Kolesterolle ilgili merak edilenler, vücut tarafından üretilen aynı zamanda da hayvansal gıdalardan alınan önemli bir madde olan kolesterol normal seviyelerde vücut için önemli yağ benzeri mumsu bir maddedir. Vücudun her hücresinde bulunan ve karaciğer tarafından yapılan kolesterol gıdaların sindirilmesinde, vücutta belirli hormonların ve D vitamini üretilmesinde önemli bir rol oynar.

Kolesterol seviyesini düşürmek ve vücutta olması gereken kolesterol düzeyini yakalamak tahmin edildiği kadar da zor değil. İşte dikkat etmeniz gereken öneriler…

Yüksek kolesterolün tedavisinde dikkat edeceğiniz ilk şey sağlıklı yaşamdır. Sağlıklı bir yaşam için de atacağınız ilk adım ideal kilonuzu bulup o kiloyu korumaktır. İdeal kilonuzun üzerinde bir kiloya sahipseniz doğru beslenme programı ile az fakat sağlığınız için önemli olan kilo kayıplarınız doğrudan kötü kolesterolü azaltmasa bile iyi kolesterolü arttırıp oranı dengede tutar.
Karbonhidratlı ve nişastalı gıdalar kolesterol ve kolesterole bağlı kalp rahatsızlıkları riskinin artmasına neden olur. Genel olarak ketojenik diyet %5 oranında düşük karbonhidratlı, %15 oranında orta düzeyde proteinli ve %80 oranında yağlı bir diyet olduğundan dolayı kolesterolü düşürebilir.
Sigara her konuda insan sağlığını tehdit eder ve kolesterol de bunlardan biri olarak kabul edilir. Bilinen bir gerçek şu ki sigara dahil bütün tütün ürünleri iyi kolesterolü düşürür, kötü kolesterolü yükseltir. Bu da kalp hastalıkları riskini ciddi boyutta arttırır.
Kalp hastalıklarının temel nedenlerin de biri de hareketsiz yaşam tarzıdır. Siz de kolesterolünüzü kontrol altında tutmak istiyorsanız, sağlıklı yaşam programınıza egzersizleri de dahil etmelisiniz. Orta veya yüksek yoğunluklu bir egzersiz programının uygulanması veya haftada en az 3 defa yapacağınız 30-35 dakikalık yürüyüşler iyi kolesterolünüzün artmasını sağlayabilmektedir.

Peki kolesterolü düşürmek için hangi dengeleyici besinleri alışveriş listemize eklemeliyiz?

Patlıcan

Lif (Posa) yalnızca meyvelerde, sebzelerde ve tahıllarda bulunan, yeterli miktarda alınan sıvı ile besinlerin kolayca sindirilmesinde yardımcıdır ve bağırsaklarımızın daha mutlu olmasını sağlar. Patlıcan lif açısından oldukça zengin bir besindir. Patlıcanlar az miktarda yağ veya kolesterol içerdiğinden, kilo vermeye çalışan veya obezite sorunları yaşayan insanlar için çok sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, yüksek yoğunlukta kakao polifenolleri içerir. Kakao polifenolü iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmeye yardımcı olur. Çikolatadaki yağ asitleri kötü kolesterol olan LDL moleküllerinin yapısında değişimler meydana getirerek zararlarını azaltır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler de damar sertliğini engelleyerek kolesterol seviyesini dengede tutar. Semizotu, pazı, Akdeniz yeşillikleri, dereotu, roka gibi yeşil yapraklı sebzelere rengini veren klorofil pigmenti aynı zamanda ödem sorunu da çözer.

Yağlı Balıklar

Haftada iki ya da üç kez yağlı balık tüketmek LDL’yi azaltabilir. Omega-3’ler kan dolaşımındaki trigliseridleri azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre, doymuş yağları omega-3 ile değiştirmek (somon, sardalya vb.) iyi kolesterolü % 4 gibi bir oranda artırabilir.

Yulaf

Tahıllar içinde yulaf, en iyi çözülebilir lif kaynağı olduğu için güne bir kase yulafla başlayarak kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.