Connect with us

Cilt Bakımı

Topuk Ağrısı ve Bakımı

Tarih:

on

topuk ağrısı

Yanlış ayakkabı seçimi, genetik sebepler veya yaşa bağlı olarak gelişen ayak problemleri… Eğer ayağınız rahat değilse, yaptığınız hiçbir işte tam performans gösteremezsiniz. İşte ayak ağrılarının sebepleri ve bu ağrılarla başetmenin yolları…

Ağrıyan topuklar, sandığınızdan çok daha can sıkıcı olabilir. Eğer ayaklarınız rahat değilse, yaptığınız hiçbir işte tam performans göstermezsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da yaşayan insanların yaklaşık yüzde 40’ı, her yıl topuk ağrısı ve benzer şikayetlerle ayak sağlığı merkezlerine başvuruyor. Bu oldukça ciddi bir rakam. Winston-Salem’de (ABD) bulunan Wake Forest Baptist Medical Center’da görev yapan Ayak Sağlığı Uzmanı Christina Long; yanlış ayakkabı seçimi, ısrar edilen hatalı basma pozisyonları ve ilerleyen yaş gibi faktörlerin ayak ve topuk problemlerine yol açtığını ifade ediyor. Topuk ağrısı, dünya genelinde oldukça yaygın bir şikayet. Her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin bir kez olsun topuk ağrısı yaşadığı biliniyor. Topuk ağrıları sebep ve sonuç bakımından oldukça çeşitlidir.

PLANTAR FASİİT

Plantar fasya, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan dokudur. Çeşitli sebeplere bağlı olarak bu dokuda meydana gelen mikropsuz iltihaplanma, plantar fasiit gelişmesine sebep olur. Bazı durumlarda ilgili bölgede çıkıntı oluşabildiğinden topuk dikeniyle karıştırılır ancak farklı bir durumdur. Bilinen en önemli sebebi, ayak kemerini destekleyen bağ dokusunun gerilmesidir. Yaşlılarda, atletlerde, askerlerde ve sürekli ayakta duran gençlerde sıklıkla görülür. İçe basma ve ayak tabanındaki duruş problemleri, yüksek topuklu ayakkabı giymek de bu hastalığın sebepleri arasında sayılabilir. Özellikle sabah yataktan kalkar kalkmaz atılan ilk adımda şiddetli ağrı ile ortaya çıkmaya başlar. İlaç ve fizik tedavi egzersizleri, kullanılan yöntemler arasında yer alır ancak mutlaka bir ayak sağlığı uzmanına baş vurmak gerekir. Ağrı hissettiğinizde ayağınızın tabanına buz kompresi uygulamak, ağrının şiddetini hafiflettiği gibi tedavi edilmesine de yardımcı olur.

YAĞ YASTIĞI ATROFİSİ

Genellikle yaşa bağlı olarak gelişen ve ciddi ağrı veren bu hastalık, ayak tabanında bulunan yağ dokusunun zamanla incelmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar, ortalama ömre sahip bir kişinin hayatı boyunca yaklaşık 160 bin km’lik bir yolu kat edecek kadar adım attığını gösteriyor. Yedeği bulunmayan bir organ için ciddi bir baskı ve yorgunluk anlamına gelen bu durum, zamanla ayak tabanında bulunan yağ dokusunun incelmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Yürümeyi zorlaştıran ağrılarla ortaya çıkan bu hastalığı yaşayanlar, devamlı sert çakıl taşları üzerinde yürüyormuş gibi hissettiklerini ifade ediyorlar. Maalesef kesin bir tedavisi ve geri dönüşü olmayan yağ yastığı atrofisi, taban pedleri ve ayakkabı destekleri ile hafifletilebiliyor. Soğuk kompres uygulamasının da ağrı ve zonklamayı hafiflettiği bilinen yöntemler arasında yer alıyor.

AŞİL TENDONU İLTİHABI

Aşil tendonu, topuk kemiği ve baldırı birleştiren ve bedenimizde bulunan en büyük tendondur. Aşırı egzersiz ve uzun yürüyüşler, aşil tendonunda iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu iltihaplanma, ayak topuğuna yansıyan baldır ağrısına sebep olur. Ani ve ağır egzersizler, yetersiz ısınmanın ardından yapılan spor, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek, uzun süre yokuş yukarı yürümek ve koşmak, aşil tendonunda hasara sebep olan davranışların başında gelir. Aşil tendonu ağrısı ile karşılaşıldığında, bir uzmana başvurmak gerekir. Ağrının başlamasıyla doktora gitmek arasında geçen sürede, ayak üzerindeki baskıyı kaldırmak çok önemlidir. İlaç tedavisi ve uygun egzersizler, iyileşme sürecinde kullanılan yöntemler arasında yer alır. Aşil tendonunda yırtılma meydana gelmişse ameliyat da tedavi alternatiflerinden biri olabilir.

KİREÇLENME

Eklem iltihabına sebep olan kireçlenme, ayaklarınızı da etkileyebilir. Yapılan araştırmalar düz tabanlı kişilerin yüksek riskli olduklarını gösteriyor. sürekli içe basma, ilgili eklemlerin zorlanmasına ve incinmesine sebep olur. Zorlanma sonucu gelişen iltihaplanmanın kronik hal alması, kireçlenme riskini arttıran en önemli şeylerden biridir. Bu durum genelde ayağın ortasında bulunan kemikleri etkilese de topuk kemiğini etkilediği de bilinir. Şikayet geliştiğinde, uzman ir hekime baş vurmanız gerekir çünkü bilinen en etkili tedavi yöntemi ilaç tedavisidir.

YANLIŞ AYAKKABI SEÇİMİ

Milimetrik ölçülerde dahi olsa küçük ayakkabı giymek, ciddi problemlere neden olabilir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar, ayakkabılarını eskitemeden değiştirmek zorunda kalırlar. Daha yeni diye, küçülen ayakkabıyı giymekte ısrar etmeyin! Aynı şekilde ayağınıza büyük gelen ayakkabı giymek de topuk yaralanmalarına sebep olur. Topuğunuz ve ayakkabınız arasında sürtünmeye sebep olacak kadar boşluk varsa, topuğunuz kolayca su toplayabilir. Eğer uzun yürüyüşler yapıyorsanız spor ayakkabılarınızı altı-dokuz ayada bir yenilemelisiniz. Yapılan araştırmalar, aynı ayakkabı ile haftada 16 km yürüyorsanız 9-12 ayda bir, bunun iki katı yol kat ediyorsanız dört-altı ayda bir yeni bir spor ayakkabı almanız gerektiğini söylüyor! Yüksek topuklu ayakkabı giymek, en sık yapılan yanlışlardan biridir. Ancak çok düz tabanlı ayakkabı giymek de en az yüksek topuklu ayakkabı giymek kadar zararlıdır. Ayağınızın formunu ve konforunuzu bozmadan, hafif topuklu bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Bilinen fiziksel bozukluklarınız varsa mutlaka uzman bir hekim tarafından tavsiye edilen ölçülere uygun özel yapım ayakkabılar tercih etmeniz gerekir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beslenme

Cildinize Dost Besinler

Tarih:

on

Yaşlanma belirtilerini geciktirecek, gençlik dolu bir ışıltı kazanmanıza yardımcı olacak 6 besin…

Antioksidanlar; bedenin cilde zarar verip kırışıklık, ince çizgi, güneş lekesi ve kuru cilt gibi gözle görülür yaşlanma belirtilerine sebep olan serbest radikallerin etkilerine karşı savaşması için gerekli olan bileşiklerdir.

Yaşlanma karşıtı savaş deponuzu doldururken aynı anda sizi lezzetten mahrum bırakmayacak birkaç meyve sebze önerimiz var.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Cilt Bakımı

Elma Sirkesinin Cilde 5 Olumlu Etkisi

Tarih:

on

Elma sirkesinin cildinize olumlu etkileri olduğunu biliyor muydunuz?

Hepimiz elma sirkesinin faydalı olduğunu biliyoruz ancak çoğumuz güzelliğimize ekstra katkılarının olabileceğinden haberdar değiliz. Çoğunlukla kilo verme, kan şekeri ve yağ yakma gibi konularla gündeme gelen elma sirkesi aynı zamanda cilt konusunda da harikalar yaratıyor.

İşte birkaç öneri…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Selülit Gerçekleri

Tarih:

on

Selülit hakkında bilmeniz gereken gerçekler…

Selülit hayatın neredeyse kaçınılmaz bir parçası. Herkes bu sinir bozucu cilt durumunu geliştirebilir… Vücudunuzdaki bu izleri tanımalı ve nasıl kurtulacağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

 

“Selülit Nasıl Giderilir” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri