Connect with us

Aile Sağlığı

Obezite Çocukları Tehdit Ediyor

Tarih:

on

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak, anne-babaların en önemli görevi. Çocuğunuzla hazırlayacağınız salata, obeziteye karşı en önemli silahınız.

Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır ve onların sağlığı, aslında toplumun sağlığıdır. Günümüzdeki yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden obezite çocukları tehdit ediyor. Çocuğunuzun günlük diyetini planlarken, her besin maddesi grubundan faydalanmasını sağlayın. Her gün süt ve süt ürünleri, et, meyve-sebze, sağlıklı yağlar ve tahıllar mönünüzde yer almalı. Kahvaltı en önemli öğünlerden biridir. Bu sebeple çocuklarınıza mutlaka kahvaltı alışkanlığı kazandırmanız gerekir.

NASIL BESLENMELİ?

Özellikle çocukların ana öğünlerde; temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorbapilav- makarna gibi gıdalar, et/tavuk, haftada en az bir gün balık ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemeği bulunmalı. Bunun yanında oldukça önemli kalsiyum kaynakları olan süt ve yoğurt; hem ana öğünlerde, hem de ara öğünlerde tükettirilmelidir. Büyüme ve gelişme sırasında vücutta meydana gelen birçok mekanizmada proteinlere önemli görevler düşer. Eğer vücudumuz protein alamazsa vücut hücreleri yenilenemez. Bu durumda büyüme yetersiz kalır. Vücut için temel protein kaynakları, yiyeceklerimizden sağlanır. Proteinler bitkisel ve hayvansal kaynaklar olmak üzere iki kaynaktan elde edilir. Hayvansal kaynaklar; yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt, yoğurt gibi kaynaklardır. Proteinlerin bitkisel kaynakları ise kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir. Tabii bunların dışında hayatın başlangıcında aldığımız en değerli protein kaynağı anne sütüdür.

Kahvaltı Mönüsü

1-2 dilim peynir
Tam tahıllı ekmek
Zeytin
Pekmez-bal
Süt
Haftada iki-üç kez yumurta, ev yapımı kek ya da börek ekleyebilirsiniz.
Kahvaltı ve öğle yemeğinin arasına mutlaka sağlıklı bir ara öğün ekleyin.

ÇOCUĞUNUZ OBEZ SINIFINDA YER ALIYORSA NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR?

1. Çocuğunuzu diyete sokmayın. Daha sağlıklı yedirmeye, sağlıksız besinlerden uzak tutmaya çalışın.
2. Ne içtiğini dikkatle izleyin. Su ve ayran içmeye teşvik edin.
3. Sağlıklı beslenmenin esaslarını anlatın. Örneğin onlarla mutfakta daha çok zaman geçirip birlikte salata hazırlayın.
4. Daha çok sebze ve yoğurt yemeye, daha sık bakliyat tüketmeye teşvik edin.
5. Yağ, un ve şekerden zengin hazır besinleri evinize sokmayın. Bu üçlüyle yapılan ev yapımı yiyecekleri de azaltın.
6. Evinize hazır yemek siparişi vermeyin.
7. Yemek porsiyonlarını küçültün.

Konuyla ilgili bir başka yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri