Yüksek tansiyon, ani ölümle sonuçlanabilen son derece ciddi bir hastalık. Kontrol altına alınamaması durumunda damar yapısında geri dönüşü zor hasarlar bırakarak, tüm vücut sağlığını tehdit eder hale gelir. Tansiyon normalse damarlardaki kan akımı yavaş, ancak yüksek tansiyonunuz varsa yüksek basınç ile adeta damar iç duvarınız yıpranmaya başlar. Bu ciddi duruma karşı önleminizi baştan almalı ve tansiyonu düşürmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Harvard’da yapılan araştırmalara göre, yüksek tansiyon Amerika’daki ölümlerin % 15’inden fazlasında aktif rol oynamaktadır. Ayrıca yüksek tansiyon kalp krizi ve felç gibi önde gelen ölüm nedenlerinin yanı sıra anevrizmalar, kognitif düşüş ve böbrek yetmezliği riskini de arttırmaktadır. Hipertansiyon, genelde orta yaş üzeri kişilerde görülen bir hastalıkken malesef günümüzde gençlerde de görülmeye başlandı. Obezite sınırına dayanan fazla kilolar, hareketsiz yaşam, kötü beslenme ve stres bu durumun sebepleri arasında yer alıyor.

İlaç kullanımı tansiyonu düşürürken, bacak krampları, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Neyse ki, hipertansiyonu doğal yöntemlerle azaltmak mümkün. Unutmayın her kişi önce kendisinin doktorudur. İşte tansiyonu düşürmenin yolları.

Kalp Sağlığınız İçin Pancar Tüketin

Tansiyonu düşürmenin yolları arasında yapılan araştırmalar pancarın, içeriğinde bulunan nitrik oksit adlı madde sayesinde damar esnekliğini artırdığını ve kan dolaşımını rahatlattığını gösteriyor. Pancarın damarlar üzerindeki bu etkisi, damar sertliği ve tıkanıklığı gibi hayati risk taşıyan hastalıkların seyrini yavaşlatmada faydalanılması gerekenler listesinin ilk sıralarına pancarın adını yazdırıyor. Yüksek tansiyon hastalığıyla mücadelede pancarın etkisi artık biliniyor. Yapılan araştırmalara göre her gün bir bardak pancar suyu tüketmek, takip eden 24 saat boyunca tansiyonunuzun düzenli seyretmesine yardımcı oluyor.

Tuzu Azaltın

Düzgün beslenme yüksek tansiyonla savaşmada çok etkili bir silahtır. Beslenme programınızı tansiyonu düşürmede yardımcı olması için ayarlamanın birçok yolu vardır. Yüksek tansiyonun en yaygın nedenlerinden biri de vücuttaki sodyum fazlalığıdır. Sodyum alımınızı azaltmak yüksek tansiyonu düşürmede atacağınız ilk adımdır. Bu sebeple beslenmenizde daha az tuz tüketmeye özen gösterin.

Diyetle Tansiyonu Önleyin

Türkçe’ye “Hipertansiyonu Durdurmaya yönelik Besinsel Yaklaşımlar” olarak çevirebileceğimiz DASH diyeti, tam tahıllar, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri içeren dengeli bir beslenme düzenidir. Ayrıca, diyetinize dâhil edebileceğiniz çok yararlı besinler var. Somon gibi soğuk su balıkları, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı, Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tam yulaf ve börülce, kan damarlarını rahatlatan ve yüksek tansiyonu düşüren magnezyum zengini gıdalardır. Kereviz ise atardamar duvarlarını rahatlatmaya yardımcı ftalit adlı besin maddesini içerir.

Günde 10.000 Adım Atma Kuralını Unutmayın

Aşırı kilolu olan kişilerin yaklaşık %40’ında yüksek tansiyon görülmektedir. Genç hipertansiyon hastalarının ise yaklaşık üçte biri fazla kiloludur. Fazla kilonun kan basıncı üzerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ideal kiloda olmak tansiyonu dengeleyen bir faktördür. Sürekli hareket halinde olmak kan basıncını düzenler. Bu nedenle günde 10 bin adım kuralına uyacak şekilde hem sağlıklı kişilerin hem de tansiyon hastalarının hareket etmesi önemlidir. Düşük bir tansiyona sahip olmak için haftanın çoğu günde en az 30 dakika güçlü bir kardiyo egzersiz yapın.

Derin Bir Nefes Alın

Yavaş nefes alma, yoga ve meditasyon gibi uygulamalar, kan basıncını yükselten stres hormonlarını azaltır. Tansiyonu düşürmek için sabah ve akşam 5 dakika nefes egzersizi yapmayı deneyin.

Potasyumdan Zengin Beslenin

Yüksek tansiyon, hayati önem taşıyan hastalıklardan biridir ve genetik miras, aşırı kilo ve fazla tuz tüketimi gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak son yıllarda potasyumun yüksek tansiyon riski üzerindeki etkisini inceleyen bilim adamları, potasyum eksikliğini de bu listeye dahil ettiler. ABD’de bulunan Brigham Kadın Hastalıkları Hastanesinde görevli doktorlar, deney farelerini belirli bir süre boyunca düşük potasyumlu bir diyetle beslemişler ve sürenin sonunda, farelerin büyük kısmında yüksek tansiyona rastlanmış. Bu durumda potasyumdan zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi, tansiyonu doğal yollarla düşürmenin önemli bir parçasıdır. Günde 2,000 ila 4,000 mg potasyum hedeflemeyi deneyin. Tansiyonu düşürmek için potasyum bakımından zengin ürünlerin en iyi kaynakları arasında tatlı patates, domates, portakal suyu, patates, muz, barbunya fasulyesi, bezelye, kavun,  kuru erik ve kuru üzüm gibi meyveler bulunur.

Tansiyon Dostu, Bitter Çikolata

Koyu çikolata çeşitleri, kan damarlarını daha elastik yapan ve düşük tansiyon riskini artıran flavanoller içerir. Bir çalışmada, her gün bitter çikolata yiyen hastaların % 18’inde kan basıncını azalttığı görüldü. Tükettiğiniz çikolatanın en az % 70 kakao içerdiğinden emin olun.

Kahve Tüketirken Dikkat

Çok fazla kafein tansiyonu yükseltebilir; kafeinsiz kahve tüketin. Bilim adamları kafeinin kan basıncı üzerindeki etkilerini uzun zamandır tartıştılar. Bazı çalışmalar kafeinin hiçbir etkisi olmadığını gösterdi, ancak Duke Üniversitesi ‘nde yapılan bir araştırmada, 500 mg kafein tüketiminin (kabaca üç fincan kahve) 4 mmHg kadar kan basıncını artırdığını ve bu etkinin uyuma zamanına kadar sürdüğünü buldu.

Kafein, kan damarlarını sıkılaştırarak ve stresin etkilerini büyüterek kan basıncını yükseltebilir. Stres altında olduğunuzda, kalbiniz çok daha fazla kan pompalamaya başlar ve kan basıncını artırır. Ve kafein bu etkiyi daha fazla arttırmaktadır.

Müzik Dinleyerek Tansiyonu Düşürün

İtalya’nın Floransa Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre sakin müzikler dinlemek tansiyonu düşürmenize yardımcı olabilir. Özellikle klasik müzik dinlemeyi tercih edin.

Horlama, Tansiyon Belirtisi Olabilir

Horlamaya ve uyku apnesine dikkat. Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma; uyku apnesinin, yüksek tansiyona sebep olan aldosteron adlı hormonun salgılanmasını artırdığını gösterdi.

Mesai, Tansiyon Nedeni…

Çalışma saatlerinizi kontrol edin. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma; haftada 41 saatten fazla çalışmanın, yüksek tansiyon riskini yüzde 15 oranında artırdığını gösterdi.

Yüksek Tansiyonlu Kişilerin En Sık Yaptığı Hata İlacı Bırakmak!

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, ciddiye alınması gereken tıbbi bir hastalıktır. Maalesef yüksek tansiyonu olan kişiler çoğu zaman hastalıklarıyla doğru düzgün mücadele etmeyi ihmal ediyorlar. Eğer kendinizi kötü hissetmiyorsanız iyi olduğunuzu düşünmeniz doğaldır ama yüksek tansiyonu olan kişiler için bu geçerli değildir. İyi hissediyor olmanız sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Bu hiçbir şekilde tansiyon ilaçlarını bırakmak için bir bahane olamaz. İlaç tedavisini bırakmak için doğru zamanı yalnızca doktorunuz söyleyebilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler bazen, aldıkları ilacın bütün sorunu çözdüğünü ve tansiyonlarını düşürmek için başka önlemler almalarına gerek olmadığını düşünebiliyor. Hipertansiyon ilaçları, tansiyonu düzenlemedeki unsurlardan sadece bir tanesidir. Yedikleriniz ve uyguladığınız egzersiz miktarı gibi yaşam tarzı değişiklikleri sorunu her açıdan ele almak adına gerekli faktörlerdir. Aslında, yaşam tarzı değişikliği, tansiyonu düşürmenin yolları adına yapabileceğiniz en önemli şeydir.

Tansiyonla ilgili bir diğer yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.