Stresten kaçınmamız neredeyse imkânsız. Ama pekâlâ stresle başa çıkabiliriz. Üstelik moral motivasyon bir yana kalp sağlığımız için de bu önemli. Sizin için stresle baş etme yöntemlerini derledim.

Günümüzde stres maalesef hayatımızda çok yer kaplıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için neredeyse günün her anı stresle dolu. Stresin hastalıkların temelini oluşturduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bir de kalbiniz zayıfsa stresten uzak durmak sizin için daha da önemli. Karşılaştığım kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi vakaların temelinde çoğunlukla stres yatıyor.

Beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında vücut, savaş ya da kaç tepkisine başlar. Bu durumda sinir sistemi devreye girer ve vücudu korumak için adrenalin ve kortizol gibi hormonları salgılamaya başlar. Hormonlar kalbin daha hızlı atmasına, kalp kaslarının gerilmesine, kan basıncının yükselmesine ve nefes alış verişin hızlanmasına neden olur. Vücutta oluşan bu zincirleme reaksiyon bütünüyle stres olarak adlandırılır.

Strese neden olan onlarca durum sayabilirim. Ancak önemli olan strese neden olan tetikleyiciler değil, stresle baş etmeyi öğrenmek. Stresinizi yönetmek için de yapmanız gerekenler aslında çok basit.

Strese karşı beyninizi eğitin

Kalıcı hale gelen stres, yani kronik stres kalpte aşırı zorlanmaya neden olur. Bu da bir noktada kalbin işlevinin bozulmasına yol açabilir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve uyku bozuklukları da kronik stresle ortaya çıkar ve adeta vücudu içerden yıkmaya başlar.

Kalp sağlığı diyeti, yeterli uyku ve düzenli egzersiz bir noktaya kadar stresin azaltılmasına yardımcı olabilir. Yine de stresli durumlara karşı tepkinizi azaltmak için beyninizi ve vücudunuzu eğitmeniz de gerekir.

İyimserlik kalbinizi koruyabilir

Trajediler, ekonomik sıkıntılar, sağlık sorunları gibi stresli olaylarla karşılaşmak herkes için bir ihtimal. Hiç şüphesiz bunların üstesinden gelinebilir. Kötü bir durumda kaldığınızda iyimser olmanız baş etmenizin anahtarı olacak. Sağlığınızla ilgili kötü bir haber aldığınızda bile iyimser olun, olabilecek en iyi sonucu düşünün.

Kardiyoloji dergisi tarafından Eylül 2019’da yayımlanan bir analizde 230 bin kişiyi kapsayan 15 çalışmanın verileri bir araya getirildi. Sonuç olarak, sürekli iyimser olanların kötümser olanlara kıyasla daha düşük kardiyovasküler problem riski olduğu bulundu.

Hayatınızdaki güzelliklere şükredin

Strese karşı vücudunuzu ve beyninizi eğitmeye şükretmekten başlayabilirsiniz. Araştırmalara göre şükretmek, stres seviyesini düşürmeye yardımcı olabiliyor. Çağdaş Klinik Araştırmalar dergisinde 2015 Eylül ayında yayımlanan bir çalışma, kalp krizi sonrasında şükredenlerin, şükretmeyenlere oranla daha hızlı iyileştiğini ortaya koydu.

Kendinize bir liste oluşturmanızı tavsiye edebilirim. Bu listeye şükrettiğiniz şeyleri yazın. Bir de sizin için iyi bir şey yapan birine mutlaka bir şekilde teşekkür edin.

Kendinize bir amaç edinin

Hayatta bir hedefinizin olması her alanda gerekli aslında, kalp sağlığınız için bile. Herhangi bir amacı ya da hedefi olmayan insanlar, yaşamlarının kontrolünü ellerinde tutmadıkları için daha kolay strese girebiliyor.

Psikosomotik Tıp dergisi, 2016 yılında ‘yüksek veya düşük amaç duygusu olan insanlar arasındaki ölüm oranları’ ile ilgili 137 bin kişiyi içeren 10 çalışmayı inceledi. Araştırmacılar, güçlü bir amaç duygusu olan insanların yüzde 23 daha düşük ölüm oranı olduğunu buldu. Ayrıca bu insanların, kalp krizi ve felç riski ile baypas ya da stent prosedürüne olan ihtiyaçlarının yüzde 19 daha düşük olduğu görüldü.

 

Yüksek oranda B7 vitaminine dikkat

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yüksek seviyelerde B7 vitamini içeren takviyeler almanın, kalp krizini tespit etmek için kullanılan kan testlerinde yanlış ‘düşük’ sonuç çıkmasına neden olabileceğini duyurdu. Amerika’da yüksek dozda B7 vitamini alan en az 1 kişinin, yanlış düşük troponin test sonucunun ardından hayatını kaybettiği biliniyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.