Varis; özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve toplardamar sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Kadınlarda varis hastalığının görülme riski erkeklere oranla çok daha fazladır. Varisin en önemli sebeplerinden birisi, uzun süre ayakta kalmayı ya da oturmayı gerektirecek işlerde çalışmaktadır. Bir diğer önemli sebebi ise düzensiz ve yetersiz beslenmektir. Bu anlamda uzun süre aşırı tatlı, yağlı ya da tuzlu beslenmek varis oluşumunu desteklemektedir. Özellikle bacaklarda meydana gelen hastalığın tedavisi için pek çok yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan birisi de köpükle varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntem şu anda Türkiye’de oldukça yeni bir yöntemdir. Bu nedenle de henüz devlet hastanelerinde uygulanmaya başlanmamıştır. Eğer doktorunuz köpükle varis tedavisi öneriyorsa özel bir hastaneye başvurabilirsiniz.

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Varis tedavisinin ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilmesi için üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; köpük, lazer ve radyo-frekans ile tedavi olarak sayılabilir. Eğer bu üç yöntemden ya da bitkisel tedavilerden olumlu bir sonuç elde edilemezse, ameliyata başvurmak gerekebilmektedir. Ancak ameliyat bu hastalığın tedavisi için genellikle en son başvurulan tedavi yöntemidir.

Köpükle varis tedavisi, özel bir ilaç yardımı ile yapılmaktadır. Bu ilaç damarlara enjekte edilmek suretiyle uygulanır. Varis, bir toplardamar hastalığı olduğu için ilaç da bu damarlara uygulanmaktadır. İlaç enjekte edildiği sırada köpürdüğü için yönteme böyle bir isim verilmiştir. Yine ilacın içeriğini ise sklerozan madde oluşturmaktadır.

Köpükle varis tedavisi yöntemi her varis çeşidine uygulanamamaktadır. Bu yöntem, genellikle çok fazla ilerlememiş varis hastalarında olumlu sonuçlar vermektedir. Bu sebeple kılcal ve retiküler de denilen orta boy damarlara uygulanır. Büyük varislerde ise çok efektif bir sonuç alınamadığı gözlenmiştir. İlacın enjekte edilme seansları hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu, tamamen hastanın yapısına, hastalıklarına vb. durumlara bağlıdır. Köpükle tedavi şu tip varislerde uygulanabilmektedir:

  1. Orta boy (henüz mavi değil, yeşil olan) damarlarda,
  2. Kılcal damarlar üzerinde oluşmuş varislerde,

Köpükle tedavi yönteminin uygulanamayacağı hastalar da bulunmaktadır. Örneğin; sklerozan maddeye karşı duyarlı olan (alerjisi olan) kişiler bu tedavi yönteminden faydalanamamaktadırlar.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56