Bizimle iletişime geçin

Bilinçli hasta

Vakalardaki Düşüş Yeterli Değil

Avatar

Düzenleyen

on

Coronavirüs hakkında daha çok şey biliyoruz; nasıl bulaştığını, kendimizi nasıl koruyacağımızı, dışarı çıkarken almamız gereken önlemleri… Tüm bildiklerimize rağmen hala yeni vaka sayılarının yüksek olması tedirgin edici.

Geçtiğimiz üç buçuk ayda COVID-19 ile mücadele ettik. Mücadele bitmiş değil, hala devam ediyoruz. Ancak hem normalleşme sürecinin başlaması hem de yaz aylarının gelmiş olması bu mücadeleyi bir nebze sekteye uğrattı.

Kısıtlamaların kontrollü olarak kaldırılması planı oluşturulurken Temmuz ayına gelindiğinde vaka sayılarının şu ankinden daha düşük olması hedefleniyordu. Maalesef virüsün yayılması beklenen seviyede azalmadı. Kâğıt üzerindeki rakamlar azalmayı gösteriyor, evet; yeterli mi, hayır.

Coronavirüs Türkiye’ye ilk sıçradığında yayılım hızı bir noktada anlaşılabilir şekilde ilerledi. Yeni coronavirüs hakkında yeterli bilgi sahibi değildik, sonradan aslında yeterli olmadığını gördüğümüz önlemlerle idare etmeye çalıştık. Ancak artık coronavirüs hakkında daha çok şey biliyoruz; nasıl bulaştığını, kendimizi nasıl koruyacağımızı, dışarı çıkarken almamız gereken önlemleri biliyoruz. Tüm bildiklerimize rağmen hala yeni vaka sayılarının yüksek olması biraz tedirgin edici doğrusu. Ya bazı noktalarda doğruyu bulamadık ya da virüsü yeterince ciddiye almıyoruz. Umarım sorun virüs hakkındaki doğruların henüz bulunamamış olmasıdır. Yoksa virüsü ciddiye almamak felaket getirebilir.

3 Yeni Semptom

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi COVID-19 belirtileri listesini güncelledi. Listeye üç yeni belirti eklendi.

Ateş veya titreme

Öksürük

Nefes darlığı

Yorgunluk

Kas veya vücut ağrıları

Baş ağrısı

Tat ve koku duyusu kaybı

Boğaz ağrısı

Tıkanıklık veya burun akıntısı

Mide bulantısı ya da kusma

İshal

Coronavirüsü ciddiye alın

Virüsün ne kadar hızlı yayılabildiğini hep birlikte gördük. Kısaca hatırlatmak istiyorum;

-11 Mart’ta ilk vaka bildirildi.

-17 Mart’ta COVID-19 nedeni ile ilk ölüm gerçekleşti ve toplam vaka sayısı 98’e çıktı.

-22 Mart’ta ölenlerin sayısı 30 oldu ve 1.236 yeni vaka belirlendi.

-27 Mart’ta ölenlerin sayısı 92’ye, virüse maruz kalanların sayısı da 6 bin 698’e çıktı.

-31 Mart’a gelindiğinde coronavirüs toplamda 214 can almış ve 13 bin 531 kişiyi enfekte etmişti.

-Nisan ayı içinde 2 bin 981 kişi COVID-19’a teslim oldu, 106 bin 695 yeni vaka belirlendi.

-Mayıs ayında 1.305 ölüm gerçekleşti, 42 bin 377 yeni vaka tespit edildi.

-Haziran ayında 587 kişi hayatını kaybetti ve 36 bin 329 kişiye virüs bulaştı.

-5 Temmuz itibariyle toplam 5 bin 225 kişi COVID-19’a yenik düştü, 205 bin 758 kişi de coronavirüs ile karşılaşma şanssızlığını yaşadı.

Nisan ayındaki ani artış tecrübesizlik olarak görülebilir. Mayıs ve Haziran aylarında azalma olsa da rakamlar tedbirsizliğe işaret ediyor. Coronavirüs ciddiye alınmaz, tedbirli davranılmazsa, virüsün yeniden hızla yayılmaması için hiçbir sebep yok.

Antidepresan ilaç kullanımı arttı

COVID-19 salgınının getirdiği stres psikolojik sorunları fazlasıyla tetikledi. Zihinsel hastalıkları tedavi etmede kullanılan antidepresan ilaçlar için hazırlanan reçete oranı yüzde 20’den fazla arttı. Hatta bu artış Amerika’da bazı ilaçların stoklarının tükenmesine ve piyasada bulunamamasına sebep oldu.

 

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum bırakmak için tıklayın

Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçli hasta

Coronavirüsün Havadan Bulaşma İhtimali Ne?

Avatar

Düzenleyen

on

Covid-19 havada taşınıyor mu? Havadan Covid-19 ile enfekte olma ihtimali var mı?

Kanalımıza en çok gelen sorulardan biri coronavirüslerin havadan bulaş ihtimalinin ne olduğu.

Yeni gelen bilgilere göre pek çok kişinin cevap aradığı ‘havadan enfekte olma ihtimali’ için detaylı bir video hazırladık. Umarız yardımcı olacaktır.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Soğuk Algınlığı mı, Alerji mi, COVID-19 mu?

Avatar

Düzenleyen

on

COVID-19, soğuk algınlığı ve alerji arasındaki farkları anlatmak çok mümkün değil. Özellikle her üç durumda da kişilerin farklı belirtiler geliştirdiği düşünüldüğünde kesin olarak hangi belirtinin hangi hastalığa işaret ettiğini söylemek imkânsız.

Ölümcül olabilen COVID-19 hastalığına yol açabilen yeni tip coronavirüsün belirtileri ortaya çıktığında, aslında bu virüsün bir tür grip olduğu yönündeki iddialar öne sürüldü. Griple çok benzer belirtiler gösteriyor olması başlarda yeni coronavirüsün yeterince önemsenmemesine bile neden oldu. Virüsün tam anlamıyla dünyaya yayılması bahar aylarına denk geldiği için bazı alerjik durumlar da kafaları karıştırdı.

Uzmanlara göre gelinen noktada herhangi bir üst solunum yolu belirtisi gösterildiğinde COVID-19’dan şüphelenilmeli. Yani öksürük burun akıntısı veya baş ağrısı gibi sıradan belirtiler ortaya çıktığında bile COVID-19’u düşünmeniz çok normal.

Hastalık geçmişinizi bilmeniz önemli

COVID-19, soğuk algınlığı ve alerji arasındaki farkları anlatmak çok mümkün değil. Özellikle her üç durumda da kişilerin farklı belirtiler geliştirdiği düşünüldüğünde kesin olarak hangi belirtinin hangi hastalığa işaret ettiğini söylemek imkânsız.

Kişisel hastalık geçmişinizi göz önünde bulundurmanız bu noktada işinize yarayabilir. Daha önce gösterdiğiniz grip belirtilerinden farklı bir belirti gösteriyorsanız farklı bir durumla uğraştığınızı düşünebilirsiniz. Geçmişte hiç mevsimsel alerji yaşamayan ve aniden belirti gösterenler, aynı dönemde alerji belirtileri bulunan ve alerjik geçmişi olanlardan daha çok endişelenebilir. Bu tür ikilemlerde kalındığında bazı ipuçları durumunuzu değerlendirmenizi sağlayabilir.

Kendinizi koruyorsanız endişe etmeyin

Ortaya çıkan belirtileri iyi takip etmelisiniz. Belirtinin nasıl başladığı, ne kadar sürede ilerlediği, hangi belirtilerin bir arada görüldüğü gibi bazı noktalar önemli olabilir. Örneğin alerjiler ateşe neden olmaz. Bununla birlikte alerjik reaksiyon gösterenlerde baş ağrısı ve öksürük olabilir. Ayrıca alerji belirtileri daha yavaş ortaya çıkma eğilimindedir, COVID-19 belirtileri ise hızlı ve kısa sürede ortaya çıkar.

Elbette herhangi bir belirti gösteriyor olmanız virüse maruz kaldığınız anlamına gelmez. Özellikle COVID-19 korunma planını uygulayarak dışarıda maske takıyor, sosyal mesafeyi koruyor, ellerinizi sık sık yıkıyorsanız ve yakın zamanda virüs testi pozitif olan biriyle temasa geçmediyseniz endişelenmenize gerek yok.

Ancak yine de durumunuzdan emin olmak için 184 Sağlık Bakanlığı Danışma Hattı’nı arayarak soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Bilinçli hasta

Coronavirüs Hakkında Merak Ettikleriniz

Avatar

Düzenleyen

on

Coronavirüs salgını hakkında merak ettiklerinizi Dr. Halit Yerebakan cevaplıyor…

– Yeni normale döndüğümüz bu dönemlerde iş için toplu taşıma kullanmak durumunda kalanlar nelere dikkat etmeli, aynı zamanda ofiste kapalı ortamda maske ve mesafe konusunda ne gibi önlemler alınabilir?

Covid-19 atlatanlar nasıl beslenmeli ve neler yapmalı?

– Covid-19 cilt hastalıklarıyla belirti gösterebilir mi?

Bağışıklığı düşüren ilaç kullanan kronik hastaların ne yapmasını tavsiye edersiniz?

– Coronavirüs halen yüzeylerden bulaşıyor mu?

– Kan grupları ve Covid-19 arasında bir ilişki var mı?

– Yapılan bir araştırmada asemptomatik ya da az belirtiyle atlatılıyor ise bulaş yapmadığı söyleniyor. Ne kadar doğru?

– Antikor testleri ne aşamada? Bu konudan bahseder misiniz?

– Halen günde 1.000’e yakın kişinin coronavirüs ile enfekte olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

*Bu videoda yer alan sorular; kanalımıza 25 Temmuz 2020 tarihine kadar gelenlerin arasından seçilmiş ve cevaplanmıştır. Bilgiler sürekli yenileniyor ve veriler değişiklik gösterebiliyor. Kısa zaman aralıkları ile yeni videolar hazırlayıp, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz… Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar