Yediğimiz gıdaların içerisinde yer alan yağlar, sivilceye neden olabiliyor veya var olan sivilce oluşumunu hızlandırıyor. Siz de yediklerinize biraz dikkat ederek daha oluşmadan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Minicik bir sivilce bile güzelliğinize gölge düşürmeye yetebilir. Sivilce oluşumu, önleyici ve tedavi edici teknikler bu durumla mücadele edenlerin sıkça araştırdığı konular arasında yer alıyor. Sivilceyle mücadele teknikleri arasında duyduklarımızın bir kısmı söylentiden ibaretken, bir kısmı bilimsel temellere dayanıyor. Hemen hemen hepimiz çikolata, hamburger, patates kızartması ve diğer birçok lezzetli yiyeceğin sivilceye neden olduğunu duymuşuzdur. Araştırmaların, yiyecekler ve sivilce oluşumu arasındaki ilişkiyi kesin olarak kanıtlayamamış olması dermatologları, aralarında bir ilişki yoktur tezini savunmaya itiyor. Yeni yapılan çalışmalar neticesinde, bu soru işaretleri az da olsa giderildi ve yediklerinizin sivilceye sebep olacağı hakkındaki ‘efsane’ gerçek bir teze dönüştü. Sivilceye sebep olan yiyeceklere bir göz atalım:

Rafine karbonhidratlar 

2012 yılında Dermatoloji Arşivleri isimli bilimsel dergide yayınlanan bir araştırma, belirli gıdaların sivilceye yol açtığını kuvvetli bir kanıta dayanarak gösterdi. Sivilce, en çok Batı toplumlarında gözlemlenen bir sorundur. Araştırmacılar, bu çalışmaya Papua Yeni Gine’den bin 200 kişiyi, Doğu Paraguay’dan ise 115 kişiyi dahil etmişler ve katılımcılar arasında tek bir sivilceye dahi rastlamamışlar. Bu ülkelerdeki temel yiyecekler araştırıldığında, en temel besin kaynaklarının kendi yetiştirdikleri taze sebzeler ve yağsız et olduğu görülmüş. Aynı genetik haritaya sahip fakat Batı ülkelerinde yaşayıp rafine karbonhidrat, doymuş yağ ve diğer işlenmiş gıdaları tüketen insanlarda ise sivilce görülmüş. Yüksek glisemik indekse sahip gıda maddeleri, yani işlenmiş gıdalar kolay ve hızlı bir şekilde vücutta yıkılarak şekere dönüşürler. Ani yükselen kan şekerinin sebep olduğu insülin hormonundaki ani yükselme, cilt yağ üretiminde artışa sebep olarak gözenekleri tıkar ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar. İşte bu teori sebebiyle cilt şikayeti olanlara meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketmeleri tavsiye edilir.

Kızarmış gıdalar 

Hamburgerci mutfağında çalışan işçilerde ‘hamburgerci sivilcesi’ olarak adlandırılan bir tip sivilceye sıklıkla rastlanır. Bu sivilce tipi genellikle, uzun saatler boyu açık fritözün başında çalışanlarda gözlemlenir. Ancak tahmin edilenin aksine bu duruma, uzun süre maruz kalınan kızartma yağı değil iş arasında kaçamak yenen işlenmiş karbonhidratlar sebep olur! Yapılan son araştırmalar; pizza, hamburger, çikolata, cips gibi gıda maddelerinin suçlu olduklarını kanıtlamıştır.

Süt ürünler

2005 yılında Amerikan Dermatoloji Akademisi dergisinde yayınlanan ve 47 bin 355 kadının yeme alışkanlıkları ile sivilce oluşumu arasındaki ilişkiyi değerlendiren çalışmaya göre, süt ve süt ürünlerinin sivilce oluşumuyla arasında bir ilişki olduğu ispatlandı. İçmiş olduğumuz sütler, çoğunlukla hamile ineklerden üretiliyor ve yüksek hormon içeriğine bağlı olarak yağ bezlerimizin fazla çalışmasına sebep oluyor. Progesteron, insülin benzeri büyüme faktörü ve dehidrotestesterona (DHT) dönüşen diğer birçok bileşik de bu vesileyle süte geçiyor ve bu madde aşırı sivilcelenmeye sebep oluyor.

Çikolata

Yapılan bir araştırma, çikolata ve sivilce oluşumu arasındaki bağı tıp literatürüne eklemiş bulunuyor. Bu araştırma, orta dereceli sivilce şikayeti olan 10-35 yaş aralığındaki 10 erkek üzerinde yapılmış. Sonuçta, bireyler ne kadar fazla çikolata tüketirse o kadar fazla sivilceye sahip oluyorlar. Yapılan bir başka çalışma göstermiştir ki çikolata, gelişmekte olan sivilceleri besleyerek oluşumlarını hızlandırıyor.

YİYECEKLER SİVİLCELERİ TEDAVİ EDEBİLİR

Omega-3 yağ asitleri, A, C, E vitaminleri, renkli meyve-sebzelerde bulunan antioksidanlar ve yeşil çayın; cilt üzerinde olumlu etkileri gösterilmiştir. Yapılan bir çalışmayla, sivilceli bireylerin süt ürünlerinden yoksun ve düşük glisemik indeksli beslenme şekline altı ay süreyle devam etmelerinin, sivilcelerini tedavi ettiğini göstermiştir. Sivilcelerin medikal tedavisinde kullanılan kremler, yağ bezlerinin çalışmasını bozmaya ve cildi kurutmaya yönelik üretilmişlerdir. Bir yandan sivilcelerinizi tedavi ederken diğer yandan da bu maddeler sayesinde cildinize yaşlılık izlerini yerleştirdiğinizi bilmeniz gerekir. Cildinizi nemlendirmekten korkmayın.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.