak spor yapmalıdır. Her gün ya da haftanın belirli günlerinde yapılan spor egzersizleri kan akışı ve basıncında yaşanan anormalliklerin önüne geçmektedir. Özellikle kilo sorunu olan kişiler ise varis hastalığı yaşamamak için sıkı bir diyet uygulamalıdır. Çünkü fazla kilolardan kurtulmak bacaklar üzerindeki stresin azalmasını sağlamaktadır. Varise sahip olan kişiler ağrı gibi durumların önüne geçmek için buz pres yapmalıdır. Soğuk su ya da buz ile yapılan baskı, varisli bölgede fazla kanın birikmesini engellemekte ve bireylerin daha konforlu bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56