Connect with us

Beslenme

Pancarın Faydaları

Tarih:

on

pancarın faydaları

Lif ve vitaminlerden zengin pancarı günde bir bardak tüketerek şekerden kansızlığa, bunamadan kansere kadar pek çok hastalığı önleyebilirsiniz.

Pancar, son yıllarda yapılan araştırmaların gözdesi haline gelen son derece faydalı bir sebzedir. Ana vatanı Suriye ve Mısır olan bu sebze, ülkemizde de bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Bitki familyası incelendiğinde ıspanak ailesine dahil olduğunu görebiliriz. İçeriğinin incelendiği araştırmalar, pancarın tek başına bir vitamin deposu olduğunu gösteriyor. Sağlığınız açısından sayısız faydası olan pancar; protein, karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlardan zengindir. Ayrıca folatü niasin, prodoksin, riboflavin, tiamin, A, C, E ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, Bat ve Bet karoten yönünden de oldukça zengindir.
İçeriği saymakla bitmeyen bir sağlık deposu değil mi? Peki nedir bu pancarın faydaları?

İşte Pancarın Faydaları

Anti-Aging Potansiyeli

Yeme alışkanlıklarımız, çoğu sebzenin yeşil yapraklarını atıp köklerini tüketmemiz yönünde gelişmiş. Hemen hepimiz aslında sebzenin kökü olan etli kısmını tüketip yapraklarını atıyoruz. Oysa yapılan araştırmalar; A vitamini, lutein ve karotenin pancar yaprağında bol miktarda bulunduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalar pancar kökünde, kırışıklıklarla mücadelede önemli rol oynayan antioksidan maddelerin varlığını tespit etti. Yani pancar tüketerek genç kalmanız mümkün.
Ayrıca cildinizin en büyük düşmanlarından olan UV ışınlarının cildinize zarar veren etkisinden korunmak için pancar ve havuç suyunu birlikte tüketebilirsiniz. (Pancarın, içeriğindeki antioksidan maddelerin özelliklerini kaybetmemeleri için 15 dakikadan uzun pişirilmemesi gerekiyor.)

Kalp sağlığınızı için pancar tüketin

Yapılan araştırmalar pancarın, içeriğinde bulunan nitrik oksit adlı madde sayesinde damar esnekliğini artırdığını ve kan dolaşımını rahatlattığını gösteriyor. Pancarın damarlar üzerindeki bu etkisi, damar sertliği ve tıkanıklığı gibi hayati risk taşıyan hastalıkların seyrini yavaşlatmada faydalanılması gerekenler listesinin ilk sıralarına pancarın adını yazdırıyor. Yüksek tansiyon hastalığıyla mücadelede pancarın etkisi artık biliniyor.
Yapılan araştırmalara göre her gün bir bardak pancar suyu tüketmek, takip eden 24 saat boyunca tansiyonunuzun düzenli seyretmesine yardımcı oluyor.

HER GÜN BİR BARDAK!

Sivilce ile mücadelede pancardan faydalanın

Pancarın cilt sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerini inceleyen bilim adamları, sivilce oluşumu ve tedavisiüzerinde hatırı sayılır bir etkisi olduğunu tespit etti. Pancarın anti-enfamatuar etkisinin sivilce oluşumu ve tedavisinde etkili olduğu düşünülüyor. Bunun için her gün bir bardak pancar suyu içmeniz yeterli.

Saç dökülmesine karşı pancar

Pancar, potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu maddeler, saçlarınızın kendine has yapısal bütünlüğünü koruma ve güçlendirmede oldukça etkilidir. Her gün bir bardak pancar suyu içtiğinizde saçlarınızdaki olumlu değişime inanamayacaksınız.
Pancar suyu tüketildiğinde idrarda kırmızılaşma meydana gelecektir. Bu durum sizi korkutmasın; kesinlikle farklı bir hastalığın habercisi değildir.

TOKSİNLERİ YOK ETME ÖZELLİĞİ VAR

Kanserle mücadelede pancar

Kanser, çağımızın en tehlikeli hastalıklarının başında geliyor. Teşhis ve tedavi sürecinde sizi takip eden uzman doktorunuzun görüşünü almadan bitkisel desteklere başvurmamanız gerektiğini unutmadan iletmemiz gerekir; uygun görüldüğünde bitkisel destek almanız tedavi süreciniz boyunca çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, pancarda bulunan betasiyanin adlı maddenin kanserle savaşta çok etkili olduğunu gösteriyor.
Bu pigment, pancara kızıl-kırmızı rengi verir. İlaçların ardından vücutta kalan toksinleri yok etme özelliğine sahiptir ve tümör büyümesini engelleyici etkisi vardır.
Daha çok akciğer, mide ve cilt kanseri üzerinde etkilidir.

Şeker hastaları için pancar önemli bir ilaçtır

Pancarın içerdiği alfa lipoik asit, glikoz düzeyini düşürmede önemli bir yardımcıdır ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Yapılan araştırmalar bu maddenin, diyabet hastalarında periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Anemi hastalığının tedavisinde pancar

Pancarın sayısız faydalı içeriklerinden bazıları da fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, B1, B2, B6 ve P vitaminidir.
Saydığım bu mddeler, anemi hastalığının tedavisinde hatırı sayılır yardımcılardır.

LİF ALMAK İÇİN BİTKİSİNİ TÜKETİN

Kabızlığa karşı pancardan faydalanın

Bağırsak (sindirim) sisteminin en önemli dostu nedir deseniz kesinlikle lif diye cevap veririm. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz her ekstra lif, yediklerinizi kolay sindirmenize ve dışarı atmanıza yardımcı olur. Bu sebeple her gün liften zengin gıdalar tüketiyor olmanız gerekir. Pancar da bunlardan biridir. Lif içeriğinden mahrum kalmamak için suyunu değil bitkinin kendisini tüketmeniz önemlidir.

Bunamaya karşı pancar suyu

Pancar suyu içmek, beyin sağlığı için gerekli olan osijenasyon olayının gerçekleşmesindeönemli bir rol oynar. Böylece beyin fonksiyonları sağlıklı şekilde gerçekleşmiş olur. Özellikle yaşlı ve yetişkinlerin her gün bir bardak pancar suyu tüketmelerinin, bunama ihtimalinin düşmesinde faydalı olduğu gösterildi.

ENERJİ İÇECEKLERİ YERİNE PANCAR SUYU

Enerji içecekleri, özellikle hayatın hızına yetişemeyen büyük şehir ‘sakinlerinin’ vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Oysa yapılan araştırmalar, enerji içeceklerinden gelen enerjinin büyük ölçüde şekere dayandığını gösteriyor. Evet, enerji veriyorlar ancak karaciğer hastalıkları başta olmak üzere, obezite ve kalp hastalıkları gibi hayati önem taşıyan pek çok hastalığa sebep olduğu bilinen şekere dayanan bir yetenekleri var. Bu durumda ihtiyacınız olan enerji desteğini, doğal yollardan elde etmeniz gerekiyor. Pancar suyu, bunun için tam isabet bir alternatif! Özellikle spor ve egzersizden kısa bir süre önce içeceğiniz bir bardak pancar suyu, ihtiyacınız olan enerjiyi elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

KINAYA PANCAR SUYU EKLEYİN

Saç boyalarının içerdiği kimyasalların sağlığınıza olan olumsuz etkileri her geçen gün ortaya çıkıyor. Saçlarınızı kimyasal içerikli boyalarla boyamaktansa kendi bitkisel saç boyanızı hazırlayabilirsiniz. Bunun için gereken temel boya malzemesi tabii ki kına. Saçlarınıza uygulayacağınız kınaya bir miktar pancar suyu eklediğinizde, çok daha canlı ve kalıcı bir kızıl ya da kahve tonu elde edebilir, aynı zamanda saçlarınızın pancarda bulunan sayısız faydalı madde sayesinde beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beslenme

Hayatın Ritmi 88. Bölüm – Covid-19 Savunma Planı – Egzersiz Reçetesi – Kemik Erimesi

Tarih:

on

← ÖNCEKİ BÖLÜM                                                                       SONRAKİ BÖLÜM →

Covid-19 savunma planında bu bölümde sıra egzersiz reçetesinde. Bu egzersizleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kemik erimesi hakkında merak ettiklerinizi de bu bölümde bulacaksınız.

Covid-19 savunma planının 3. günü…

Vücudumuzu koruyacak, evde yapabileceğimiz egzersizler neler? Hangi egzersiz akciğerlerimize faydalı? Dr. Halit Yerebakan Covid-19 savunma planına uygun basit ve sağlıklı hareketleri gösteriyor.  

Herkesi ilgilendiren teşhisi zor hastalık, kemik erimesi… İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kemik erimesinin neden olabileceği hastalıkları açıklıyor.

Menopoz ve kemik erimesi arasındaki bağlantı ne? İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın kemik erimesinin bilinmeyenlerini anlatıyor. 

Uzman Diyetisyen Yekbu Köseoğlu‘ndan K vitamini zengini vitaminler listesi… 

Fizyoterapi Uzmanı Canan Akar, kemik yoğunluğunu arttıran evde yapılabilecek basit egzersizleri gösteriyor.

Hepsi ve daha fazlası ‘Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi’nde…

Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi” programının tüm bölümleri ve diğer içerikleri için youtube sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Bağışıklık

Bağışıklığı Korumak İçin Dengeli Beslenme Şart

Tarih:

on

Tüketilen  besinler bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemini güçlendirmesi olası değil.

İnsan vücudu her gün milyonlarca mikroorganizmaya maruz kalır. Bu mikroorganizmaların kötü etkilerinden bağışıklık sistemimiz sayesinde korunuruz. İşlevini iyi bir şekilde yerine getiren bağışıklık sistemi, sağlığımızı sürdürmemiz açısından oldukça önemli. Peki, bağışıklık sistemimizi nasıl daha güçlü kılabiliriz?

Tükettiğimiz besinler bağışıklık sistemimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tek bir besin grubunun bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi olası değil. Diyet, temelde tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli bir biçimde oluşmalı. Yeterli miktarda vitamin ve mineral tüketimi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin kilit noktası dersek yanlış olmaz.

Vitaminler bağışıklığı destekliyor

Bağışıklık hücrelerinin büyümesi ve gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayan vitamin ve minerallerin başında, C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, bakır, çinko, selenyum, folik asit ve demir gelir. Ayrıca kaliteli protein (amino asit glutamin dahil) bağışıklık için oldukça önemli.

Bu besinler bağışıklık sistemine; antioksidan görevi yapıp sağlıklı hücreleri koruyarak, bağışıklık hücrelerinin büyümesini ve aktivitesini destekleyip antikor üreterek yardımcı olur.

Meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller ve liften zengin diyetlerin, faydalı mikropların büyümesini ve korunmasını desteklediği biliniyor. Protein vücudun bağışıklık sisteminde iyileşme ve yenilenme açısından önemli rol oynar. Biyolojik değeri yüksek proteine, özellikle, süt, süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, fasulye, bezelye, soya ürünleri, tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar gibi çeşitli protein kaynaklarına diyetimizde yer vererek bağışıklık sistemimizi destekleyebiliriz.

A vitamini

Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemindeki deri ve dokuları sağlıklı tutarak bağışıklık sistemini düzenlemeye ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Bu vitamini tatlı patates, havuç, brokoli, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kayısı, yumurta gibi gıdalardan veya “A vitamini ile zenginleştirilmiş” etiketli bazı gıdalardan sağlayarak diyetimize ekleyebiliriz.

C vitamini

Antikor oluşumunu uyararak bağışıklık sistemini destekler. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller veya kırmızı dolmalık biber, papaya, çilek, kivi, domates suyu gibi yiyecekleri seçerek bu sağlıklı vitamini sıklıkla tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Ayrıca, işlenmiş gıdaların ağırlıklı olduğu, besin çeşitliliği bakımından sınırlı, vitamin ve mineral bakımından fakir diyetler, sağlıklı bir bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Bağırsak sağlığı ve bağışıklık birbiriyle derinlemesine bağlantılıdır. Fermente gıdalar ve probiyotikler, zararlı patojenlerin tanımlanmasına ve hedeflenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Probiyotik gıdalar arasında; yoğurt, kefir, lahana turşusu, doğal olarak fermente edilmiş ürünler ve bazı peynir çeşitleri bulunur. Vücut direncini arttırmak adına diyette düzenli tüketilmeleri gerekir.

E vitamini

Antioksidan görevi yaparak bağışıklık fonksiyonunu destekler. Takviyeli tahıllar, ayçiçeği çekirdeği, badem, bitkisel yağlar (ayçiçeği veya aspir yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi ile diyetinize E vitamini ekleyebilirsiniz.

Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Çinko; yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıllı ürünler, fasulye, tohumlar ve kuruyemişlerde bulunur.

Omega-3’ün anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bir süredir bilinirken, yeni araştırmalar bağışıklık sistemi hücrelerinin işleyişini etkileyerek bağışıklık sistemini daha da desteklediğini gösteriyor. Haftada 2-3 gün balık tüketerek omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz Ayrıca ceviz, chia tohumu, zeytinyağı, somon, keten tohumu, ve avokado gibi esansiyel yağ asitlerinden zengin sağlıklı yağlar, iltihabı azaltarak vücudunuzun patojenlere karşı bağışıklık tepkisini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, rafine şeker ve kırmızı et bakımından zengin diyetlerin, sağlıklı bağırsak mikroorganizmalarında rahatsızlıkları teşvik edebileceğini ve bunun sonucunda bağırsakta kronik iltihaplanmaya sebep olarak bağışıklık sistemini negatif yönde etkileyeceğini gösteriyor. Son olarak rafine ve ilave şeker kullanımı, obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu kronik hastalıkların tümü bağışıklık sistemini baskılar. Şeker alımını düşürmek, iltihaplanmayı ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Beslenme

Şok Diyetlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

Tarih:

on

Şok diyetlerin vücudunuza verdiği zararları duyunca çok şaşıracaksınız…

Covid-19 pandemi sürecinde uzunca bir süre fiziksel aktiviteden uzak kaldık.

Günlük rutinler değişti. Stres nedeniyle düzensizleşen yeme içme alışkanlıkları da pek çok kişide kilo alma gibi etkilere sebep oldu.

Bu durumla başa çıkmak ve eski formuna geri dönmek isteyenler kilo vermek için şok diyetlere yönelebiliyor. Ancak kilo verme sürecinde, özellikle şok diyet uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar var. Sizler için bir araya getirdik.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar