Saçlarınızı kazıtmak daha gür çıkmalarını sağlayabilir mi? Hamile bir kadının saçını boyatması ne kadar doğru? Bir yanda saç bakımı hurafeleri , diğer yanda ise bilimsel gerçekler.

Güneş ışınları, boya ve kimyasallar, her gün çektirdiğiniz fönler veya elinizden düşmeyen şekillendiriciler… Her sabah yastığınızda gördüğünüz saç tellerinin artan sayısı, ileride kel bir birey olacağınız inancını tetikliyor ve etrafınızda gördüğünüz gür saçlara sahip kişilere özenmeye başlıyorsanız, bu durumdan kurtulmak için aldığınız tavsiyeleri uygulamaya başlayacak kıvama gelmişsiniz demektir. Bu durumu yaşayan hemen herkes bir kez olsun saçlarını kazıtması gerektiği tavsiyesini işitmiştir. Günümüzde yetişkinler için uygulanması zor olan bu yöntem, genellikle küçük yaştaki çocuklar üzerinde deneniyor. Aile büyükleriyle dışarı çıkan çocukların bir kısmı bu inanış sebebiyle saçları kazıtılarak geri geliyorlar.

KAZITMAK ÇÖZÜM MÜ?

Bu yöntem gerçekte işe yarar mı? Bu sorunun cevabını bundan yıllar önce merak eden bilimadamları bir araştırma yapmışlar. 1928 yılında bir grup gönüllü üzerinde yürütülen araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Gönüllülerin saçlarının bir kısmına hiç dokunulmazken belirlenen bir kısmı kazınmış. Yeniden uzayanlar ve hiç kazınmamış saçlar eşit şartlarda incelenmiş ve aralarında hiçbir fark görülmemiş! Tek bir araştırmanın sonucuna yüzde 100 itimat etmeyen bilimadamları bu alanda çalışmalar yapmaya devam ettilerse de toplamda beşe ulaşan araştırma sonuçları ilk verileri değiştirememiş. Bizzat deneyenlerin ya da yakınları üzerinde bu yöntemi test edenlerin, ‘Bizzat şahit oldum, saçlar kazındıktan sonra yeni gelenler çok daha kuvvetli ve canlı’ dediklerini duyar gibi oluyorum. Her konuda delil ile hareket eden tıp bilimi, size böyle düşündüren sebepleri de araştırmış ve tamamen psikolojik bir etki olduğunu saptamış.

KİMYASALLAR ETKİLİYOR 

Güneş ışığı ve kimyasal şekillendiriciler, saçlarınız üzerinde sandığınızdan çok daha etkilidir. Solgun ve cansız görünümün en önemli sebepleri arasında bu ikisi sayılabilir. Saçlarınız ne kadar uzunsa, bu faktörlerden o kadar etkilenmiş demektir. Özellikle saç uçlarındaki bariz kötüleşmenin sebebi de budur. Eğer söylenenler sizi ikna etmiş ve saçlarınızı kazıtma yolunu seçmiş iseniz, yeniden uzayan saçlarınız bu faktörlerden etkilenmemiş olarak geleceğinden ilk izleniminiz, söylenenlerin doğru olduğu yönünde olacaktır.

HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK BEBEĞİNİZİ ETKİLER Mİ?

2005 yılında yapılan bir araştırma, nevroblast tümör (hamilelikte saç boyatmanın sebep olduğu düşünülen kanser türü) ile doğan bebeklerin anneleri üzerinde yapılmış. Anneleri psikolojik etki altında bırakmamak için gebelikleri boyunca saçlarını boyatıp boyatmadıkları sorusu, onlarca farklı sorunun arasına yerleştirilerek sorulmuş. Aynı sorular nevroblast tümör taşımayan bebeklerin annelerine de yönlendirilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiş. Her iki grupta da hamileyken saçlarını boyattığını söyleyen annelerin sayısı birbirine çok yakın bulunmuş. Bu durum, hamileyken saç boyatmanın nevroblast tümör ile doğrudan bir bağının olmadığını ispatlar nitelikte görülmüş ve yapılan bu çalışma referans alınmaya başlanmış. Hamileliğiniz esnasında saçlarınızı boyatacak olursanız, sizi takip eden doktorunuza muhakkak danışmalısınız.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.