Connect with us

Alternatif Sağlık

Migren Ağrısını Önlemek İçin Zencefil!

Tarih:

on

Migren Ağrısını Önlemek İçin Zencefil!

Migren ağrınız başladığında, hiçbir ağrı kesici veya ilaç baş ağrılarınızı, bitmek bilmeyen zonklamanızı geçiremeyecek gibi gelebilir ama bu durum sandığınız kadar korkutucu değil. Çünkü migren ağrısını önlemek için mucizevi bir besinimiz var : zencefil!

Baş ağrısı sosyal hayatı etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Öyle ki bazen ilaçlarla dahi önlenemeyebilir. Dikkate alınmaması halinde, migren başta olmak üzere pek çok hastalığı beraberinde getirebilir. Migren ilk olarak Hipokrat tarafından M.Ö. 400 yılında tarif edilmiş bir hastalık. Halen gerçek bir tedavisinin olmaması ilginç. Son yapılan araştırmalar migreni beyindeki iltihapsız enflamasyon olarak nitelendiriyor. Migren ağrısı 3 güne kadar sürebilir ve genellikle kafanın tek tarafında şiddetli, zonklayıcı bir ağrı şeklindedir.  Kafein, patates cipsi ve süt gibi baş ağrısına sebep olduğu bilinen birçok yiyecek ve içecek olduğu kadar migren iyileştirici güçleri olan tonlarca iyileştirici gıdada var. Bu gün anlam veremediğiniz, çözüm bulamadığınız, bitmek bilmeyen ağrılarınızı hafifletmek için doğal yöntemlerle neler yapabiliriz onlardan bahsedeceğim. Aşağıda paylaştığım tariflerin her biri migren önleyici yiyeceklerden oluşuyor.

Her derde deva ZENCEFİL

Hemen şimdi mutfağa gidin zencefil stokunuzu kontrol edin. Eğer toz ya da tane zencefil yoksa doğru marketin yolunu tutun. Bir zencefilin hayatınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar etkisi olabilir. Zencefil denince birçoğumuzun aklına mide bulantısına iyi geldiği gelir. Ama zencefil PSM ağrısı, baş ağrısı, şişkinlik ve daha birçok hastalığa iyi gelir. Zencefil migren ağrınız için bire birdir ama bunu etkilerken başka nelerin düzelmesine fayda sağladığını bilmek ister misiniz? Cevabınız evetse sorunuzun yanıtı aşağıda.

1.Migren ağrısını azaltır

Zencefil sizi bu gece acil servise gitmekten alıkoyabilir. Zencefilin anahtar özelliği prostaglandin sentezini engelleme kabiliyetidir. Böylece kan damarlarının şişmesine ve baskı oluşturmasına engel olur. Bir araştırmada, zencefil tozu almanın, yaygın migren ilaçları kadar migren tedavisinde etkili olduğu ortaya çıktı. Dahası, zencefil migren ağrısından sonra ortaya çıkan mide bulantısını da önlemeye yardımcı olur.

2.Bağışıklığı arttırır

Bir zencefil çayını yudumlarken tıkanıklığı ve diğer soğuk algınlığı belirtileriniz azaltıyor olabilirsin. Zencefil bağışıklık artırıcı antioksidanlarla doludur ve doğal bir ağrı kesici, ateş düşürücü yerine geçer.

3.Eklemlerde şişme ve eklem ağrısını giderir

Artrik hastalığının sebep olduğu eklem ağrısı ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur. Çünkü zencefil, inflamatuarlu sitokinlerin oluşumunu engelleyebilen güçlü anti-inflamatuar maddeler içerir.

4.Kas ağrılarını yatıştırır

Spor çıkışında kas ağrı yaşamamak için spor salonuna gitmeden önce zencefil tüketmeyi unutmayın. Araştırmalar doğal bir ağrı kesici ve anti-inflamatuar olarak bilinen zencefilin egzersiz sonrası kas ağrılarını hafiflettiğini saptadı. Araştırmada, günde iki gram zencefil verilen katılımcılar (1 çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefil veya 3/4 çay kaşığı toz zencefil) egzersizden 24 saat sonra egzersize bağlı kas ağrısında etkisiz ilaç verilenlere göre % 25’lik bir azalma yaşadılar. Başka bir çalışmamada da toz zencefil kullanan sporcularda eklemlerde iltihaplanma daha az gözlemlenmiştir.

5.Karın şişkinliğini engeller

Herkesin bulantı savaşçısı olarak bildiği zencefilin ne kadarda etkisi varmış değil mi? Henüz zencefiller ile ilgili söyleyeceklerim bitmedi. Zencefile şişkinlik savaşçısı da diyebiliriz. Bileşenleri sindirimi artırmak için mide özü sularını ve sindirim organlarını uyarır. Zencefil içinde proteinleri parçalamaya yardımcı olan zingibain enzimini barındırır. Buda düz bir karına sahip olmak için anahtar besin olmasına neden olur.

 Sofranızı yeşillendirin

En çok duyduğumuz bağ ağrısı önerilerinden biri ‘koyu yapraklı yeşillikleri ye!’dir. Haklılarda. Ispanak, lahana, roka, pancar yaprağı ve marul kronik rahatsızlıkların kötü etkilerini azaltan yeşilliklerden sadece birkaçı. Özellikle B2, B6 vitamini ve omega-3 bakımından zengin olan ıspanak migrene iyi geldiği kanıtlanmış yeşilliklerdendir. B2 vitamininin baş ağrısı sıklığını, yoğunluğunu ve süresini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. En taze yeşillikleri seçerken dikkat etmeniz gereken husus ise yeşilliklerin tonun koyu renkte olması; bitkinin rengi besin değerinin yüksekliğini gösterir bunu unutmayın!

Atıştırmalıklar çantalarda yerini alsın

Bir dahaki migren ağrınız vurduğunda elinizin altında favori kuruyemişlerden bir kaçını bulundurmayı unutmayın. Araştırmalar, yoğun baş ağrısı ve migreni olan kişilerin bu hastalıkları yaşamayanlardan daha düşük magnezyum oranına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir araştırmada, magnezyum takviyesiyle migren atağı sıklığının % 41 oranında azaldığı görülmüştür. Badem, susam, kaju fıstığı, ay çekirdeği, yer fıstığı ve ceviz magnezyum dolu atıştırmalıklardandır. Siz siz olun bu küçük atıştırmalıkları yanınızdan ayırmayın.

Kepekli tahıllar sofralarımızın vazgeçilmezi

En basit baş ağrısı tedavilerinden biri fazla kepekli tahıl tüketimidir. Hipoglisemi veya anormal derecede düşük kan şekeri seviyesinin baş ağrılarını tetiklediği bilinmektedir. Hipoglisemiye bağlı migreni önlemek için öğünleri atlamayın, karışık karbonhidratlar ve lifli yiyecekler (karabuğday, arpa, bulgur, bütün yulaf, tam tahıllı ekmek ve kinoa) yiyin. Bu sizin daha uzun süre tok kalmanızı ve kan şekeri seviyenizin sabit kalmasını sağlayacaktır.

Alışverişinizi yaparken içindekiler bölümüne bakmayı unutmayın! % 100 tahıl içeren ürünleri tercih edin. Alışveriş listenizden buğday ununu (rafine beyaz un) çıkartın.

Butterbur bitkisi

Ayçiçeği ailesinden bir bitki olan Butterbur bitkisi üzerinde yapılan çalışmalarda, Butterbur bitkisinin migren ağrısını önlenmede etkili olduğu görülmüştür. Bir araştırmada, Alman ve Amerikalı araştırmacılar erişkin migren hastalarının bir bölümüne günde iki kez 75 mg’lık bir doz Butterbur diğer kısmına da etkisiz ilaç vermiştir. Araştırmacılar, 4 ayın sonunda Butterbur verilen hastaların migreninin % 48 oranında azalttığını görmüşlerdir; etkisiz hapı kullananlarda ise %26 oranında migren ağrısında azalma görülmüştür. Ancak, Butterbur’ın fazlası karaciğerinize zarar verebileceği için dikkatli kullanılmalıdır.

 Kahvaltı sofralarının sultanı: Yumurta

Baş ağrısını azaltan en sevdiğiniz kahvaltı gıdası “yumurtadır”. B vitaminleri baş ağrısı ve migren önleme tedavisinde büyük rol oynamaktadır; günde 200 veya 400 miligram dozdaki B2 vitamininin (riboflavin), baş ağrısı sıklığını, yoğunluğunu ve süresini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. İki büyük yumurta, ihtiyacımız olan günlük riboflavin değerinin % 24’ünü içerir; bu nedenle Ulusal Sağlık Enstitüleri besin değerleri yüksek yiyeceklerin hastalıkları iyileştirmede büyük rol oynadığı bildirir.

Balık yemeyi ihmal etmeyin

Kronik baş ağrısı hastaları üzerine yapılan bir araştırmada, omega-3’lerde bir artışın omega-6’larda bir azalmanın görüldüğü hastalarda daha az baş ağrısı ve psikolojik sıkıntıda belirgin bir azalma saptanmıştır. Bu durum bazı hastaların genel refah düzeyini bile iyi yönde etkilemiştir. Omega-3 alımını artırmak için, somon, ringa, uskumru, sardalya ve ton balığı gibi omega-3 bakımından yüksek balıklar tercih edin.

Kırmızı et’den vazgeçmeyin

Ulusal Baş ağrısı Vakfı, migrenleri tetikleyebileceği için beklemiş, kurutulmuş, fermente edilmiş, salamura edilmiş, tuzlanmış veya tütsülenmiş et ürünlerinden uzak durulmasını önermektedir. Ancak, işlem görmemiş sığır eti ve sığır ciğeri bitmeyen baş ağrılarınız için bir çözüm olabilir. Her ikisi de Amerikan Nöroloji Akademisi ve Kanada Baş ağrısı Derneği tarafından migren önleyicileri olarak onaylandı. Kırmızı et, B2 vitamininin yanı sıra vücudunuzda doğal olarak bulunan bir bileşen olan CoQ10 bakımından da zengindir.

Hastalığı tanımak, hastalığa nelerin sebep olacağını bilmek de hastalığı önlemenin önemli bir adımıdır. Migreni tetikleyen sebeplerden bahsettiğimiz videomuzu izlemenizi tavsiye ediyoruz!

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Tarih:

on

Sağlıklı beslenme tüm vücudunuzun genel sağlığı için ilk koşul. Saç sağlığından tırnak sağlığına kadar…

Son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz…

Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerek.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Böceklere Karşı Doğal Çözümler

Tarih:

on

Böcekleri evinizden uzak tutmak için kullandığınız tüm kimyasalları bir kenara bırakabilirsiniz. Şimdi doğal yöntemler deneme zamanı.

Bahçenizden, verandanızdan veya balkonunuzdan böcekleri ve haşereleri uzak tutmak için bir dizi farklı bitki, çalı ve çiçek var.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu bitkiler ve faydaları kimyasal içerikli ürünler yerine doğal çözümler sunuyor.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri