Günümüzde pahalı kozmetik kremlerden ameliyatlara kadar uzanan tedavi seçenekleri bulunan selülitin aslında kesin çözümü yok. Portakal kabuğu görünümünü azaltmak için kahvaltıda keten tohumu yemeyi ihmal etmeyin

Selülitleriniz varsa (o girintili çıkıntılı portakal kabuğu görünümdeki cilt bölgeleri) yalnız olmadığınızı bilmenizde fayda var. Araştırmalar, 10 kadından yaklaşık dokuzunun kalça, bel ve kollarında aynı derecede selülit olduğunu gösteriyor. Günümüzde pahalı kozmetik kremlerden ameliyatlara kadar uzanan tedavi seçeneklerinden faydalı olanı bulma arayışı içerisinde olan kadınlar selülitle savaşmak için yılda yaklaşık 12 milyon dolar harcıyorlar. Çok fazla sayıdaki tedavi alternatifleri arasında en faydalısının hangisi olduğunu bulmak için ise genelde deneme-yanılma yöntemine başvuruluyor.

SELÜLİT NE DEMEK?

Yağlanma artışı sonrası büyüyen yağ ceplerinin cilt altı bağ dokusunu itmesi ile selülitler oluşuyor. Hormonlar, yetersiz egzersiz ve tabii ki yedikleriniz; selülit oluşumuna katkısı olan başlıca unsurlar. Kadınlarda sık karşılaşılan bu durumun erkeklerde daha az görüldüğünü biliyoruz. Bunun nedeni, kadınların derisinin daha ince ve az gözenekli olması. Bu durumda yağ hücreleri cildi itmeye başladıklarında yüzeyde daha rahat görülebiliyorlar. Hiç kesik bir cilt altındaki yağ hücrelerini gördünüz mü? Cevabınız evet ise, o tomurcuk yapıdaki hücrelerin derinin üzerine portakal kabuğu görünümünü verdiğini daha rahat anlayabilirsiniz. Selülitleri tamamen yok etmek için bir tedavi olmasa da bu görüntüyü en az düzeye indirmek için çeşitli yollar var. Cerrahi yöntemler direkt cilt altı yağ dokuyu hedefler ve uygulanan liposuction ile derin yağlar dışarı çekilir. Bu harika bir yöntem belki ama derin yağları hedef alan bu yöntem cildin hemen altında bulunan ve selülite yol açan yağ dokuyu hedef alamaz. Birkaç santim daha zayıflayabilirsiniz ama yine de selülitlere sahip olmaya devam edersiniz. Selülitler için piyasada bulunan kremler ise genelde geçici çözümler sunuyorlar. Peki selülitler için gizli silahlar neler? İşte yanıtları…

ŞEKERDEN VE TUZDAN UZAK DURUN 

Sağlıklı bir beslenme ile selülitlerinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Fazla şekerden uzak durmak birinci kuralımız. Unutmayın, şekerler yağ hücrelerinde depolanır ve fazlası onların büyümelerine yol açar. İkinci kuralımız ise tuz tüketimini azaltmak. Bilindiği gibi tuz, vücudumuzda su tutulmasına yol açar ve selülit görümünü daha da artırır. Beslenmenizde sınırınız günde altı çay kaşığı (24 gram) şeker ve 200 mg. sodyum olmalı.

KAHVALTI DA KETEN TOHUMU

Keten tohumu, östrojen seviyelerini artırır ve cilt altı kollajen gelişimini tetikler. Kollajen, cilt altı bağ dokunun ana bileşenidir; cilt bütünlüğüne olan desteği sayesinde selülit görünümünü azaltır. Kahvaltıda yulaf ezmesi, yoğurt veya yulaf gevreği üzerine iki yemek kaşığı keten tohumu serpin. Keten tohumlarını yalnız olarak da yiyebilirsiniz.

GÜNDE 10 BARDAK SU İÇİN 

Su, selülitlerin daha belirgin görünmesini sağlayan ve yağ tabakalarının arasında saklanan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Günde en az 8-10 bardak su için. Unutmayın, su aynı zamanda cildin gergin ve daha az girintili olmasını sağlar. Sonuç olarak tekrar etmek gerekirse, selülitleri tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi olmasa bile görüntüsünü iyileştirmeye yönelik birçok çözüm var. Paranızı pahalı ürünlere harcamaktansa önerdiğim doğal ve ucuz yöntemleri deneyin, eminim ki daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

KREMLERİ, VİTAMİN TAKVİYESİ İLE BİRLİKTE KULLANIN

AMİNO FİLİN KREMİ 

Aminofilin, nefes yolu ile kullanılan astım ilaçlarında bulunan bir maddedir. Selülit kremlerinde organik formu kullanılıyor ve olağanüstü sonuçlar elde ediliyor. Bu bileşken yüzeysel olarak kullanıldığında yağların yıkılması ve daha iyi yakılmasını sağlıyor. Unutmayın, sadece etkilenen bölgeye kullanmanızı öneriyoruz. Etkisini artırmak için C vitamini kullanın. Bu sayede kollajen yapımını da atırırsınız. Bir adet kivi, bir kase çilek veya 75 mg.’lık C vitamini takviyesi size yardımcı olacaktır. 

RETİNOL KREMİ 

Bir A vitamini türevi olan retinol, kollajen yıkımını artıran serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir. Retinol, cildin yumuşaklığını ve selülitlerin daha az görünür hale gelmesini sağlar. En iyi sonuca ulaşmak için A, C ve E vitamini ilave edilmiş yüzde 100 retinol içerikli kremler kullanmanız gerekir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.