Connect with us

Aile Sağlığı

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tarih:

on

Çocuğunuzun odasını hazırlarken veya ona ilk oyuncaklarını alırken ne kadar bilinçlisiniz? Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz? Düşmanınız olan ve oyuncakların içerisinde bulunan maddeleri tanıyın. Asla bu maddeleri içeren ve Çin malı oyuncak satın almayın.

En değerli varlıklarınız, çocuklarınızdır. Onların hayatınıza dahil olacağını öğrendiğiniz anda, tek başınıza ve sadece kendinizi düşünerek karar alabilme özgürlüğünüzü bir anda kaybedersiniz. Bebeğiniz hayata hazırlanırken siz de ona hazırlanmaya başlarsınız. Ulaşabildiğiniz her türlü kaynaktan çocuk yetiştirmenin sırlarını araştırmaya koyulur, yaşam tarzınıza en yakın olanları vakit kaybetmeden yeni hayatınıza adapte etmeye çalışırsınız. Psikolojik hazırlanma safhasının ardından sıra, bebeğiniz için gerekli ihtiyaçları almaya ve aranıza katıldığında yaşayacağı odasını döşemeye gelir. İşte tam da bu noktada işler karışmaya başlar. Bu alışveriş esnasında ne kadar dikkatli olursanız olun, yeterli bilgiye sahip değilseniz çocuğunuzun hayatını etkileyecek ölçüde zararlı madde ihtiva eden bir çok ürünü, süslü paketler içinde evinize getirebilirsiniz.

HER ŞARTTA KARARLI OLUN! 

Bir süre önce oyuncaklardaki ‘masum’ tehlikeler gündeme geldi. Hızla değişen sağlık gündeminde haberi yakalayıp önemseyenler, çocuklarının oyuncakları arasında temizliğe gittiler ve sonrasında alışveriş alışkanlıklarını da değiştirmeyi başardılar. Kimisi bunu bir hayat tarzı haline dahi getirdi. Her meselede olduğu gibi bu alanda da ilk başta gösterdiği hassasiyeti kaybedenler de maalesef oldu. Çocuklarınızı zararlı olduğunu bildiğiniz bir şeyden uzak tutmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken, her şartta kararlı olmanız gerektiği bilincine sahip olmaktır. En yakın arkadaşınızla son derece keyifli bir sohbet gerçekleştirirken çocuğunuz ağlamaya başladığında ve bu sizin keyfinizi bozduğunda, sırf biraz olsun sizden uzaklaşsın diye etrafta bulduğunuz her türlü şeyi ona vermemek; bahsettiğim her şartın en önemli örneklerinden sadece biri.

‘DÜŞMAN’I TANIYIN! 

Düşman’ı tanımak onunla savaşabilmenin ilk şartıdır. O halde, çocuklarınızın devamlı temas halinde olduğu oyuncakların zararlı ve zararsız olanlarını nasıl ayırabileceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Birçoğumuz için kullandığımız ürünün içeriğini okumak korunmanın ilk şartıdır. Daha dikkatli birçoğumuz içinse, içerik listelerinde gördüğümüz kimyasal terimlerin ne anlama geldiğini bilmek gerçekten korunmanın ilk şartıdır. Dolayısıyla kimyasal terimler hakkında bilgi dağarcığınızı artırmaya çalışmakta fayda olduğunu düşünüyorum. 

ASLA ÇİN MALI ALMAYIN 

Kurşun, fitalat, BPA… Hangi birinden kaçalım, biz zehrin farkına varmadan üreticiler alternatifini keşfediyorlar, dediğinizi duyar gibiyim. İlk yapmanız gereken; Çin malı oyuncaklardan kesinlikle uzak durmaktır. Çin’de kontrolün az olduğu, yapılan kontrol kriterlerinin çok daha esnek tutulduğu dünyada bilinen bir gerçek.

TAHTA OYUNCAKLAR ESKİSİNDEN DAHA FAZLA RAĞBET GÖRÜYOR

Ticari kaygılar ve üreticilerin doymak bilmeyen daha fazla kazanma arzusu, sağlığımıza zararlı olduğunu bildiğimiz halde kaçamadığımız düşmanlarımız halini aldı. Kaçınmamız gereken en belirgin zararlı maddenin plastikler olduğunu söyleyebiliriz. Plastik oyuncak ve benzeri ürünlerden tamamen uzak durmanız elbette mümkün değil. Bu sebeple alacağınız plastik içerikli ürünlerin özellikle Avrupa standartlarında test edilmiş olmasına, tehlikeli olduğunu artık öğrendiğiniz maddeleri içermeme garantisi vermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Hepsinden önemlisi; Çin malı oyuncak ve benzeri ürünlerden hayatınızın her alanında uzak durmaya çalışmanız da yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Tüketicilerin dikkat oranındaki artış üreticileri de harekete geçirdi. Bundan yıllar önce isteseniz de bulamayacağınız tahta oyuncaklar şimdilerde rafları süslüyor. Bu alternatiflere de yönelebilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri